Edina prava raziskava o spolnosti Slovencev je stara trinajst let, kako je bilo prej in kako je dandanes, lahko le ugibamo. Ni čudno torej, da ima večina napačne predstave o tem, koliko vročega dogajanja je za povprečnimi slovenskimi vrati in kaj verjetno počneta soseda, kadar ugasneta luč. Vsak resen pogled za tančico, ki prekriva našo erotiko, je zato več kot dobrodošel. Ne zaradi naslajanja ob vročih posteljnih skrivnostih, temveč predvsem zaradi prepoznavanja težav na intimnem področju in njihovega reševanja. V tem smo Slovenci namreč še zmeraj slabi.
Zadnja taka je globalna raziskava o erektilni disfunkciji (motnjah erekcije) farmacevtskega podjetja Eli Lilly, ki je zajela tudi Slovenijo. Anonimno je na vprašalnik odgovorilo 1006 Slovencev, starejših od 33 let, ki so v resnem razmerju. 60 odstotkov je bilo moških in 40 odstotkov žensk.
Kar se tiče pogostosti spolnih odnosov, smo Slovenci blizu globalnega povprečja. 45 odstotkov se posteljnim radostim predaja dvakrat ali večkrat na teden. Leta tega ne spremenijo prav veliko. Tretjina starejših od šestdeset let v spolnosti še vedno uživa dvakrat tedensko, pet odstotkov štirikrat, nekaj junakov pa celo petkrat v tednu. Simona Repar Bornšek, dr. med., spec., predstojnica enote Zdravstvenega doma Ljubljana Vič-Rudnik, poudarja, da je spolnost del zdravja, ne glede na starost: »Napačno je prepričanje, da se s staranjem spolno življenje konča. Tudi starejši so še vedno spolno aktivni. Spolnost s starostjo ne usahne, se pa spremeni. Postane bolj sproščena, ni več strahu pred neželeno nosečnostjo. Konec menstruacije za ženske nikakor ne pomeni konec spolnega življenja, kot še vedno marsikdo zmotno misli. Tudi 70- in 80-letniki vstopajo v nove zveze in tudi zanje je spolnost pomemben del partnerskega življenja. Kot zdravnica nimam prav nobenih predsodkov pred tem, da bi zdravila za zdravljenje motnje erekcije predpisala tudi 80-letnikom. Pomembno je, da so v dovolj dobri telesni kondiciji in da nimajo drugih resnih zdravstvenih težav.«
Ženske boli glava, moške pa mišice
Spolnosti se Slovenci v 92 odstotkih prepuščamo spontano, le redki jo načrtujejo, pa čeprav le pol ure vnaprej. Vsak stoti pa se vendarle za tovrstno rekreacijo s partnerjem dogovori tudi 24 ur vnaprej. Spontano se zato tudi izgovarjamo. Glede na raziskavo vsak tretji moški sumi, da njegova partnerka sem ter tja uporabi izgovor, da bi se izognila spolnim odnosom, za svoje moške pa to misli 14 odstotkov žensk. Močnejši spol se manj ukvarja z razlogi za to, saj jih kar slaba polovica ne bo posumila, da je v ozadju kakšen resnejši problem, medtem ko si zaradi tega ne beli glave le 19 odstotkov žensk. Te bodo tudi hitreje pomislile, da gre za zdravstveno težavo ali morda varanje. Kadar se izgovarjamo, najpogosteje navedemo utrujenost, nato pa glavobol ter bolečine v sklepih in mišicah. K zadnjemu se zatekajo moški, medtem ko ženske raje boli glava.