Poznamo namreč mnoge »nesrečnike«, ki so ostali brez zavarovalnine, čeprav so imeli »vse zavarovano«. Zato smo povprašali neodvisnega finančnega svetovalca, specializiranega za varna varčevanja in učinkovite finančne zaščite, Vida Grizilo, direktorja izobraževalnega centra Finava, katera in kakšna zavarovanja potrebujemo in na kaj moramo paziti, preden jih sklenemo, da ne bomo »žrtve« drobnega tiska ali lastne nevednosti ter seveda agentov, ki nam nekaterih dejstev niso predstavili ali so nam jih »pozabili« povedati.
Dom mora biti zavarovan na novo vrednost. Čeprav v zadnjem času zelo redke zavarovalnice ne zavarujejo tako, še vedno tu in tam najdemo kakšno. Predvsem pa tega zavarovanja ne vsebujejo starejša zavarovanja, zato je pametno to preveriti in spremeniti. Takšno zavarovanje namreč pomeni, da mora zavarovalnina vrniti nepremičnino v prejšnje stanje, nasprotno se od nje odšteje zamortizirana vrednost nepremičnine. Ker je to lahko precejšnja razlika, stanovanja in hiše v Sloveniji so namreč precej stara, so mnogi zaradi tega zelo razočarani.
Visoka zavarovalna vsota ne pomeni visoke zavarovalnine
Popolnoma vseeno je, ali je neko stanovanje zavarovano za 50.000 evrov ali pa za 150.000 evrov. Ker če je škode za 22.000 evrov, bo izplačanih 22.000 evrov in ne 150.000! Nekatere zavarovalnice izračunavajo zavarovalne vsote določenih kritij na podlagi odstotka od celotne zavarovalne vsote, zato so pri njih zavarovalne vsote višje. Druge pa imajo določeno nominalno zavarovalno vsoto. Na primer: ena zavarovalnica krije za poplavo do 3 odstotke skupne zavarovalne vsote, druga pa do 50.000 evrov. Pri prvi mora torej znašati zavarovanje celega stanovanja 167.000 evrov, pri drugi pa je dovolj že 50.000. Mislim, da ni treba komentirati, kaj je bolj prijazno do zavarovanca. Posebnost je zavarovanje opreme in stvari posebne ali višje vrednosti, ki pa se jih mora izrecno navesti, če ne, niso zavarovane.
Najem nadomestnega stanovanja
Najem nadomestnega stanovanja je izredno pomemben dodatek, ki je pri resnih zavarovalnicah avtomatsko vključen v zavarovanje ali pa je zanj treba doplačati. To pomeni, da imaš za neko obdobje, po navadi za eno leto, plačano primerljivo veliko nadomestno stanovanje, da ti ni treba ždeti pri sorodnikih ali prijateljih. To je kar dober pokazatelj kakovosti zavarovalnice.
Zavarovanje hiše ni zavarovanje opreme
Zavedati se moramo, da med premoženjskimi zavarovanji ločimo med zavarovanjem sten (zavarovanje hiše ali etaže) in zavarovanjem opreme. Če imamo zavarovano hišo, ki nam zgori v požaru, to nikakor ne pomeni, da bomo dobili zavarovalnino za vse, kar nam je zgorelo, ampak samo za lupino, brez pohištva in opreme. Pri zavarovanju opreme pa so po navadi različni razredi, saj imajo nekateri nadstandardno in drugi osnovno opremo. Ko sklepamo zavarovanje, mora biti jasno navedeno, kaj je zavarovano, da pozneje ni hude krvi.
Sveta trojica: požar, voda in vihar
Sveta trojica vseh premoženjskih zavarovanj, ki bi jih morali imeti pri nas, so požar, vihar in voda. Med njimi je najbolj uničevalen požar, ki vsako leto uniči kar 4000 domov po Sloveniji. Tudi če ne pogori vse, je običajno potrebna popolna prenova hiše ali stanovanja. Druga najbolj uničevalna je vsekakor voda in v zavarovalniškem smislu je treba ločiti med poplavo, meteorno vodo in izlivom vode, zavarovanje viharja pa je pomembno predvsem pri hišah, zaradi strehe.
Zavarovanje odgovornosti
Med manj znanimi ali slabše razumljenimi, vendar zelo pomembnimi deli premoženjskega zavarovanja je tudi zavarovanje odgovornosti. To pomeni, da si odgovoren za nastalo škodo, čeprav nečesa nisi naredil ali pa si naredil nenamerno. Konkretno to recimo pomeni, da zavarovanje odgovornosti iz hišne in zemljiške posesti pokrije škodo, ki je nastala, ko je z naše strehe odletel strešnik in razbil sosedu avto. Ali ker je neka oseba, ki ni naš sorodnik, padla na spolzkih stopnicah in si poškodovala glavo ter nas zdaj toži. Ali pa je recimo v stanovanju prišlo do izliva vode in je škoda na šestih stanovanjih pod nami. Lahko smo tudi pozabili golaž na štedilniku in je zgorelo naše stanovanje ter še tri sosednja ... Vse to je krito iz etažne oziroma zemljiške odgovornosti in po tem zavarovanju se zavarovalnice zelo razlikujejo med seboj.
Previdno pri popustih!
Nekatere zavarovalnice so neznansko drage, potem pa nam dajo ogromne popuste, tudi do 40 odstotkov, in takrat se njihove cene izenačijo z drugimi. In kje je tu zvijača? Recimo, da po sedmih letih želiš prekiniti takšno zavarovanje, ker je neko drugo enostavno boljše in ima recimo odgovornost krito tako, kot mora biti. In takrat doživiš šok, saj zavarovalnica zahteva vračilo popusta za nazaj za vseh sedem let, kolikor je polica trajala. Zvito, ni kaj.