Fotografije vile na brionskem otočku Galija, ki je bila zgrajena v dar Titu, a je znana kot Jovankina hiša, so nedavno prvič objavili v medijih, res pa je, da se je od nekdaj potihoma govorilo, da gre za zlato kletko na štiri hektare velikem otoku, na katerem razen galebov nikoli ni bilo žive duše.
Čeprav je otoček Galija, eden rajskih krajev brionskega otočja, pravzaprav čudovita oaza z eno samo hišo, Josipu Brozu ni ugajal, tako da je nanj stopil samo enkrat. In čeprav je otoček le kilometer in pol oddaljen od njegove ljube Vange, ga je namenil svoji ženi Jovanki, a ne kot raj za uživanje v samoti, temveč kot kraj, kamor jo je poslal, kadar je bil nanjo jezen ali mu je šla na živce. Menda tudi Jovanka ni bila kdove kako navezana na otoček. Le redko je tam poiskala zatočišče, saj ga je tudi sama doživljala kot svojevrstno kaznilnico. Vila, ki je bila zgrajena brez kakšne posebne želje po razkošju, a je ohranila tradicionalne prvine arhitekture teh krajev, je tako najpogosteje samevala.
Na Brionih še danes govorijo o tem, da je tudi Jovanka nekajkrat pobegnila na Galijo, običajno takrat, ko se je sprla z možem.
Samotni raj. Na štiri hektare velikem otočku pristajajo ladje ob edinem betonskem pomolu ob peščeni plaži, kjer je nameščena prha. Razen številnih galebov na otoku že dolga desetletja ni nikogar, čeprav je glede na to, da ima pitno vodo in elektriko, to idealna oaza za samotno počitnikovanje. Hiša stoji v notranjosti otoka, v senci bujnega rastlinstva, do nje pa vodi romantična tlakovana potka. Ima 110 kvadratnih metrov stanovanjske površine, zgrajena je v stilu istrske kamnite kmečke hiše in ni luksuzno opremljena, je pa lepa, čista in redno vzdrževana. V njej so tri spalnice, dnevna soba in jedilnica, kuhinja in kopalnica. Z notranje strani je v senci dveh velikanskih češenj terasa z razgledom na majhno plantažo mandarin. Raj na zemlji. Raj, ki sameva.
Vila Galija je danes v lasti agencije za upravljanje z državnim premoženjem. Teoretično jo je mogoče najeti, vendar (ne) odobri uporabo tega objekta agencija. Cena? Nekaj manj kot 300 evrov na noč. Malo ali veliko za zasebni otoček, ki ga gost dobi skupaj s hišo? Po vsej verjetnosti gre zgolj za formalno možnost in še bolj formalno ceno, saj je zadnji gost lepote tega kraja užival konec davnih osemdesetih let prejšnjega stoletja.
Sobarice in pajki. Vile Galije celo Tito ni namenil nikomur, čeprav je iz statističnih podatkov razvidno, da je na Brionih gostil 90 predsednikov iz 60 držav. Odtlej v Vilo Galijo še vedno enkrat na teden prihaja osebje in redno čisti prostore ter ureja okolico. Novinar Jutarnjega lista trdi, da je vse tako urejeno, kot da v vili vsak hip pričakujejo goste. Celo hladilnik je vedno vključen. V njem je stalno na voljo nekaj mrzle vode, če že ne za druge, vsaj za osebje, ki vzdržuje hišo.V
Več v Jani št. 31, 31.7.2012