Zgodbe

Strup v otroških ustih

Mateja A. Hrastar
21. 2. 2012, 00.00
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.57
Deli članek:

Pred nedavnim smo zvedeli, da imajo slovenski otroci v telesu več živega srebra kot evropski vrstniki. Vzrok naj bi bile amalgamske zalivke. Zobozdravniki pa trdijo, da niso nevarne. Kljub temu obstaja možnost, da omejijo njihovo uporabo.

Pred nedavnim smo zvedeli, da imajo slovenski otroci v telesu več živega srebra kot evropski vrstniki. Vzrok naj bi bile amalgamske zalivke. Zobozdravniki pa trdijo, da niso nevarne. Kljub temu obstaja možnost, da omejijo njihovo uporabo.

Več živega srebra, a ni nevaren. Starejše generacije se verjetno spominjajo prvih obiskov zobozdravnika. Če so bili pridni in niso jokali, jim je sestra na koncu dala malo plastično kapsulo, v njej pa kroglico kovine, preostanek tistega, s čimer so jim zapolnili zob. Amalgam je bil nekoč tako rekoč edino polnilo za zobne zalivke. Zdaj pa o njem vemo, da ni tako nedolžen. Amalgamske zalivke se v zobozdravstvu uporabljajo 150 let. Veljajo za trpežne, čeprav se z leti obrusijo, obarvajo in lahko celo razpadejo. Srebrne plombe ali zvezdice, kot so jih poimenovali za otroke, so sestavljene iz 43 do 54 odstotkov živega srebra, preostali del je mešanica kovinskega prahu, ki vsebuje srebro, baker, kositer, lahko pa tudi cink, paladij in indij. Vse skupaj je lepa mešanica kovin, ki so stalno v telesu.

Ribe, zrak in plombe. Raziskave so pokazale, da imajo slovenski otroci v krvi več živega srebra kot otroci v drugih evropskih državah. To študijo so izvedli v okviru evropskih raziskovalnih projektov, v katerih so poleg Instituta Jožef Stefan sodelovali predstavniki Kliničnega centra v Ljubljani. Pokazalo se je, da je koncentracija živega srebra v telesih slovenskih otrok višja kot v drugih državah. Naši otroci imajo povprečno v krvi 0,94 nanograma na mililiter krvi, drugod v Evropi se vrednost giblje od 0,12 ng/ml pri Poljakih pa vse do 0,52 ng/ml v drugih državah. »Ko smo naredili natančnejšo analizo rezultatov ter upoštevali rezultate živega srebra v urinu, smo ugotovili, da je koncentracija živega srebra pri slovenskih otrocih odvisna od števila amalgamskih zalivk, medtem ko je v drugih evropskih državah koncentracija odvisna predvsem od pogostosti uživanja rib,« je razložila Milena Horvat, predstojnica Odseka za znanosti o okolju na Institutu Jožef Stefan.

Več v Jani št. 8, 21.2.2012

Zanimivosti

tenis žoga1
V hladnih mesecih

Teniška žogica na vrtu lahko pozimi reši življenje živalim

otroci tekmujejo, medalja
Obšolske dejavnosti

Tekmovanje daje otroku priložnost za ocenjevanje svojih sposobnosti

zračenje
Zračenje prostorov

Ne tvegajte okužb in alergij zaradi slabega zraka

profimedia-0941886169
Fotografija dneva

Pande zasedle letališče v Hongkongu

rep49-2024_naslovka
Zanimivosti

Lovci na upokojence: politična ozadja upokojenskih strank Vlada Dimovskega, Karla Erjavca in Pavla Ruparja

Andrej Vodušek, Sanja Brezočnik, Nejc Tisu, Štefan Šarkezi, Rok Pintar, Filip Koza
Pomembne mejnik

Rekord za Radio 1 80's: Slovenci vse bolj obožujemo hite iz osemdesetih