Zgodbe

Kako se izognemo strupom okoli nas

Tina Horvat
25. 3. 2014, 08.15
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.57
Deli članek:

Ste vedeli, da skupaj s (poceni) čevlji velikokrat kupimo tudi zelo nevarne pesticide? So se vam v trgovini s pohištvom kdaj zasolzile oči in ste mislili, da je to le naključje?

Ali veste, da ste v lanskem letu porabili za kopalno kad čistil in da bi osvežilcem prostorov morali reči onesnaževalci prostorov? Slaba novica – okoli nas je vse več škodljivih kemikalij, največ v našem domačem okolju, dobra novica pa je, da se mnogim lahko izognemo. O vsem tem smo se pogovarjali s Tatjano Kruder, univ. dipl. inž. živilske tehnologije, sodno izvedenko in cenilko za živilstvo, svetovalko in predavateljico ter izvajalko številnih projektov, med drugim Karavana varne kemije.

Medtem ko se v (preveč) razvitem svetu vsi vračamo k naravi, se količina škodljivih – strupenih kemikalij v izdelkih, ki jih uporabljamo vsak dan, nevarno povečuje. Kljub ozaveščenosti in številnim ukrepom, predvsem na področju hrane in kmetijstva, je v drugih izdelkih, ki jih sploh ne povezujemo z nevarnostjo, strupov vedno več in veliko preveč.

Zakaj je sploh toliko škodljivih kemikalij in kdo jih potrebuje? »Najmočnejše strupe sicer ustvarja narava, prvi sintetični toksin – bojni strup sarin, je šele na osmem mestu po strupenosti. Pravzaprav si je človek izmislil sintetične strupe zato, da bi se zavaroval pred naravnimi, rezultat vsega tega pa je, da smo obkroženi z obojimi kemikalijami in da je manevriranje med enimi in drugimi silno težko,« je povedala Tatjana Kruder.

Problem pri tem je, da naša telesa zelo majhne količine strupov ob vnosu (npr. nanodelcev) sploh ne prepoznajo kot nevarne in jih tako, brez posebnih znakov obrambe, tudi sprejmejo, ti  pa se nalagajo in počasi začnejo povzročati hudo škodo. Pri tem še kako velja znana Paracelsusova modrost, da samo količina loči strup od zdravila.

Udomačene kemikalije. Tako kot za nesreče, poškodbe in smrti tudi za škodljive kemikalije velja, da jih je največ prav v domačem okolju. Seveda če izvzamemo avtomobilske in industrijske izpuhe ter težke kovine v zraku, zemlji in vodi. »Problematično je pravzaprav vse, kar uporabljamo, zato je zelo pomembno, da se začnemo zavedati nevarnosti in omejimo uporabo izdelkov, ki so najbolj nevarni,« je opozorila Tatjana Kruder. »Medtem ko je že veliko znanega o nevarnih snoveh v hrani, z drugimi izdelki kljub opozorilom še ne znamo ravnati pravilno in se popolnoma brez potrebe obdajamo z motilci hormonskega ravnovesja, kot so ftalati, bromirani zaviralci gorenja, obstojna organska onesnaževala, umetni mošusi …«

S čistili mažemo in ne čistimo! V naših domovih je vedno več »čistoče« in »svežine«, dosežene s čistili, osvežilci ter pralnimi in pomivalnimi sredstvi. Povprečna družina v enem letu porabi kar za eno polno kopalno kad čistil, kar je ogromno preveč, je zagotovila Krudrova, sploh če vemo, da pri čiščenju eno vrsto umazanije zamenjamo z drugo!

Katere reklame vam pridejo najprej na misel, če ne za osvežilce zraka, antibakterijska čistila in pralne praške? To so izdelki, »ki bi jih morala imeti vsaka prava gospodinja«, a žal ne delujejo samo na bakterije v naši kopalnici ali stranišču, ampak tudi prehajajo v naše telo in ga uničujejo od znotraj. V pralnih praških so fenoli, ki sicer odstranijo madeže, nam pa rušijo hormonsko ravnovesje in zmanjšujejo plodnost, še vedno tudi fosfati, ki dražijo kožo. Zelo močno oglaševana antibakterijska sredstva vsebujejo triklorsan, ki se kopiči v našem telesu in povzroči, da bakterije v nas postanejo odporne proti zdravilom oziroma antibiotikom. Poleg tega čistila vsebujejo sintetične dišave, ki morda povečujejo veselje do čiščenja, zagotovo pa povzročajo alergije. Na »črnem« seznamu škodljivih dišav jih je kar 24!

Naravni smrad je boljši kot umetna dišava!  Pozor, največ strupenih kemikalij hkrati (benzen, formaldehid, stiren, toluen, klorbenzen, ftalati in umetne dišave) je prav v osvežilcih prostorov. Z njimi vnašamo v prostor pravi koktajl strupenih kemikalij in namesto osvežilci prostorov jim lahko rečemo onesnaževalci prostorov!


Več preberite v tiskani Jani (št. 12, izid: 25.3.2014).

Estrada

Simon Popek, Miša Molk
Začel se je LIFFe

Ljubitelji filmov spet prišli na svoj račun

pf-na-v-1-pelko
Vip Petek na TV Veseljak Golica

Primorski fantje na Veseljaku: »Morda nas bo od zgoraj pozdravil tudi Bogdan«

1731506601-z-jasno-in-glasno-1731506560883
TV Veseljak Golica

Jasna s Saško Smodej in Dejanom Dogaja

Karel III
Današnji slavljenec

Foto: Karel III. bo 76. rojstni dan praznoval delovno.

Tako kralj Karel kot njegova žena Camilla sta jasno pokazala svoje navdušenje nad konjskimi dirkami,
Estrada

Preiskava zasebnih nepremičnin britanskega kralja razkriva sporne posle

rdeča-preproga-aktual
Novost

Aktualov rojstni dan: Rdeča preproga za nastopajoče, voditelje in oboževalce

Zanimivosti

mozart_2
Nenadna smrt

Življenje ovito v tančice skrivnosti: Mozart in miti

panuozzo1
Slastna alternativa

Panuozzo – še ena zvezda iz sveta pice

cistilnica-novak04
Zanimivosti

Oblačilom in preprogam se splača privoščiti pravo nego

Klic dobrote 2023_Bernarda Žarn in Jure Sešek
Klic dobrote 2024

Dobrodelni koncert za pomoč družinam v stiski

leteči tigri
Claire Lee Chennault

Leteči tigri so rešili Kitajsko

_DSC5241
Zanimivosti

Huawei predstavil nove pametne ure in pojasnil pomen zabeleženih podatkov