Nasveti

Janina zdravniška linija: Kako ustaviti izpadanje las?

Uredništvo
21. 10. 2024, 06.00
Deli članek:

Pozdravljeni! Imam zelo redke sive lase, čeprav še nimam 60 let. Včasih sem bila blondinka in sem imela normalno goste lase. Sedaj se mi vidi že lobanja. Kaj naj storim, da bi imela gostejše lase? Lasulje ne maram. Še posebno ne poleti, ker je pod njo zelo vroče. Hvala za vaš nasvet. Bralka

Dreamstime
fotografija je simbolična

Spoštovani,

čeprav je izpadanje las nekaj povsem običajnega in se lahko pojavi ob menjavi letnih časov ali ob stresnih situacijah, je v nekaterih primerih čezmerno izpadanje las tudi posledica bolezenskih stanj. 

Redčenje las največkrat vidimo pri navadnem plešanju, ki se pojavlja tudi pri ženskah, po navadi po menopavzi. Pri ženskah je treba sprva ugotoviti, ali gre za vpliv moških spolnih hormonov ali tega vpliva ni.

Androgenetska alopecija je bolezen, ki nastane kot posledica vpliva moških spolnih hormonov na lasne mešičke. Določeni dlačni folikli pod vplivom tega hormona postopno tvorijo tanjšo, krajšo in svetlejšo dlako, dokler se popolnoma ne skrčijo in prenehajo tvoriti terminalno dlako. Ženske dobijo tanke in razredčene lase, pogosteje pride do difuznega redčenja lasišča na vrhu glave, lasje pa v celoti nikoli ne izpadejo. Ostane ohranjen sprednji rob ob čelu, lasišče ni prizadeto na sencih in temenu. Proces je pogosto počasen in z leti napreduje leta, desetletja, vpliv ima tudi genetika, predispozicija za androgenetsko alopecijo se lahko podeduje po obeh starših. Pri nekaterih, večinoma premenopavzalnih ženskah, so lahko pridružene še druge zdravstvene težave, takrat je treba na laboratorijske in druge preiskave pri ginekologu in endokrinologu. Pri ženskah večinoma ne najdemo drugih bolezenskih stanj, ki bi jih lahko zdravili.

revija Jana
Olga Točkova, dr. med., specialistka dermatovenerologije

Izpadanje las je sicer neozdravljivo, vendar pa lahko proces ustavimo in izboljšamo. Na voljo so zdravila, ki jih lahko predpiše zdravnik. Pomembno je zgodnje zdravljenje, saj s tem preprečimo trajno izgubo las. V zadnjih letih se uveljavljajo še novejše metode zdravljenja s trombocitno plazmo ali z različnimi laserji. Pri hujših oblikah in neuspešni farmakološki terapiji uporabimo tudi kirurške metode, to je presaditev las; na voljo je tudi kozmetična kamuflaža s spreji, ki vsebujejo pigmentirana vlakna.

Kronično obolenje, zdravila ali hormoni

Eden izmed pogostejših vzrokov za izpadanje las je stanje, ko večje število las v fazi mirovanja preide v fazo izpadanja, zato v relativno kratkem časovnem obdobju izpade večje število las. Bolnik največkrat opazi izpadanje večjega števila las med umivanjem ali česanjem, lasišče postane razredčeno. Sproži ga dogodek, ki se zgodi približno tri mesece prej, na primer različna infekcijska obolenja. Kriva so lahko tudi kronična obolenja, različna zdravila, lasje lahko izpadajo zaradi hormonskega neravnovesja ali stresa. Slednje  je posebej pogosto pri ženskah po porodu ali v menopavzi, ko upade koncentracija estrogena. Traja različno dolgo, pri večini od šest do devet mesecev, pri nekaterih preide v kronično obliko,  ki lahko z vmesnimi izboljšanji traja več let.

Koža lasišča je pri tem popolnoma zdrava, plešavost pa sama po sebi ni trajna. Do popolne izgube las, kar je bojazen mnogih žensk, ne pride, a se gostota las pri kroničnem poteku lahko tudi trajno zmanjša. Pri mnogih ženskah kljub dodatnim preiskavam ne najdemo sprožitelja. Bolezensko stanje se v veliki večini umiri brez kakršnegakoli zdravljenja. Prehranski dodatki so zelo priljubljeni pri reševanju tovrstnih in podobnih težav s kožo ter lasiščem, a kakovostnih znanstvenih dokazov o učinkovitosti na ta stanja žal nimamo. Zato zdravniki specialisti svetujemo zdravljenje in uporabo posebnih preparatov.

