»Iz spanca me je prebudilo žgečkanje. Najprej me je vznemirila srbečica na zatilju, kasneje se mi je zdelo, da mi nekaj leze po laseh. Prižgala sem luč, premetala posteljo, ker pa nisem ničesar odkrila, sem legla in zaspala nazaj. Zjutraj sem v ušesu zaznala neprijeten pritisk, in ker sem se spomnila na nočno dogajanje, sem raje odšla k zdravniku. Ta se je odločil za izpiranje ušesa in na presenečenje vseh se je v curku vode pojavila mrtva žuželka. Takoj mi je bilo jasno, da gre za srebrno ribico! Od gnusa in groze sem se stresla, zlahka bi se zgodilo, da bi mi zlezla v nos!« je pripovedovala Anita in razložila, da so v zadnjem času doma sicer res opazili več srebrnih ribic, a nihče ni pomislil, da se bodo lotile raziskovanja svojih neprostovoljnih stanodajalcev!
Požrešna uničevalka
Ta nenavadna ščetinorepka z znanstvenim imenom Lepisma saccharina ni večja od 15 milimetrov, v stanovanju pa jo običajno opazite, ko ponoči prižgete luč. Tedaj se prestraši in z dolgimi tipalkami švigne stran. In zakaj se imenuje srebrna ribica? Zaradi srebrne barve lusk in načina gibanja, saj se žuželka brez kril premika v polkrožnih zavojih, ki spominjajo na plavanje ribe. Povprečna življenjska doba srebrnih ribic je štiri leta, v tem času pa so aktivne bolj, kot si sploh lahko predstavljate. V toplem in vlažnem okolju se zelo hitro razmnožujejo, samica lahko pusti več kot 3500 potomcev, jajčeca pa izleže kar do stokrat v življenju.
Nadležne so zlasti zato, ker so prave požrešnice in lahko v stanovanjih ter hišah povzročijo materialno škodo. Kako natanko? Z žvečenjem, ki pušča sledi, kakršne ustvarjajo gosenice na listih. »Srebrne ribice so nočne žuželke, ki se skrivajo v temnih in vlažnih prostorih, zato jih pogosto najdemo v kopalnicah, kuhinjah, shrambah in kleteh. Ker so vsejedci, se prehranjujejo z različnimi snovmi, vključno z mrtvo kožo, lasmi, sladkorji in škrobi, kar lahko povzroča poškodbe v gospodinjstvu, predvsem na papirnih izdelkih, tapetah, knjigah in oblačilih,« pojasnjujejo na ljubljanskem Zavodu za dezinfekcijo, dezinsekcijo in deratizacijo (ZDDD).
Da se je treba odstranjevanja srebrnih ribic čimprej lotiti, kaže tudi njihovo hitro širjenje, ki lahko uide izpod nadzora. Kako se jih znebiti? Nadaljevanje prispevka si lahko preberete v reviji Jana, št. 41, 8. oktober 2024.