Z borščem je nekaj podobnega kot s primorsko mineštro, pri vsaki hiši je recept drugačen, nekaj skupnih značilnosti pa vendarle je. Pri boršču sta to – zelje in pesa. Brala sem številne (precej nasprotujoče si) recepte, moji izdelki so bili sicer dokaj okusni, »ampak boršč to vsekakor ni«, so mi rekli poznavalci. Boršč v restavracijah je običajno precej žalosten izdelek, ki mu pravijo juha, v Varšavi sem, na primer, jedla vijolično brozgo s tortelini, v Moskvi pa oranžno omako, po kateri so plavali ostanki salame. Ko sem končno naletela na pravi boršč, sem ukrajinsko gostiteljico tako dolgo nadlegovala, da mi je razkrila skrivnost.
Sestavine za 4 osebe
- 50 dag govedine (lahko je tudi nemastna svinjina)
- pol glave zelja
- 2 veliki pesi (ali več manjših)
- 3 korenčki
- velika čebula
- paradižnikov koncentrat
- 2 dcl kuhanega fižola
- 2 krompirja
- lonček kisle smetane
- olje
- začimbe
Priprava
1. Meso damo kuhat v 2 litra vode, poberemo pene z juhe in skuhamo do mehkega. Eno peso skuhamo, drugo pustimo surovo.
2. Meso vzamemo iz lonca, juho precedimo in vanjo stresemo na drobno narezano zelje in en zrezan korenček, čez dobrih deset minut pa dodamo še na majhne kocke narezan krompir. Solimo in popramo.
3. Medtem ko se zelenjava kuha, pripravimo omako, od katere je odvisno, kako dober bo boršč: na drobno sesekljano čebulo popražimo na treh žlicah olja, ko začne rumeneti, dodamo na drobno naribana preostala korenčka in surovo peso. Med praženjem dolivamo vodo, ko je zelenjava mehka, dodamo še dve zvrhani žlici paradižnikovega koncentrata in pražimo še nekaj minut, nato dodamo še kislo smetano – štiri žlice je prihranimo.
4. Omako zlijemo v juho, dodamo kuhan fižol in na koščke zrezano meso, nazadnje pa še na vžigalice narezano kuhano peso, ki jo poškropimo s kisom, da ohrani barvo. Jaz vzamem kar vloženo peso, če se mi mudi. Če bomo obe pesi kuhali v enolončnici, bo barva oranžna namesto rdeča – pa tudi okus ne bo pravi.
5. Kuhamo še nekaj minut, razdelimo po krožnikih, na sredo damo žličko kisle smetane.
NAMIG
Boršč lahko pripravimo brez krompirja, potem ga lahko nekaj dni pogrevamo (zmeraj boljši je) ali zamrznemo.
Še več slastnih receptov vas čaka v reviji Jana, št. 44, 29. oktober 2024.