Ananasov sok koristi črevesju
V ananasu je bromelain, ta pa ima uničujoč učinek na parazite, ki bi lahko v črevesju delali veliko škodo. Protivnetnega učinka na prebavni trakt naj bi bili deležni že ob uživanju naravnega soka ananasa, ki ni prekuhan ali pasteriziran, je nakazala neka študija. Sicer pa je ananas koristen tudi za posameznike, ki jih pogosto napenja ali imajo težave z zaprtjem.
Bromelain se sicer uporablja tudi v zdravilih, ki zdravijo otekline in vnetja po operacijah. Poleg tega zmanjšuje edeme in preprečuje njihovo nastajanje, izboljšuje pretočnost krvi ter preprečuje krvne strdke.
Sivka sprošča in pomaga pri glavobolu
Sivka sprošča, nam pomaga zaspati in celo zmanjšuje strah. Ob glavobolu pomaga, če si natremo kapljico olja na zapestje. Sivkin čaj pomaga proti napihnjenosti in bolečinam v spodnjem delu trupa: pripravimo ga tako, da dve žlički sivkinih cvetov zavremo v 2 dcl vode, počakamo 5 minut in precedimo. Masaža s sivkinim oljem (nekaj kapljic naravnega eteričnega olja primešamo jojobinemu ali mandljevemu olju) pa pomaga pri bolečih in zategnjenih mišicah.
Nageljnove žbice lajšajo zobobol
Nageljnove žbice vsebujejo snov evgenol, ki lajša bolečine v zobeh. Ne pomaga le pri zobobolu, temveč tudi pri različnih oblikah vnetja v ustni votlini, saj ima dezinfekcijski učinek in uničuje številne bakterije. Za blaženje zobobola, prav tako pa pri bolečinah v želodcu in črevesju, pomaga, če žvečimo nageljnovo žbico. S tem si tudi izboljšamo slab zadah.
Nadaljevanje prispevka si lahko preberete v reviji Jana, št. 29, 16. julij, 2024.