Zgodbe

Legenda, ki je nihče ne izkoristi

Miša Čermak
9. 12. 2014, 07.40
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.57
Deli članek:

»Sveta jama je edina podzemna cerkev v Sloveniji,« mi je razlagala starejša gospa, očarana nad informacijami ob izletu na socerbski grad.

»Dvorana je velika kot nogometno igrišče, v njej je oltar. In tam je, potem ko je prestopil v krščansko vero, dve leti preživel samo ob sveti vodi mladi Socerb! Še vedno so vsako nedeljo tam maše.« No, ni jih več, pa tudi prej so bile le enkrat letno, toda dejstvo, da imamo edino podzemno cerkev, ki bi lahko postala turistična atrakcija, je neizpodbitno. Kot tudi to, da bi v bližnji Avstriji iz česa takega bržkone naredili veliko turistično atrakcijo.

Zaman smo ob dveh stali pred z rešetkami zavarovano jamo in čakali na ljudi, ki naj bi prišli k maši in na čudeže, o katerih se širi ljudski glas v povezavi s Sveto jamo. Naš vodnik, Janko Brajnik, član Jamarskega društva Dimnice, ki skrbi za jamo in vodene oglede že od leta 1984, je zamujal zaradi zastoja na cesti. Mislili smo že, da smo se zmotili in da jama ni prava, saj ni bilo nikjer žive duše, domačin na traktorju pa je povedal, da pride nekdo le vsako nedeljo. Maš pri sv. Socerbu v Sveti jami že eno leto ni več, ker jih koprski škof ne dovoli, saj v jamo zahaja Stephen Turoff, ki se ukvarja z duhovnim zdravljenjem – o sebi pravi, da je reinkarnirani sveti Socerb. Cel kup nepreverjenih govoric se je torej nabralo, zato smo se med čakanjem po zlizanih stopnicah spustili do zarešetkanega vhoda v jamo, da bi zagledali »nogometno igrišče«. A med rešetkami je bilo videti le kapnike in skromen lesen oltar, v ozadju pa slutiti ponvico, v kateri naj bi bila čudežna sveta voda.

Legenda o svetem Socerbu. Jamar Janko Brajnik nam je razpršil vse dvome. »Sveta jama je edina podzemna cerkev v Sloveniji v naravni votlini  – no, v rudnikih obstajajo kapelice. Imenuje se po svetem Socerbu, ki naj bi se v tretjem stoletju skril v jami pred preganjalci in tam živel dobro leto in pol ob vodi, nato pa komaj šestnajstleten odšel v Trst oznanjat krščansko vero. Tam naj bi ga leta 284 dal ubiti tržaški guverner na dan svetega Socerba, 24. maja.« To je seveda legenda, vendar je o njem pisal že Valvazor. Spuščali smo se torej po zlizanih stopnicah in s starim, zarjavelim ključem je Janko Brajnik odprl rešetke na vhodu. Le koliko zgodb skriva jama, koliko korakov je drsalo po teh stopnicah? Najbrž veliko, saj je Sveta jama postala priljubljeno romarsko  svetišče, v njej se je vsako leto 24. maja obhajala sveta maša, dokler ni lani koprski škof prepovedal maševanje v njej, saj naj bi jo, tako pravijo ljudje, Turoff »onečastil« s svojim duhovnim zdravljenjem.

Je sveta voda čudežna? Ta kraška jama je po tipu ledenica: na dnu je potok, ki se izteka v izvire v Dolini. Res, temperatura ob našem obisku ni bila prav nič prijetna. V jami so zaradi dobre akustike občasno kulturne prireditve, a je Janko opozoril, da tudi takrat ni prav prijetno, kajti s stropa kaplja, če je deževno, na tleh se voda zbira v lužice. »Jama je globoka 46 m in dolga 180 (nekateri  podatki navajajo tudi 200 in celo 231 metrov), vsako leto v prvi dvorani nastanejo kapniki.« Na vprašanje o posebni energiji, ki naj bi bila v jami,  se je Janko nasmehnil, češ poudarek je na »naj bi bila«:  »O tem ne vem nič, to govorijo ljudje. Tudi tega, da bi se sem kdo hodil zdravit, ne vem. V jami je bilo kakšnih deset porok, maša je bila vsako leto, zadnje leto samo jamarska, kajti duhovnikom so prepovedali imeti v njej maše zaradi tega, ker je oskrunjena  – letos je bilo to prvič in še to smo izvedeli nekaj dni prej. Pa je bila maša pred Sveto jamo.« Medtem nas je Janko popeljal do oltarja, povedal, da so ga naredili domačini, in pokazal znamenito ponvico, ki jo je opisal že Valvazor. »Piše o tem, da je namenoma odšel v Francijo poizkusit čudežno vodo in da je ta tu dosti imenitnejša. Omenja, da vode v ponvici nikoli ne zmanjka, ne glede na to, koliko se je spije – res je, voda je stalno v njej. Toda enkrat smo ponvico spraznili, jo očistili, pa je trajalo pol leta, da se je voda nabrala, kajti to je le deževnica, ki se steka vanjo.« Ponvica s »čudodelno« vodo je za kapnikom v »votlinici« za oltarjem, legenda pravi, da naj bi pokazala, ali je človek grešil. No, Janko je še ni pil in tudi mi je nismo.


Več preberite v tiskani Jani (št. 49, izid: 9.12.2014).

Estrada

Simon Popek, Miša Molk
Začel se je LIFFe

Ljubitelji filmov spet prišli na svoj račun

pf-na-v-1-pelko
Vip Petek na TV Veseljak Golica

Primorski fantje na Veseljaku: »Morda nas bo od zgoraj pozdravil tudi Bogdan«

1731506601-z-jasno-in-glasno-1731506560883
TV Veseljak Golica

Jasna s Saško Smodej in Dejanom Dogaja

Karel III
Današnji slavljenec

Foto: Karel III. bo 76. rojstni dan praznoval delovno.

Tako kralj Karel kot njegova žena Camilla sta jasno pokazala svoje navdušenje nad konjskimi dirkami,
Estrada

Preiskava zasebnih nepremičnin britanskega kralja razkriva sporne posle

rdeča-preproga-aktual
Novost

Aktualov rojstni dan: Rdeča preproga za nastopajoče, voditelje in oboževalce