Razlog je šibko zdravje, pravijo uradni viri, saj je bil kralj Juan Carlos v zadnjih dveh letih operiran kar petkrat. »Čas je, da vodilno vlogo prevzame mlajša generacija,« je v odstopnem nagovoru državljanom sporočil odhajajoči monarh. A bolj kot kraljevo zdravje je na odstop najbrž vplival padec priljubljenosti kraljeve družine in stanje celotne Španije, ki se je znašla v hudi gospodarski krizi. Nekoč najbolj priljubljeni evropski kralj je v zadnjih desetletjih pri svojih podložnikih zapravil ugled, odhaja s sklonjeno glavo. Ljudstvo na ulicah velikih mest pa kriči in protestira, da imajo kraljeve nadaljevanke dovolj in da so časi preresni za takšne spektakle.
Nekoč priljubljeni vladar… Že dva dni po smrti diktatorja Franca leta 1975 se je mladi monarh odločil za korenite spremembe v državi in odpravil represivni režim. Zahteval je reforme in Španijo preuredil v sodobno demokratično ustavno monarhijo. Odtlej je užival velikansko priljubljenost. Ob njem je bila prav tako priljubljena kraljica Sofia, rodili so se jima trije otroci, hčerki Elena in Christina ter sin Felipe, prestolonaslednik, rojen leta 1965.
A idilična slika je zbledela, in to je povzročil kralj sam s številnimi škandali. Da rad pogleda za puncami, se je vedelo. Vse se je dogajalo za zidovi palače. Po najavi odhoda pa so se kot plaz vsule podrobnosti o njegovem živahnem življenju in španski mediji so izvedli pravi referendum v preštevanju kraljevih ljubic. Število se je ustavilo nekje okrog 1500.
Lovska trofeja v postelji. Kraljica Sofia je zanje vedela. V eni od biografij je opisan dogodek, ko je kralj odšel na lov z moško družbo. Saj se boš dolgočasil, mu je rekla kraljica. Nato pa se je sredi noči pojavila v lovskem dvorcu, odvihrala mimo služinčadi, preskakovala po več stopnic hkrati in vdrla v spalnico – tam je kralj počival v objemu takratne ljubice, znane španske filmske zvezde. Takrat se je kraljica modro odločila po svoje. Naj kralj počne, kar želi, ona pa bo živela za tiste stvari, ki jo zanimajo. Družinsko fotografiranje sem in tja ter nekaj sprejemov na leto niso bilaži prehuda žrtev za vse, kar je s tem obdržala. Na seznamu domnevnih razmerij ali vsaj dvorjenja in resnega spogledovanja s kraljem se je znašla celo britanska princesa Diana. Večkrat se je srečala z njim ter vedno zardela in komaj skrivala zadrego ali morda še kakšno skrivnost.
Nemška organizatorka Corrina. Med vsemi ljubicami pa je očitno imela največjo težo princesa nemškega rodu Corinna zu Sayn-Wittgenstein-Sayn. Zadnja leta naj bi se kralj ustalil ob njej in imela naj bi celo dostop do njegovih soban, v katerih kraljice Sofie ni bilo že vsaj 35 let. Bolehnemu kralju sta prav prišli njena nega in tolažba. Prav Corrina je menda organizirala lovski izlet, za kralja smrtonosen v vrsti škandalov. Aprila 2012 je bila Španija gospodarsko na tleh in preživljala najtežjo povojno krizo, kralj pa je odšel na luksuzen lov na slone v Bocvano. Morda bi svoje drago in razkošno potovanje državljanom lahko prikril, a je nesrečnik padel in si zlomil kolk in so ga morali urgentno prepeljati v Madrid. Državljani pa v zrak! Kralj se ima fino, njim pa so ostali le dolgovi! Škandal je zatresel kraljevino. Čeprav se je Juan Carlos javno opravičil, so ankete pokazale, da je na najnižji točki podpore v vseh letih vladanja. Naravovarstveni sklad WWF ga je odstavil z mesta častnega predsednika. Kralj je nato hitro prodal še nekaj milijonov vredno jahto, da bi pokazal, kako resno misli z varčevanjem.
Finančni škandal brez primere. Še prej, leta 2011, je prišla na dan drugačna mora. Iñaki Urdangarín, mož princese Christine, nekdanji rokometaš in udeleženec olimpijskih iger, je bil glavni v finančnem škandalu, v katerem je poniknilo več kot pet milijonov evrov javnega denarja. V posle je bila domnevno vpletena tudi njegova žena, ta je morala letos februarja pričati na sodišču glede davčne utaje.
Od kralja so prvič zahtevali, naj razkrije svojo porabo, tako kot to delajo druge kraljeve družine po Evropi. Špance kralj stane, zdaj je jasno, osupljivih 8,3 milijona evrov letno, pri tem pa ima še celo vrsto drugih ugodnosti, na primer to, da mu država plačuje račune za elektriko. Nič čudnega, da so o življenju na španskem dvoru napisali množico knjig z bolj ali manj preverjenimi zgodbami, časopisi pa so se ob vsakem škandalu tiskali z megalomanskimi nakladami.