Gomolje zelene smo že pospravili z vrtov, stebelna zelena pa bo zdržala na prostem do zmrzali. Obe vrsti sta izjemno zdravilni, imata pa izrazit okus, ki ni vsem všeč, zato jo morajo začetniki sprva jesti v bolj majhnih odmerkih, da se je navadijo.
Zelena je odličen diuretik, zato jo seveda priporočajo vsem, ki imajo probleme z zastajanjem vode. Priporočljiva je za diabetike, saj znižuje raven sladkorja v krvi, čisti kri, jetra in ledvice. Iz telesa odplavlja sečno kislino, zato lajša putiko in revmatične bolečine, zelo je primerna za tiste, ki hujšajo, saj spravlja vodo iz tkiv in omili celulit. Raztaplja ledvične in žolčne kamne ter pesek v mehurju, krepi živce, zaradi svojih čistilnih lastnosti polepša kožo in učinkuje celo proti bronhitisu.
Najučinkovitejši so zelenini listi, ki jih stisnemo v vijačnem sokovniku, zraven pa lahko dodamo še druge zdravilne liste, recimo peteršiljeve, regratove in koprivne v enakem razmerju – vse to še zmeraj najdemo na prostem. Takšen sok naj še posebej pijejo (po en deciliter na dan po požirkih) mladostniki z aknami, saj čisti kožo in kri. Sok iz listov ali gomolja grgramo, če imamo vneto grelo ali afte. Če smo sesuti od utrujenosti in stresa, na drobno naribamo zelenin gomolj, pomešamo z medom, in večkrat na dan pojemo žličko ali dve.
Nadaljevanje prispevka si lahko preberete v reviji Jana, št. 44, 29. oktober 2024.