Imunske bolezni in vnetje lasišča

Obe opisani bolezni se nemalokrat pojavljata sočasno. Vzroki za redčenje las lahko tičijo v resnejših boleznih, te pa so največkrat povezane z imunskim sistemom. Večinoma gre za avtoimunske bolezni, pri katerih začne imunski sistem našega telesa napadati lasne mešičke. Ko jih uniči na tistem mestu, las ne zraste več. Proces je dolgotrajen, večinoma pacient nikoli ne opazi povečanega izpadanja las. Do vnetja lasišča in izpadanja las lahko pride tudi zaradi kakšnega zunanjega vzroka, npr. okužbe.

Izpadanje in redčenje las ni preprost proces. Pacienti imajo lahko zelo podobno sliko izpadanja las, vzroki pa so čisto različni.  Zato je pred kakršno koli terapijo treba najprej postaviti diagnozo. Pomemben je pogovor z bolnikom, pri čemer nas zanimajo podatki o jemanju zdravil, splošno zdravje in podatki o družinski anamnezi. S pregledom lasišča ugotavljamo spremembe na površini kože, luske, vnetje. Poslužujemo se lahko tudi dodatnih diagnostičnih postopkov: z dermatoskopom (trihoskopija) vidimo znake, ki so tipični za različne oblike izpadanja las, s potegom manjšega šopa las ocenimo izpad, z mikroskopom posebnosti korenin in lasnega stebla. Včasih so potrebne še biopsija kože in ciljane laboratorijske preiskave.

Lep pozdrav,

Olga Točkova, dr. med., specialistka dermatovenerologije

Jana
Janina zdravniška linija

Janina zdravniška linija

Veseli bomo vaših vprašanj, pričakujemo jih na elektronskem naslovu: jana@media24.si; pa tudi navadna pisma so še vedno dobrodošla, na naslovu: revija Jana, Vevška cesta 52, 1260 Ljubljana Polje. Vprašanje pošljite s pripisom JANINA ZDRAVNIŠKA LINIJA, če želite odgovor točno določene zdravnice, pripišite njeno IME. Obvezno pa pripišite tudi ŠIFRO, pod katero bosta objavljena vprašanje in odgovor, da ne razkrivamo občutljivih osebnih podatkov.

Odgovarjajo in svetujejo:

Miroslava Cajnkar Kac, specialistka šolske medicine

Prim. Jasna Čuk Rupnik, specialistka pediatrije

Vida Drame Orožim, specialistka nevrologije in psihiatrije

Alenka Höfferle Felc, specialistka fizikalne in rehabilitacijske medicine

Prim. Mojca Kos Golja, specialistka interne medicine in revmatologije

Prim. Marta Križnar Škapin, specialistka pedontologije

Metka Marković Lesjak, specialistka splošne medicine

Tatjana Zorko, specialistka kardiologije in psihoterapevtka

Olga Točkova, dr. med., specialistka dermatovenerologije

Objavljeno v reviji Jana,  št. 42, 15. oktober 2024.

revija Jana
Izšla je nova številka revije Jana. Prijazno vabljeni k branju!

Estrada

Ansambel bratov Poljanšek z Rudijem Poljanškom v ozadju.
50. letnica

Koncert Veselo v Kamnik – na Veseljaku to nedeljo ob 20.00

svetlana-makarovic, presernova-nagrada
Po četrt stoletja

Foto: Svetlana Makarovič »končno« prejela Prešernovo nagrado

Posnetek zaslona 2024-12-02 124801
Kralj svoje kuhinje

Rok Stubičar prepričal Ajdo, da je pečenka iz potrebušine izvrstna jed

praznujteznami_FB_IGstory
"Hitri prsti"

Praznujte z Aktualom v Stožicah!

Zvezdana Mlakar
Tisti dnevi v mesecu

(Video) Zvezdano Mlakar je seksualna energija vlekla k soigralcu

Janezi, Tivoli
Novoletni festivalček smeha

Janezi se po dvakrat razprodanem Tivoliju odpravljajo na turnejo

Zanimivosti

spomin, pozabljivost, demenca
Hujšamo

Dieta z zimsko hrano, ki izboljša razpoloženje in zašili sive celice

parfum, darilo, prazniki, bozic, december, soliver
Zanimivosti

Izberite vonj, ki bo pisan na kožo

IMG_29BC6AFF4E04-1
Zanimivosti

Ko si invalid, se pri ljudeh zabriše realen pogled na tvoje delo

tenis žoga1
V hladnih mesecih

Teniška žogica na vrtu lahko pozimi reši življenje živalim

otroci tekmujejo, medalja
Obšolske dejavnosti

Tekmovanje daje otroku priložnost za ocenjevanje svojih sposobnosti

zračenje
Zračenje prostorov

Ne tvegajte okužb in alergij zaradi slabega zraka