Vsi pa dobro vemo, da nam po drugi strani preveč izpostavljanja soncu močno škodi. Povzroča lahko opekline, poškodbe oči, kožnega raka, staranje kože, pege, neenakomerno pigmentacijo kože, popokane kapilare in aktinično keratozo. A le redki vejo, da se s soncem lahko tudi zastrupimo.
Znaki zastrupitve
Tako imenovana zastrupitev s soncem ali polimorfna svetlobna fotodermatoza (PFD) je ena najpogostejših oblik alergije na sonce. Zanjo se vam ni treba na plaži cvreti ure in ure, pojavi se lahko že po krajši izpostavljenosti soncu. Značilna je zlasti za ženske med 20. in 40. letom, pri moških je redkejša. Težave se pojavijo s prihodom pomladi, ko kožo, ki je bila pozimi pokrita, spet izpostavimo sončni svetlobi. Sonce lahko to alergijo sproži celo skozi steklo. Znaki nato do jeseni postopno izzvenijo, naslednjo sezono pa ponovno izbruhnejo. Za PFD so značilni ponavljajoči se simptomi, ki se pokažejo z zamikom – en ali dva dni po izpostavljenosti soncu – in segajo od blagega izpuščaja pa do izbruha pustul, z gnojem napolnjenih mehurčkov. Med simptomi so manjše, srbeče, pordele pikice, mozoljčki, mehurčki ali ekcemi na rokah, nogah, zgornjem delu trupa, vratu in obrazu. V hujših primerih lahko pride tudi do krvavečih razpok na koži. Oboleli včasih čuti tudi mrazenje, glavobol in slabost.
Vzroka za PDF še ne poznamo
Zakaj točno se razvije PFD, še ne vemo. Vemo pa, kaj se s kožo zgodi pod vplivom sončnih žarkov. UV-sevanje prodre globoko v njene spodnje plasti in lahko povzroči dolgotrajne poškodbe. UV-svetloba namreč tvori v telesu močno reaktivne kemične snovi, ki poškodujejo celice. Raziskave kažejo, da imajo ljudje s PFD oslabljen obrambni mehanizem v celicah, zato koža ne more odpraviti prostih radikalov, ki se tvorijo v njih pod vplivom sončnih žarkov. Ko jo izpostavimo soncu, se odzove tako, da premočno aktivira obrambni sistem ter postane pordela in vneta.
Nadaljevanje prispevka si lahko preberete v reviji Jana, št. 34, 20. avgust 2024.
***null***