Očala, ki so kultni predmet
Lesena očala, tako sončna kot korekcijska, so svetovna uspešnica. Z modnim dodatkom Wood Stock se lahko pohvalimo tudi Slovenci. Jaki Jančiču so bila všeč lesena očala, ki jih je našel na spletu, a 450 dolarjev je bilo zanj preveč. To je takrat brezposelnega Štajerca spodbudilo, da si jih je izdelal sam. Tako je hkrati našel vir zaslužka.
Ko se je s svojimi očali pojavil pred malce okajenimi prijatelji, se je hitro pojavilo tudi ime – Wood Stock. Čeprav je ideja nastala že pred nekaj leti, so delavnico odprli šele aprila lani. Blagovno znamko danes oblikuje šest mladih navdušencev iz Slovenskih Konjic, ki se podjetništva, tako pravijo, šele učijo. Zanimivo je, da prav nobeden med njimi pred tem ni kaj prida vedel o obdelovanju lesa – Jaka Jančič je recimo živilski tehnik. A to jih ni odvrnilo od ideje, ki jim očitno odlično uspeva, saj je povpraševanje veliko. Očala izdelujejo iz mahagonija, belega javorja, oreha, palisandra, lesa venge … Za ena porabijo od šest do osem ur. Čeprav je mogoče izbirati med osnovnimi modeli, so vsaka očala unikatna, narejena ročno, po meri in željah posameznika. So prijazna do kože, seveda so občutljivejša za udarce kot plastična, so pa za polovico lažja, zato se zanje radi odločajo športniki. Ker jih lahko prilagodijo tudi tako, da jih nosijo na tekmi, so priljubljena med deskarji na snegu, kajtarji, golfisti in jadralci. Lesena očala naših fantov nosi celo legendarni francoski košarkar Tony Parker. Med mladimi v podjetju se že krešejo zamisli za nove izdelke (recimo lesene vizitke), kar jih sili v nenehno oziranje po tujih trgih, kamor si želijo v prihodnosti prodreti.
Stol za vse namene
Preprost, domiseln stol mladega oblikovalca Luke Ločičnika je prvi slovenski izdelek, ki mu je uspelo s pomočjo kampanje za množično financiranje na spletni strani Kickstarter, kjer uporabniki z donacijami prispevajo k uresničitvi projekta in kjer naj bi bili Slovenci danes pravzaprav med najuspešnejšimi. Za LL Stol jim je uspelo zbrati želena sredstva in dobili so kar 117 naročil.
Ideja za ta zanimivi kos pohištva se je Ločičniku porodila na delavnici oblikovanja pohištva na fakulteti za arhitekturo. Želel je napraviti preprost, večnamenski stol, ki bi recimo prišel prav mladim z omejenimi finančnimi sredstvi v majhnih stanovanjih. Po enem letu raziskovanja, testiranja in oblikovanja je razvil stol, sestavljen iz dveh delov v obliki črke L. Narejen izključno iz slovenskega, bukovega lesa je postal priljubljen zaradi svoje večstranske uporabnosti. Elemente v obliki črke L namreč lahko zložimo v udoben stol, klopco ali celo knjižno polico, uporabimo jih lahko za podporo pri ležišču, klubsko mizico, različne površine za sedenje in ležanje. Imajo tudi to posebnost, da jih je mogoče odeti v pleteno »nogavičko« – kolekcijo je ustvarila znana slovenska oblikovalka Almira Sadar. Stol je danes na voljo v različnih barvah in vzorcih, v prihodnje pa načrtujejo proizvodnjo tudi iz drugih materialov, primernih za uporabo na prostem.
Lesena ljubezenska igračka
Mlada Mariborčanka Iris Trstenjak pa je začela izdelovati – lesene dilde. Z izvirnimi ljubezenskimi igračkami različnih velikosti in oblik želi popestriti spolno življenje ljudi tudi zunaj naših meja, kjer je povpraševanje po njih že veliko.
Ideja se ji je porodila v okviru diplomske naloge Lesen erotičen pripomoček na mariborski lesarski šoli. V nasprotju s silikonskimi dildi, ki so seveda lahko tudi zelo kakovostni, je les topel, naraven material. Z dildi, ki jih izdeluje s svojim fantom Miho, je najprej osrečila prijateljice. »Dildi se jim zdijo lepi, posebni. Dobili smo kar nekaj sporočil ljudi, da smo jim popestrili življenje, to je naša motivacija,« pravi Iris. Dobri odzivi so jo spodbudili, da se je dela lotila resneje. Po številnih testiranjih so se odločili za izdelavo šestih najbolj funkcionalnih linij, igračke pa so velike med 20 in 25 centimetri. Izdelujejo jih iz slovenskega lesa (bresta, javorja, oreha, hruške in češnje), bolj eksotičnega (venge, zebrano, mountenye) pa kupujejo v Avstriji. Ustvarjanje ljubezenskih igračk je mlada Mariborčana tako pritegnilo, da obljubljata še veliko erotičnega veselja iz naravnih materialov. Denar za množično proizvodnjo in zagon podjetja DeeLeeDoo, ki je nastalo pred tremi meseci, sta se med drugim lotila zbirati na platformi za množično financiranje Indiegogo. »Ko sva potrebovala pomoč, so nama pomagali tudi prijatelji. Večino naročil dobimo po spletu, največ dildov pa prodamo v tujino, kamor se tudi oziramo!« je optimistična Iris.