Zgodbe

Menopavza ni bavbav

Lara Jelen
30. 10. 2013, 19.37
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.57
Deli članek:

Menopavza je lahko skrajno neprijetna. Vendar ni treba, da je tako. Včasih lahko že s povsem naravnimi spremembami preprečimo tako rekoč vse sitnosti.

Raziskave med slovenskimi ženskami kažejo, da jih kar 50–70 odstotkov trpi za različnimi simptomi, kot so vročinski vali, nočno potenje, razdražljivost, pozabljivost, depresija, suha koža, izpadanje las, bolečine ... Vendar ni treba, da je tako. Včasih lahko že s povsem naravnimi spremembami preprečimo tako rekoč vse sitnosti.

Menopavzi se ne more izogniti nobena ženska, saj gre za naravni življenjski proces okrog 50. leta starosti. V tem obdobju se ustavlja hormonska aktivnost jajčnikov in to povzroči nepredvidljive mesečne krvavitve. Vlogo izločanja spolnih hormonov prevzamejo nadledvična žleza, maščobno tkivo in mišice.

Celostni pristop k težavam. Za naravno oziroma alternativno zdravljenje velja, da potrebuje nekoliko več časa in discipline, a vsaj ne prinese kupa neželenih stranskih učinkov. Najbolje se je težav lotiti celostno. To pomeni, da pozitivne spremembe sprejmemo na vseh področjih ter se hkrati odrečemo slabim razvadam (kajenje, pitje kave in alkohola). Narava nam ponuja precej rešitev, s katerimi se lahko izognemo tegobam menopavze.

Poskrbite za dober spanec! Premalo spanca vpliva na razdražljivost, pozabljivost in druge znake menopavze. Najprimernejši čas za spanje je med 22. in 5. uro, saj se v tem času tvorijo hormoni, ki so pomembni za naše dobro počutje. Motenj spanja ne poskušajte odpraviti z uspavali, saj bodo le okrepila občutek utrujenosti čez dan. Spanec vam bodo pomagali izboljšati sivkin čaj ali aromaterapija s sivkinim eteričnim oljem ob večerih, redno gibanje (vendar ne tik pred odhodom v posteljo), dobro prezračena in hladna spalnica, izogibanje pekoči prehrani, ki še dodatno krepi nočno potenje, ter kavi in živilom s kofeinom. Hodite spat ob isti uri, oblečeni v lahka, ohlapna, bombažna oblačila. Tudi posteljnina, rjuha in perilo naj bodo iz 100-odstotnega bombaža, ki ne greje tako kot umetni materiali. V spalnici naj bo popolna tema, zavarujte se pred vsemi nepotrebnimi zvoki (uro, telefonom, televizijo in drugimi napravami) ter poskrbite, da boste ob postelji vedno imeli kozarec vode. S pitjem si boste ohladili telo.

Maca za lažjo prilagoditev spremembam. Maca se uvršča med superživila in naj bi bila odlična za skoraj vse tegobe tega sveta. Edina stvar, na katero moramo biti pozorni, je, da jo kupimo pri zaupanja vrednem dobavitelju. Pri tem si pomagajmo s certifikati. Maca kot adaptogen pomaga telesu, da se čim hitreje prilagodi spremembam, stresu in večjim obremenitvam. Ker uravnava hormonski sistem, vpliva na boljše počutje in več energije, libido, delovanje reproduktivnega sistema in blaži težave v menopavzi. Maca je zdrava, varna in naravna alternativa hormonskemu nadomestnemu zdravljenju, ki ima lahko tudi negativne stranske učinke.

Zbogom, sladkor, pozdravljeno, laneno seme! Paziti moramo, katera živila vključujemo v vsakdanji jedilnik. Popolnoma bi se morali odreči kavi, alkoholu (oboje še poslabša razdraženost in nemir), močno začinjeni in pekoči hrani pa tudi sladkorju. Dobro je omejiti uživanje prečiščenih ogljikovih hidratov in jih nadomestiti s polnovrednimi živili. Več kot dobrodošla so živila, bogata s fitoestrogeni (imajo podobne lastnosti kot ženski spolni hormon estrogen). Vsebujejo jih lanena semena (pred uživanjem jih zdrobimo), soja, črna detelja, olje iz svetlinovih semen in ginseng. Zelo koristni so temno zelena zelenjava (brokoli, špinača …), sadje (jabolka, banane, hruške, grozdje in drugo sezonsko sadje), stročnice (fižol, grah, čičerika …), sveže ribe, s katerimi si zagotovimo dovolj maščobnih kislin omega 3, in oreščki. Vlažnost sluznic lahko vzdržujete z živili, ki so bogata z vitaminom E (arganovo olje ali olje pšeničnih kalčkov). Bogati z zdravilnimi učinkovinami pa so tudi šentjanževka, priporočljiva še posebej ob slabem počutju, potrtosti in napetosti, konopljika in žajbelj oziroma izvlečki iz žajbljevih listov, ki pomagajo proti potenju, rman, bela omela, melisa, navadna plahtica in baldrijan, ki prav tako pomaga pri napetosti.


Več preberite v tiskani Jani (št. 44, izid: 29.10.2013).

Estrada

Simon Popek, Miša Molk
Začel se je LIFFe

Ljubitelji filmov spet prišli na svoj račun

pf-na-v-1-pelko
Vip Petek na TV Veseljak Golica

Primorski fantje na Veseljaku: »Morda nas bo od zgoraj pozdravil tudi Bogdan«

1731506601-z-jasno-in-glasno-1731506560883
TV Veseljak Golica

Jasna s Saško Smodej in Dejanom Dogaja

Karel III
Današnji slavljenec

Foto: Karel III. bo 76. rojstni dan praznoval delovno.

Tako kralj Karel kot njegova žena Camilla sta jasno pokazala svoje navdušenje nad konjskimi dirkami,
Estrada

Preiskava zasebnih nepremičnin britanskega kralja razkriva sporne posle

rdeča-preproga-aktual
Novost

Aktualov rojstni dan: Rdeča preproga za nastopajoče, voditelje in oboževalce

Zanimivosti

mozart_2
Nenadna smrt

Življenje ovito v tančice skrivnosti: Mozart in miti

panuozzo1
Slastna alternativa

Panuozzo – še ena zvezda iz sveta pice

cistilnica-novak04
Zanimivosti

Oblačilom in preprogam se splača privoščiti pravo nego

Klic dobrote 2023_Bernarda Žarn in Jure Sešek
Klic dobrote 2024

Dobrodelni koncert za pomoč družinam v stiski

leteči tigri
Claire Lee Chennault

Leteči tigri so rešili Kitajsko

_DSC5241
Zanimivosti

Huawei predstavil nove pametne ure in pojasnil pomen zabeleženih podatkov