Modna hiše Loewe je za letošnjo kolekcijo pomlad-poletje združila moči z japonsko obrtno delavnico Suna Fujita iz Kjota in nastala je množica izvezenih pand, lemurjev, pingvinov, vider in ljudi na pleteninah ter različnih modnih dodatkih. Vezenine tako ponovno postajajo popularne, nad njimi pa se še posebej navdušuje generacija Z, kot imenujemo mlade, rojene med letoma 1997 in 2012.
Babi, nauči me vesti!
Mladi se vse bolj odvračajo od potrošniške miselnosti in vse manj prisegajo na hitro modo, temveč s svojimi oblačili vzpostavljajo pristnejši stik ter iščejo trajnostne rešitve. Pri tem so inovativni, ustvarjalni, ne ustrašijo pa se niti tradicije, čeprav se zdi precej zaprašena in staromodna. Z vezeninami svojim oblačilom dodajajo osebni pečat in po potrebi zakrivajo neodstranljive madeže ali celo luknje. Sledimo njihovemu zgledu in dodajmo svojim oblačilom ter notranji tekstilni opremi vezenine. Z njimi zlahka zakrijemo ponošenost in jim zagotovimo nov, svež videz.
Vezenje za začetnike
Ne pozabimo – izdelava vezenega vzorca zahteva nekaj časa in zaradi svoje unikatnosti zelo pritegne pogled. To pomeni, da moramo za svoje oblačilo ali predmete v domu izbrati vzorec, ki nam je res všeč. Poiščete ga lahko v naravi, ki je zelo slikovit vir navdiha, ki zlepa ne usahne. Svoje prve vezeninske vbode lahko naredimo kar na lanenih hlačah in bombažnih kratkih majicah. Na neraztegljivem materialu, kot sta bombaž in lan, bo vezenje lažje. Pri tem ne pozabimo, da vezenina doda tkanini nekaj teže in ustvari občutek volumna. Šele ko se izmojstrimo, se lotimo finejših in tanjših tkanin ter zahtevnejših tekstur.
Nadaljevanje prispevka si lahko preberete v reviji Jana, št. 30, 23. julij, 2024.