Sonce in toplotni Merkur sta pred vodnim Škorpijonom. Pred svetlobnim ozvezdjem Vodnarja pa je toplotni Saturn. Svetlobna Venera potuje pred toplotnim ozvezdjem Strelca in se 6. 12. prestavi pred zemeljsko ozvezdje Kozoroga, kjer je že toplotni Pluton. Vodni Mars je pred vodnim ozvezdjem Raka. Pred vodnim ozvezdjem Rib potuje vodni Neptun. Svetlobna Jupiter in Uran potujeta pred zemeljskim ozvezdjem Bika.
Lunina pot je v dvigujočih se lokih, vse energije se pretekajo v brste.
Torek–četrtek do 3. ure: luna pred toplotnim ozvezdjem Strelca, ugodno za plodovke.
4. decembra, ko goduje sveta Barbara, pa začnemo s setvijo božičnega žita.
V tem času mirovanja lahko na vrtu negujemo sadno drevje in grmovnice tako, da izdelamo in nanesemo na lubje premaz za sadno drevje. Pomembno je, da so temperature nad 0 °C. Ponavljam recept: namaz pripravimo iz: 1/3 gline ali bentonita + 1/3 sirotke + 1/3 kravjekov. Če nimamo surovin, se obrnemo na kakšno kmetijo ali pa društvo biodinamikov, kjer skupinsko pripravljajo namaze za člane. Vse dobro premešamo – najlažje to naredimo z mešalnikom za barvo. Ko dobimo gosto zmes, redkejši del precedimo in damo v škropilnico, ki smo ji odstranili šobo, ter poškropimo grmovnice in krošnje dreves. Gostejši del pa s čopičem nanesemo na lubje dreves. To je sočasno zaščita pred škodljivci, ki si iščejo zavetje v razpokah v lubju, in organsko gnojenje sadnega drevja, saj z nanosom premaza neposredno hranimo kambij tik pod skorjo lubja. Po kambiju se pretakajo snovi iz korenin v liste in nazaj, zato je prehranjenost kambija enaka rodovitni prsti, ki smo ji dodali kompost ali druge organske snovi, iz katerih mikroorganizmi pridelajo humus.
Pobiramo nešplje, šipek in drugo pozno sadje, ki pred obiranjem potrebuje nizke temperature. Kolegica mi je zaupala recept za izdelavo šipkove marmelade z jabolki. Potrebujemo 1 kg očiščenega šipka in 2–3 litre jabolčnega soka, sladkor in po želji želirno sredstvo, ni pa nujno. Šipek narežemo, da se bo lažje skuhal. Damo ga v lonec in prelijemo z 1 litrom soka ter kuhamo, da vsaj 10 minut vre, nato vse skupaj zmiksamo s paličnim mešalnikom. Zmes pretlačimo skozi srednje gosto cedilo. Grobi del vsebine damo zopet v lonec in zalijemo s ½ litra soka ter še nekaj minut kuhamo. Postopek ponovimo, dokler nam v razredčeni zmesi pečke ne odstopijo in se usedejo na dno. Takrat še enkrat zmes precedimo in spasiramo. Pečke razprostremo na peki papir, da se nam posušijo, podobno naredimo z gostim ostankom šipka. Posušene pečke in grobe delce šipka uporabimo pozneje za šipkov čaj. Vso spasirano zmes še kuhamo, da se masa gosti. Dodamo sladkor in po potrebi še želirno sredstvo (agar ali pektin). Vroče polnimo in pasteriziramo, na primer: zložimo v pekač z malo vode in pustimo v pečici eno uro na 140 °C.
Nadaljevanje prispevka si lahko preberete v reviji Jana, št. 49, 3. december 2024.