Zgodbe

Pomagajmo malemu Jašu

Žana Kapetanović
8. 7. 2014, 07.00
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.57
Deli članek:

Trimesečni Jaš Lipovc iz Rač je bil ob rojstvu videti zdrav fantek. Takrat je tudi nastala prikupna fotografija, na kateri je odet v pleteno pleničko.

»Smo velika in glasna družina, skupaj se veselimo in skupaj se veliko smejimo. Tako je bilo tudi ob Jaševem rojstvu. Še v sanjah nismo pomislili, da bomo zaradi njega že kmalu skupaj jokali. Ob diagnozi prirojene okvare imunskega sistema, ki so mu jo postavili po dveh mesecih trpljenja in ugibanj, se nam je porušil svet,« pravi mamica Tosja Lipovc, ki ob sinu v popolni izolaciji na pediatrični kliniki v Ljubljani čaka na darovalca kostnega mozga. Jašu lahko reši življenje le stoodstotno ustrezen darovalec. Takšnega pa še niso našli.

Tri tedne po rojstvu je Jaš po obrazu dobil mozoljčke. Patronažna sestra je rekla, da ni vzroka za paniko, da pa, ker se ji zdi, da je koža rahlo vneta, kljub temu priporoča obisk pri pediatrinji. Zdravnica je dejala, da gre za običajno »čiščenje« dojenčka, in predpisala neko mazilo. »Po treh dneh so se mu po vsem telesu naredile krastice, tako da smo se na prigovarjanje moje mame Lidije odpravili na dermatologijo UKC Maribor. Tam je dežurni primarij dejal, da se mu zdi, da gre za dermatitis, da pa ne more določiti, h kateri od dveh različic dermatitisa se nagiba, zato bodo opravili dodatne krvne teste. Kar nekaj vrednosti je bilo krepko zunaj normale, vendar je bilo rečeno, da je to 'tipično' za dermatitis. V bolnišnici sem ostala dva dni, in to predvsem zato, da bi me naučili, kako je treba v takšnem primeru negovati kožo otroka. Nato je prišel še alergolog in mi predpisal dieto, Jašu pa umetno hrano. Naredili so mu tudi alergijske teste in bili nad njimi vidno presenečeni. 'Kaj takšnega še nisem videl,' je celo vzkliknil zdravnik, a se mu izvidi očitno še niso zdeli dovolj alarmantni, da bi pomislil na to, da gre pri Jašu morda za nekaj več kot zgolj za alergijo,« se v jezi spominja Tosja. Danes se zaveda, da je bil njen otrok med tavanjem po mariborskem UKC pri površnih poskusih ugotavljanja diagnoze pravzaprav v nevarnosti, da se s svojim šibkim imunskim sistemom, kakršnega je takrat imel, v hipu okuži in umre. Takrat je  imel odprte rane na najmanj 70 odstotkih kože, okoli njega pa vse polno virusov, okužb, osebje brez mask v nesteriliziranih prostorih.

»Normalne« bule v velikosti jabolka. Ker sta Tosja in njen mož zaposlena v Avstriji, je morala za podaljšanje porodniškega dopusta še k Jaševi avstrijski pediatrinji. Ta mu je predpisala mazilo s kortikosteroidi in res mu je  pomagalo, saj se je koža na zunaj izčistila. Kazalo je, da se mu stanje zboljšuje. V njem pa je bolezen nadaljevala svoj pohod in izbruhnila v obliki močno otečenih bezgavk. »Na teleščku dober mesec starega dojenčka so se pojavile bule v velikosti manjšega jabolka. Strašno je bilo videti. S hčerko sva v strahu spet pohiteli v UKC Maribor. Tosja je imela fotografije  vseh faz sprememb, da bi jih pokazala zdravniku, ponujala jim jih je, naj jih pogledajo, a niso prav nikogar zanimale. En dan so ga hospitalizirali, drugi dan pa že poslali domov. Ko je hčerka ob odpustu vztrajno spraševala, kaj naj bi pomenile tako spremenjene vrednosti v krvi, kaj pomenijo gnojne bulice po nogah in otečene rokice – te so bile kar trikratno povečane – je dobila odgovor: 'Aja, to. Normalno je, da je imel takrat otečene bezgavke. Poglejte, to je povsem normalna slika atopijskega dermatitisa.' In so nas poslali domov,« se spominja babica Lidija.

Nato se je stanje le še slabšalo. Otrok je jokal in stokal, najbrž ga je bolelo, peklo in srbelo po vsem telesu, tako da ni mogel spati. Tosja je bila iz dneva v dan bolj obupana. Ves čas ga je skrbno negovala, pestovala in mu poskušala pomagati. Ko je obiskala pediatrinjo, pa ji je ta očitala, da je otroka »zanemarila«. Ni vedela, da so ji takšno »nego« priporočili na dermatološkem oddelku UKC Maribor. Zdravnica je poklicala sestro, da so Jaša okopali v antiseptični raztopini, medtem pa je tudi že pisala napotnico za UKC Maribor.

Diagnoza, ki zamaje tla pod nogami. »Ne, tja ne grem, zahtevam, da ga pošljete na pediatrično kliniko v Ljubljano,« je vztrajala Tosja. Babica Lidija pa je bedela nad sestro, ki je izpolnjevala vse potrebne dokumente, da ne bi bilo kaj narobe in bi se spet morali vrniti zaradi birokratskih zapletov. »Popolnoma obupana in na koncu moči sem končno zagledala žarek upanja, ko so nas sprejeli na alergološkem oddelku pediatrične klinike, cela ekipa – zdravnik, dve sestri in dve specializantki. Pred menoj je bil končno nekdo, ki me je pozorno poslušal, pogledal vse fotografije različnih faz razvoja bolezni, se zanimal za simptome in se vanje poglobil. Pred menoj je bil prof. dr. Tadej Avčindr. med., vodja službe za alergologijo, revmatologijo in klinično imunologijo (SARKI) ljubljanske pediatrične klinike in predsednik Društva za pomoč otrokom z imunskimi boleznimi.

Iskanje ustreznega darovalca za Jaša poteka na Slovenija donor (SD), vključenost Slovenije v svetovni register darovalcev krvotvornih matičnih celic pa omogoča iskanje med 21 milijonidarovalcev z vsega sveta.


Več preberite v tiskani Jani (št. 27, izid: 8. 7. 2014).

Estrada

Simon Popek, Miša Molk
Začel se je LIFFe

Ljubitelji filmov spet prišli na svoj račun

pf-na-v-1-pelko
Vip Petek na TV Veseljak Golica

Primorski fantje na Veseljaku: »Morda nas bo od zgoraj pozdravil tudi Bogdan«

1731506601-z-jasno-in-glasno-1731506560883
TV Veseljak Golica

Jasna s Saško Smodej in Dejanom Dogaja

Karel III
Današnji slavljenec

Foto: Karel III. bo 76. rojstni dan praznoval delovno.

Tako kralj Karel kot njegova žena Camilla sta jasno pokazala svoje navdušenje nad konjskimi dirkami,
Estrada

Preiskava zasebnih nepremičnin britanskega kralja razkriva sporne posle

rdeča-preproga-aktual
Novost

Aktualov rojstni dan: Rdeča preproga za nastopajoče, voditelje in oboževalce