Med vse bolj priljubljenimi postajajo domovi za ostarele na Hrvaškem, kjer je treba za tako imenovani državni dom odšteti od 300 evrov naprej, v zasebnem, naši sosedi jih imajo več kot štiristo, pa od 400 evrov naprej. Kako dobro lahko deluje zasebna ustanova, kaže dom za starejše in nepokretne osebe Viktorovski v vasi Vivodina, ki je le dobrih 15 minut vožnje oddaljena od Metlike.
Živijo na posestvu. Da, prav ste prebrali, gre za pravo pravcato kmetijo, kjer redijo ovce, prašiče, kokoši, race. Imajo vinograd in sadovnjak, njive. Kdor želi, mu lahko odmerijo tudi košček zemlje, na kateri si lahko uredi čisto svoj vrtiček. Kar pridelajo, uporabijo v svoji kuhinji. V njihovi kleti zori odlično vino, pa tudi k temu, da je na voljo šilce pravega žganja, pripomorejo stanovalci doma sami. V domu Viktorovski lahko stanovalci marsikaj počnejo tudi v hiši. K temu jih nihče ne sili, sodelujejo prostovoljno. »Pomagam v kuhinji, kjer lupim krompir in čistim solato, pospravim mize. Včasih tudi kaj počistim, kar mi je v pravo zadovoljstvo, saj se v domu počutim kot doma. O kakšni osamljenosti ali čem podobnem ne morem niti razmišljati, tako se zaposlim, da nimam časa,« nam pove Marija Smidrovac, ki v domu biva pet let, ter hudomušno doda, da ji je najbolj všeč to, da so tam tako ženske kot moški. »Zaljubila sem se v enega izmed stanovalcev, ki mi je zelo všeč, pa še hrana je odlična.« Direktorica nam pove, da je Marija ob prihodu v dom tehtala le dobrih 40 kilogramov, v teh letih pa si je lepo opomogla. »Stanovalci jedo pravo kmečko hrano, pa tudi kozarčka vina in šilca žganja jim ne odrečemo, če si ga zaželijo.« Seveda to velja za tiste, ki jim to dopušča zdravstveno stanje.
Dobra zdravstvena oskrba. V domu je 15 zaposlenih, med njimi štiri medicinske sestre, ena višja medicinska sestra in šest negovalk. »Imamo tudi svojo zdravnico. To je moja snaha, ki je sicer zaposlena v bolnišnici v Karlovcu, popoldne, ko se vrne domov, pa poskrbi še za naše stanovalce. Bolje je tako, kot da bi bila ves čas v domu, saj v bolnišnici poskrbi za specialistične preglede, ki jih naši oskrbovanci potrebujejo, in se posvetuje s kolegi,« nam pove Nada Viktorovski. »Poskrbljeno je za fizioterapijo, delovne terapije, ki se povečini odvijajo dopoldne, po potrebi poskrbimo za obisk v zdravstvenem domu, ki je v sosednji vasi. Imamo svoje reševalno vozilo, s katerim stanovalce prepeljemo v zdravstvene ustanove. Denimo gospa iz Slovenije, ki je pred časom umrla, je imela slovensko zdravstveno zavarovanje in smo jo vozili na preglede k zdravniku v Metliko in v novomeško bolnišnico.«