Nasveti

Janina zdravniška linija: Res potrebujem ortodonta pri 45?

Uredništvo
12. 12. 2024, 07.00
Deli članek:

Je vredno zaradi lepega videza izpuliti zdrav zob? Pri teh letih?

Shutterstock
fotografija je simbolična

"Pozdravljeni! Stara sem 45 let in nedavno mi je znanec, ortodont, namignil, da še ni prepozno, da si uredim zabovje. Z njim ni z zdravstvenega vidika nič narobe, ni pa povsem ravno oziroma estetsko, kot se za današnje standarde spodobi. Redno hodim k zobozdravniku in skrbim za higieno. Mika me, da bi nekdanje grehe ortodonta v otroštvu (takrat me je pregledal le enkrat, tako je pač bilo v osemdesetih) šla popravljat, odvrača me seveda visoka cena takega urejanja zobovja (gotovo 4.000 ali celo več evrov) in hitra ocena znanca, da bi mi morali izpuliti vsaj en stalni zob, najverjetneje pa dva. Je vredno zaradi lepega videza izpuliti zdrav zob? Pri teh letih? Kakšno je vaše mnenje glede ortodontskih posegov pri 40 in več? Bom hvaležna za iskren odgovor."

Lep pozdrav, Mateja

Šimen Zupančič
Prim. Marta Križnar Škapin, specialistka pedontologije, svetnica

Spoštovana gospa Mateja!

Izpostavili ste zelo zanimivo vprašanje, na katero želite iskren odgovor.

Starostne omejitve za ortodontsko zdravljenje ni. Je pa treba temeljito oceniti zdravstveno stanje pacienta in se šele na podlagi dobre ocene zdravja odločiti za morebitno ortodontsko zdravljenje. Treba se je zavedati, da morajo biti zobje in obzobna tkiva pred ortodontskim zdravljenjem zdravi oziroma skrbno zdravljeni.

V odrasli dobi so različni vzroki za ortodontsko zdravljenje nepravilnosti. Prvič, mlajši odrasli do 35. leta se navadno odločijo za ortodontsko terapijo, ker zaradi lažje nepravilnosti v obdobju do 15. leta niso bili deležni ortodontskega zdravljenja. Običajno gre  za estetsko nepravilnost, ki je opazna pri govoru, nasmehu (tesno stanje sekalcev, rotacije posameznih zob, nepravilni nagibi zob, križni griz ipd.). In drugič, starejši odrasli se za obisk ortodonta odločijo zaradi drugih težav z zobmi in je pri njih ortodontsko zdravljenje le del večjega multidisciplinarnega zdravljenja zob in ugriza.
Društvo britanskih ortodontov (BOS) je opravilo raziskavo med svojimi člani. Večina ortodontov opaža velik porast odraslih pacientov v zadnjih letih. Statistika novih odraslih pacientov ortodontije je naslednja: 10  odstotkov jih je med 18. in 25. letom, 66 odstotkov med 26. in 40. letom, 22 odstotkov med 41. in 55. letom, dva odstotka pa jih je starejših od 55 let. Podobne rezultate je objavilo tudi ameriško ortodontsko društvo.

Ko izbiramo ortodonta, je treba upoštevati tri dejavnike:

·        kakovost (od več kot 2.000 zobozdravnikov je 115 ortodontov – podatek je iz leta 2019),

·        cena za ortodontsko zdravljenje (od 2.400 evrov navzgor) in

·        oddaljenost od ortodonta – potrebni so obiski enkrat mesečno tudi več let.

Pozitivni rezultati so boljša samopodoba, boljši ugriz in kvalitetnejše žvečenje ter lažje čiščenje medzobnih prostorov, kadar so bili zobje tesno skupaj.

Že sami ste v vprašanju navedli nekaj pomislekov glede ortodontskega zdravljenja v vaših letih. Odvračata vas cena in prehitra ocena znanca ortodonta, da bi bilo treba izpuliti en ali dva zdrava zoba. Strinjam se z vami, da je tako mnenje brez pregleda v ustih in natančnega RTG-posnetka čeljustne kosti in zob nestrokovno. Najmanj, kar je potrebno, je natančen pregled ust, zob in ugriza, ob upoštevanju vašega splošnega zdravstvenega stanja.

