"Pozdravljeni! Starša imata zadnje čase težave s povišanim krvnim tlakom. Oče je nedavno začel jemati zdravila za uravnavanje krvnega tlaka, kljub temu pa mu vsake toliko časa zjutraj, ko se zbudi, pritisk vseeno podivja. V zadnjem takem primeru je merilec pokazal 190/120. Ko je vzel tableto, se mu je stabiliziral, a ker ima podobne težave tudi mama, ki pa ne jemlje zdravil, saj do zdaj ni imela tovrstnih težav, me zanima, kako lahko posameznik ukrepa, kadar se mu krvni tlak tako močno poviša? Ima sladkana voda, kot velja v ljudskih priporočilih, kakšen učinek? Kaj, poleg tega, da obišče zdravnika in poseže po tabletah, lahko človek sam naredi, da uravna krvni tlak ali ga vsaj nekoliko umiri?"
- Patricija
Spoštovana gospa Patricija!
Hvala za Vaše vprašanje. Povišan krvni tlak je zelo razširjena zdravstvena težava. Ima jo eden od treh odraslih ljudi. Pogostejši je v starosti.
Če želimo skrbeti za svoje zdravje, je nujno poznati vrednosti našega krvnega tlaka. Krvni tlak, ki ga izmerimo z merilcem krvnega tlaka, izrazimo z dvema številkama: višja vrednost je sistolični krvni tlak, to je krvni tlak, ki bi ga izmerili v žilah, ko se srce skrči in iztisne kri v žilje; nižja vrednost ali diastolični krvni tlak je tlak v žilah v času, ko srce med dvema utripoma miruje in se polni s krvjo. Meja med normalnim in visokim krvnim tlakom je postavljena na osnovi raziskav o škodljivosti krvnega tlaka. Optimalno je, da so vrednosti med 120/80 mm Hg do 139/89 mm Hg. Vrednosti preko 140/90 mm Hg pa so že zvišane.
Tihi ubijalec
Če je krvni tlak trajno zvišan, govorimo o arterijski hipertenziji. Pogosto povišan krvni tlak imenujemo tihi ubijalec, saj kar 30 odstotkov ljudi sploh ne ve, da ga ima. Nezdravljen in neuravnan krvni tlak pa vedno vodi v okvaro ožilja, srca, pljuč in možganov – organov, ki so bistveni za dobro preživetje.
Zvišan krvni tlak običajno ne povzroča težav, zato ga je treba redno meriti. Merimo ga z elektronskimi merilniki krvnega tlaka, ki jih imamo lahko doma. Izbira teh merilnikov je velika, splača se kupiti dobrega, kvalitetnega, ki je nekoliko dražji in ima za obseg nadlahti primerno manšeto. Zapestni merilnik nima večje vrednosti.
Če so vašemu očetu ugotovili, da ima zvišan krvni tlak in mu predpisali zdravila, je potrebno, da si zna krvni tlak sam meriti oz. da mu pri tem nekdo pomaga. Pravi način je, da je merilnik krvnega tlaka redno testiran, da ima primerno manšeto, ki si jo preiskovanec namesti na nadlaket, običajno leve roke. Pred meritvijo v sedečem položaju se je treba umiriti, nato pa se krvni tlak izmeri od 2- do 3-krat. Priporočam, da se v posebni zvezek vpišejo vse tri številke. Zapisane vrednosti lahko služijo bolniku pa tudi osebnemu zdravniku za primerno ukrepanje. Merilnik lahko pokaže zelo različne številke. Če so vse tri meritve visoke, je treba ukrepati. Pitje sladke vode ne bo pomagalo. Pomaga pa, če se človek umiri, po požirkih in počasi pije mlačno vodo, vzame kakšno pomirjevalo ali dodatno tableto za znižanje. Če krvni tlak ne pade, človek pa občuti tudi glavobol, je vrtoglav, bruha, ga boli v prsnem košu, težko diha, je treba poklicati zdravnika.
Prvo zdravilo: zdrav način življenja
Zvišan krvni tlak zdravimo na dva načina. Osnovni je zdrav življenjski slog. Prvič, prehrana: naj bo čimbolj raznovrstna, kalorično in količinsko bolj skromna oziroma takšna, da z njo lahko vzdržujemo normalno telesno težo. Če smo predebeli, je treba znižati čezmerno težo za 5 do 10 odstotkov. Treba je omejiti uporabo »belih živil«: kuhinjsko sol, sladkor, belo moko. Krvni tlak zvišuje tudi čezmerno pitje alkohola. Drugič, telesno gibanje: vsakodnevna hoja, vsaj 30 minut, ki naj bo živahna, tako da se ob njej ogrejemo in blago zadihamo. Delo na vrtu, kolesarjenje, plavanje, ples. Tretjič, telovadba za boljšo gibljivost in mišično moč. Četrti pomembni ukrep je duševna sprostitev. In petič, skrb za dobre in zadovoljive odnose z bližnjimi.
Drugi način, ki ga vedno kombiniramo s prvim, pa so zdravila. Zdravljenje z zdravili zahteva dobro sodelovanje med bolnikom in zdravnikom. Na razpolago imamo številna zdravila, ki znižujejo krvni tlak na različne načine. Ker se učinki seštevajo, jih pogosto kombiniramo. Večina bolnikov dobro prenaša predpisana zdravila. Tudi stranski učinki niso redki. Če med jemanjem zdravil opazite kakšno spremembo, se o njej posvetujte z osebnim zdravnikom. Opustitev jemanja zdravil, spreminjanje odmerkov na lastno pest ali na podlagi branja navodil, ki so priložena zdravilu, lahko bolj škodi kot koristi.
Vse dobro želim,
Tatjana Zorko, dr. med., specialistka kardiologije in psihoterapevtka
Odgovarjajo in svetujejo:
Miroslava Cajnkar Kac, specialistka šolske medicine
Prim. Jasna Čuk Rupnik, specialistka pediatrije
Vida Drame Orožim, specialistka nevrologije in psihiatrije
Alenka Höfferle Felc, specialistka fizikalne in rehabilitacijske medicine
Prim. Mojca Kos Golja, specialistka interne medicine in revmatologije
Prim. Marta Križnar Škapin, specialistka pedontologije
Metka Marković Lesjak, specialistka splošne medicine
Tatjana Zorko, specialistka kardiologije in psihoterapevtka
Olga Točkova, dr. med., specialistka dermatovenerologije
Irena Tonin, dr. med, specialistka ginekologije in porodništva
Objavljeno v reviji Jana, št. 44, 29. oktober 2024.