Nasveti

Janina zdravniška linija: Zakaj nenamerno hujša?

Uredništvo
25. 8. 2024, 05.00
Deli članek:

Pozdravljeni! Soseda, ki ima skoraj 90 let, je zelo živahna, veliko hodi in je zelo urejena, je opazila, da je v zadnjih nekaj mesecih zelo shujšala. Pravi, da se normalno hrani, še posebno rada ima sladkarije. Naj gre k zdravniku? Šifra: soseda

Pixabay
fotografija je simbolična

Spoštovani!

Vzroki nenamerne izgube telesne teže v starosti so lahko resnejše bolezni, kot so rak, metabolne, kronične in infekcijske bolezni ter duševne motnje. Ne smemo zanemariti socialno-ekonomskih dejavnikov, saj je revščine v svetu čedalje več in si veliko starejših ne more privoščiti ustrezne prehrane.  Klinično pomembna izguba je opredeljena kot izguba 4,5 kg ali več kot pet odstotkov telesne teže v 6–12 mesecih. V procesu staranja je opazen vrh telesne teže do 60. leta, nato ostaja stabilna, po 90. letu pa začne upadati. Delež mišične mase (proste telesne mase, brez maščobe) začne upadati za 0,3 kg na leto v tretjem desetletju, nato se povečuje pri starosti 60 let pri moških, pri ženskah po 65. letu. Izguba telesne mase s starostjo je normalen proces, povezujemo ga z manjšim občutkom za lakoto, ki je odraz zmanjšane telesne aktivnosti in mišične mase (zmanjšana mišična masa ima manjše energijske potrebe). Pomembni razlogi zmanjšanja potreb po hrani v starosti so fiziološke spremembe čustvenih zaznav, kot so upad vohalne in okušalne funkcije, zmanjšana učinkovitost žvečenja zaradi težav z zobmi, upočasnjena prebava vodi k hitrejšemu občutku sitosti ter hormonske spremembe, ki uravnavajo občutek za lakoto.

Najpogostejše rakave bolezni, ki so povezane z izgubo telesne mase, so: rak želodca, debelega črevesa, jeter, malignomi krvnega sistema: levkemija, limfom, rak pljuč, prostate in raki urogenitalnega sistema. Z izgubo telesne mase so prav tako povezane bolezni gastrointestenalnega sistema, kot so peptični ulkus želodca, kronična vnetna črevesna bolezen, Crohnova bolezen, zaprtost, motnje peristaltike in paraziti. Infekcijske bolezni, ki lahko povzročajo hujšanje, so tuberkuloza, okužba s HIV in glivične okužbe. Sladkorna bolezen in motnje v delovanju ščitnice in nadledvične žleze pa so vzroki izgube telesne teže, s katerima se najpogosteje srečujemo v družinski medicini. Pomembna sta tudi stanje zobovja, ustne votline in oteženo požiranje kot posledica nevroloških bolezni – stanja po možganski kapi ali operaciji tumorjev.

S starostjo narašča obolevnost s kardiovaskularnimi boleznimi, povišan krvni tlak vodi v srčno popuščanje, oslabelost delovanja srca in tudi izgubo telesne teže. Tudi kronična obstruktivna bolezen z zmanjšano dihalno funkcijo  –predvsem pri dolgoletnih kadilcih – se kaže tudi z izgubo telesne teže. Izguba telesne teže je pogosta pri depresivnih in anksioznih stanjih, stranski učinki zdravil pa se lahko kažejo v izgubi telesne teže s posledično manjšim apetitom. To so nekatera pomirjevala, protibolečinska zdravila, antibiotiki, zdravila za zdravljenje sladkorne bolezni, Parkinsonove bolezni in nekateri antidepresivi. Nikakor pa ne smemo zanemariti pomembnosti kakovostnega spanca.

Spoštovana bralka, s pogostim uživanjem sladkarij si vaša soseda zadosti trenutno željo po hrani, seveda pa nimam podatkov o njenem splošnem stanju, jemanju zdravil, morebitnih prejšnjih boleznih, družinski obremenjenosti, poklicu ... Upam, da boste iz vsega zgoraj naštetega morda našli zadovoljiv odgovor na svoje vprašanje. Vsekakor bi Vaši sosedi svetovala obisk pri osebnem zdravniku, ki bo na osnovi anamneze in kliničnega pregleda  primerno ukrepal ter napotil gospo na laboratorijske preiskave in nadaljnjo  ustrezno diagnostiko.

Metka Marković Lesjak, specialistka splošne medicine

Jana
Janina zdravniška linija

Janina zdravniška linija

Veseli bomo vaših vprašanj, pričakujemo jih na elektronskem naslovu: jana@media24.si; pa tudi navadna pisma so še vedno dobrodošla, na naslovu: revija Jana, Vevška cesta 52, 1260 Ljubljana Polje. Vprašanje pošljite s pripisom JANINA ZDRAVNIŠKA LINIJA, če želite odgovor točno določene zdravnice, pripišite njeno IME. Obvezno pa pripišite tudi ŠIFRO, pod katero bosta objavljena vprašanje in odgovor, da ne razkrivamo občutljivih osebnih podatkov.

Odgovarjajo in svetujejo:

Miroslava Cajnkar Kac, specialistka šolske medicine

Prim. Jasna Čuk Rupnik, specialistka pediatrije

Vida Drame Orožim, specialistka nevrologije in psihiatrije

Alenka Höfferle Felc, specialistka fizikalne in rehabilitacijske medicine

Prim. Mojca Kos Golja, specialistka interne medicine in revmatologije

Prim. Marta Križnar Škapin, specialistka pedontologije

Metka Marković Lesjak, specialistka splošne medicine

Tatjana Zorko, specialistka kardiologije in psihoterapevtka

Olga Točkova, dr. med., specialistka dermatovenerologije

revija Jana
Izšla je nova številka revije Jana. Prijazno vabljeni k branju!