Sami navajate, da redno obiskujete zobozdravnika, ki vam doslej ni svetoval ortodontskega zdravljenja. Tudi ne navajate nobenih težav z zobmi. V vprašanju niste namignili, da si želite izboljšati svoj videz (ali je sploh moteč, saj do 45. leta niste čutili potrebe po korekciji zob, šele vaš znanec ortodont vas je opomnil na to). Tudi ne vem, kakšen poklic opravljate, ali je mogoče pomembno, da imate tudi nasmeh privlačnejši. Določeni izpostavljeni poklici dajo pogosto prednost estetiki, včasih celo na škodo zdravju zob. Vaš dolgoletni osebni zobozdravnik najbolje pozna vaše stanje v ustih in najbrž je njegov in vaš cilj ohraniti vaše zobe v visoko starost. Pravo razmerje med estetiko in funkcijo bosta najbolje določili vi in vaš osebni zobozdravnik, s katerim menim, da dobro sodelujete.

Če se je po 45. letu vaša želja po estetiki povečala, se torej najprej posvetujte s svojim zobozdravnikom, ki vam bo najbolje svetoval na podlagi celotne dolgoletne zdravstvene dokumentacije.

Seveda pa je treba upoštevati, da so se danes estetska merila pri zobeh spremenila tudi zaradi obilice novih materialov, ki polepšajo zobe (zobne luske, bele plombe, beljenje zob ipd.). Vsi ti materiali pa zob ne naredijo bolj zdravih. Večkrat se sprašujem, kako dolgo bodo ti vedno bolj množično uporabljeni estetski posegi koristili zdravju zob in ali bodo dolgoročno povzročili tudi škodo.

Sprašujem se tudi, ali je res tako estetsko pri starejših videti snežno bele zobe pravilnih oblik. Že med študijem so nam vrhunski  učitelji estetske protetike demonstrirali, kako pri protetičnih nadomestkih za starejše imitirajo drobne napake na sprednjih zobeh, nagib zoba, imitacijo plombe – vse z namenom naravnega videza, kot je bil pred izgubo zob. Marsikdo si da odtisniti svoje zobe, ker želi, da protetik upošteva njegovo individualno stanje pri postavitvi zob na novem protetičnem nadomestku.

Še enkrat pa je treba poudariti, da so se tekom let estetka merila zelo spremenila. Za lažjo odločitev svetujem temeljit pregled še pri kakšnem ortodontu, ki bo tudi s pomočjo natančnega RTG-posnetka ocenil, ali so ortodontski premiki zob v vaši starosti primerni. Pa tudi cenovno vam bo svetoval, ko bo izdelal načrt zdravljenja.

Želim vam vse dobro in vas lepo pozdravljam.

Prim. Marta Križnar Škapin, specialist pedontolog, svetnica

Jana
Janina zdravniška linija

Odgovarjajo in svetujejo:

Miroslava Cajnkar Kac, specialistka šolske medicine

Prim. Jasna Čuk Rupnik, specialistka pediatrije

Vida Drame Orožim, specialistka nevrologije in psihiatrije

Alenka Höfferle Felc, specialistka fizikalne in rehabilitacijske medicine

Prim. Mojca Kos Golja, specialistka interne medicine in revmatologije

Prim. Marta Križnar Škapin, specialistka pedontologije

Metka Marković Lesjak, specialistka splošne medicine

Tatjana Zorko, specialistka kardiologije in psihoterapevtka

Olga Točkova, dr. med., specialistka dermatovenerologije

Irena Tonin, dr. med, specialistka ginekologije in porodništva

Objavljeno v reviji Jana,  št. 50, 10. december 2024.

Zanimivosti

metla, pometanje
Čist dom

Drobni triki, da vam prah in umazanija ne bosta uhajala z metle

kit-grbavec
Osupljivo

Preplaval je kar 13.000 kilometrov

IMG_2719
Zanimivosti

Dan v Emoniki: Vse kar potrebujete na dosegu roke

Lumniya LUX
Zanimivosti

Dosežki Marlesa v letu 2024 in ambiciozni cilji za 2025: Usmerjenost v trajnost, razvoj novih produktov in širitev na mednarodne trge

sodišče, pravica
Ustavna presoja

Čeh se na osebni izkaznici ne sme smejati iz verskih razlogov

spletni nakup, božič, darila, december
Spletne prevare

Praznična darila: pri nakupovanju z miško pazite na morebitne pasti