Po izredno dobro sprejeti knjigi z naslovom Kako se lotiti dela na sebi (uspešnica New York Timesa) je holistična psihologinja dr. Nicole LePera napisala njen drugi del: Kako prebuditi svoj pristni jaz. Začnimo tako, da v sebi prebudimo občutek varnosti, svetuje in z nami deli zakladnico presenetljivo preprostih tehnik, ki nam lahko pri tem pomagajo.
»Nihče ne more nadzorovati sveta okoli sebe, zato je koristno, da v sebi ustvarimo čustveno okolje, ki nam omogoča, da se na svet odzivamo zdravo,« v knjigi zapiše dr. Nicole LePera, ki o notranjem sistemu podpore rada razmišlja kot o škatli z orodjem. »Po njej lahko sežemo kadarkoli, zlasti ko potrebujemo pomoč pri reguliranju čustev ali preživljanju težkih trenutkov in stresa.« Kako? Stvar je v resnici precej preprosta. Ugotovite, na primer, da ste zelo zaskrbljeni, pa ne veste natanko, zakaj. »Odločite se za hiter petnajstminutni sprehod po svoji soseski. Opazite, da so se vaša čustva in misli spremenili, in domov se vrnete nekoliko bolj umirjeni.« S pomočjo tehnik, opisanih v nadaljevanju, lahko položite temelje za občutek notranje varnosti, naj bo zaradi sedanjih okoliščin ali zaradi travme, ki še vedno živi v vašem telesu.
Dih je kot pomirjajoči dirigent
»Ko znamo uporabljati dih, lahko učinkovito reguliramo svoj živčni sistem. Pod stresom dihanje postane plitvo in hitro. Včasih se tudi zavemo, da zadržujemo dih in stiskamo zobe. S tem telesu sporočamo, da nismo na varnem in da se moramo pripraviti na grožnjo. Če se naučimo zavestno dihati, lahko telesu sporočimo, da smo na varnem.« Ena izmed najljubših dihalnih tehnik priljubljene psihologinje je preprosto uravnoteženo dihanje.
1. Sedite ali lezite v udoben položaj, v katerem se boste lahko nekaj minut sproščali.
2. Počasi in globoko vdihujte skozi nos, dokler ne preštejete do pet, pri čemer sproščajte čeljusti, ramena in telo.
3. Počasi izdihnite skozi nos, pri čemer prav tako štejte do pet, in občutite, kako se telo še naprej sprošča.
4. Postopek ponavljajte od eno do dve minuti. Opazujte telo in zaznajte morebitne spremembe v občutku stresa ali napetosti.
Poskusite lahko tudi s tehniko dihanja skozi slamico. V udobnem položaju počasi in globoko vdihnite skozi nos, izdihnite pa skozi stisnjene ustnice, kot bi skozi namišljeno slamico počasi pihali zrak. Ponavljajte od eno do dve minuti.
Nadaljevanje prispevka si lahko preberete v reviji Jana, št. 2, 14. januar 2025.