Zgodbe

Sina zdravim z marihuano

Katja Božič
19. 3. 2013, 08.18
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.57
Deli članek:

»Konoplja je za našo družino čudežna,« je za Jutarnji list povedal oče osemletnega dečka, ki se je rodil s cerebralno paralizo.

Fantiča že nekaj let zdravi s kremo iz konoplje, ki jo vzgaja sam. Vzgoja te rastline je na Hrvaškem (tako kot pri nas) nezakonita, toda ni stvari, ki je oče ne bi naredil za svojega otroka, še posebej če pomaga. »Njegovo zdravje je zame najpomembnejše,« pravi, zato ne misli odnehati.  

Navdušen nad izboljšanjem sinovega zdravja se je dečkov oče hotel izpostaviti hrvaški javnosti. Želi si namreč, da bi njegovo pričevanje pomagalo pri legalizaciji vzgoje te nepravično ožigosane rastline, ki ima po njegovem mnenju toliko zdravilnih učinkov. Toda prijatelji iz lokalne policije so mu svetovali, naj tega ne stori, ker bi lahko imel velike težave s socialno službo. Zato je svojo zgodbo povedal anonimno. Kljub vsemu pa je vesel, da se v Evropi na tem področju nekaj premika – pred nekaj tedni je namreč češki parlament odobril zakon, ki dopušča terapevtsko uporabo konoplje za zdravljenje nekaterih težkih bolezni. Dopuščali naj bi zdravljenje raka, Parkinsonove bolezni, multiple skleroze ali psoriaze z marihuano, predpisano na recept. Marihuano za medicinske potrebe bodo najprej uvažali iz Izraela ali Nizozemske, potem pa naj bi jo s posebnim dovoljenjem vzgajali domači pridelovalci. Že zdaj pa je dovoljeno imeti nekaj rastlin konoplje na balkonu. Čeprav je v sosednji Hrvaški za pridelovanje konoplje predpisana zaporna kazen od šest mesecev do pet let, to ni prestrašilo očeta, ki je vsepovsod iskal čudežno rešitev za svojega sina.  

Za otroka bi napravila vse

Z ženo sta kmalu po dečkovem rojstvu opazila, da z njim ni vse v redu. Desna polovica njegovega telesa je bila povsem hroma. Nekaj let so intenzivno obiskovali fizioterapije in se pridno ravnali po priporočilih zdravnikov. Ko je imel mali štiri leta, sta izvedela, da neki starši svoje otroke zdravijo s konopljinim oljem, ki ga dobijo iz Avstrije in Nizozemske. Na to sta postala takoj pozorna, saj bi to lahko bila rešitev tudi za njunega sina. A dolgoročno se je dečkovemu očetu možnost kupovanja olja v omenjenih državah zdela tako predraga (olje lahko stane od 300 do 1500 evrov) kot preveč tvegana, saj bi ga moral na neki način spraviti čez mejo. Poleg tega je slišal, da je to olje iz industrijske proizvodnje, njihova družina pa tudi zaradi dečkovega zdravja že več let zdravo živi in je pozorna na kakovost hrane in na to, kako je bila pridelana. Zato se je oče odločil za drugačen način – torej da bo konopljo vzgajal sam. Pravi, da je nevarno izdelovati olje iz konoplje, ki se kupuje na ulici. Te rastline so v glavnem vzgojene z umetnimi gnojili, da bi hitreje rasle. »Prepričan sem, da je bolje, da človek sam vzgoji rastlino, pa četudi samo eno, po možnosti na soncu, kot pa tvegati z zdravilom iz konoplje neznanega izvora.«

Pri vzgoji rastlin mu je precej pomagalo njegovo znanje agronomije. Semena je naročil v Španiji in najprej zasadil šest rastlin na precej nedostopni planini, na višini 900 metrov, kjer imajo parcelo. Šest mesecev je skrbel za rastline, s katerimi je veliko dela, saj potrebujejo ogromno vode, poleg tega jih je pozneje treba redno obrezovati. Najprej jih je pravzaprav želel dobro spoznati, pravi. 


Več preberite v tiskani Jani (št. 12, izid: 19.3.2013).

Zanimivosti

cistilnica-novak04
Zanimivosti

Oblačilom in preprogam se splača privoščiti pravo nego

Klic dobrote 2023_Bernarda Žarn in Jure Sešek
Klic dobrote 2024

Dobrodelni koncert za pomoč družinam v stiski

leteči tigri
Claire Lee Chennault

Leteči tigri so rešili Kitajsko

_DSC5241
Zanimivosti

Huawei predstavil nove pametne ure in pojasnil pomen zabeleženih podatkov

20241028_100059_100551
Zanimivosti

Kaj je tako posebnega pri Huawei napravah, da Ciril Komotar ne more brez njih?

gus
3400 kilometrov v napačno smer

Kraljevi pingvin Gus močno zataval s svoje domovine na Antarktiki