1. Vsak dan nekaj novega
Okostenela rutina je strup za naše možgane. Nevrologi opozarjajo, da moramo svoje možgane čim pogosteje zaposlovati z novostmi, saj več ko jim ponudimo novih izzivov, več hormona sreče nam bo tvorilo telo. Izračun na osnovi znanstvenih raziskav pravi: vsaka nova, vznemirljiva in zanimiva izkušnja ima učinek treh tednov zdravilne kure. Vpišite se na tečaj, priučite se nove spretnosti, karkoli vas pritegne in tega še niste počeli. Poživilo vas bo.
2. Moč petja
Med petjem se dihanje samodejno poglobi, povečanje dihalne kapacitete in volumna vdihnjenega zraka pa je za notranje organe okoli pljuč kot rahla masaža, ki sprošča napetost in blokade. Učinek je opazen že po 20–30 minutah petja: zniža se raven stresnega hormona adrenalina, poviša pa se raven beta endorfina, serotonina in noradrenalina – hormonov sreče. S petjem sami proizvajamo prvovrsten antidepresiv!
3. Skupna kosila
Zven pribora, krožnikov in posod, vonj sveže skuhanih jedi in zavedanje, da je vsa družina, ki se brez naglice ter motečih mobilnih telefonov prepusti užitku ob skupnem kosilu, zbrana za skupno mizo – to je bilo še nedavno samoumevno, v sodobnem času pa je tak dogodek prava dragocenost. Celo tolikšna, da se je z njo ukvarjala raziskovalna ekipa univerze Harvard in dognala: skupen obrok enkrat dnevno močno okrepi družinske vezi, kar se pozna predvsem pri otrocih: njihove šolske ocene so boljše, samopodoba okrepljena, manj je motenj prehranjevanja, depresije in čezmerne teže.
Nadaljevanje prispevka si lahko preberete v reviji Jana, št. 53, 30. december 2024