Nasveti

V objemu sivke

Andreja Comino
21. 6. 2024, 03.00
Deli članek:

Sivka je v domači lekarni, kozmetiki in kulinariki nepogrešljiva. »Škoda bi bilo, da njenih opojnih cvetov ne bi porezali in si iz njih izdelali dragocenih pripomočkov za nego,« pravi Vera Mrak iz Izole, ki že dolga leta prideluje in predeluje to vsestransko koristno in uporabno rastlino. Med drugim nam je dala recept za odličen sivkin sirup. Tekst: ANDREJA COMINO

revija Jana
Sivka

Zgodnja sivka (Hidcotebue) cveti pri nas že na začetku junija, ta je nizke rasti in intenzivne vijolične barve, preostale vrste (Angustifolija, Lavandin) začnejo cveteti nekje na začetku julija, odvisno od lege in količine sonca. Ker je vonj sivke zelo intenziven, ga insekti ne marajo, kar pa nam lahko zelo koristi.

revija Jana
Vera Mrak

 Pomirja duha in kožo

Če imamo doma posajene sivkine grmičke, nikar ne zavrzimo dišečih cvetov. Ko je rastlina lepo razcvetena, da največ olja. Z malo veščine si s parno destilacijo naredimo njeno eterično olje, stranski produkt pa je sivkina voda oziroma hidrolat. Olje lahko uporabimo proti stresu,  glavobolu, migreni, pri aromaterapijah, za kopeli, je naravna pomoč pri spanju, dodamo ga lahko v kreme. Uporablja se po kapljicah. Hidrolat je naravni tonik in pršilo za nego obraza. Učinkuje pomirjajoče pri alergijah in sončnih opeklinah, odganja mrčes ter pomirja duha.

 Kulinarična popestritev

Sivka je nadvse okusna tudi v jedeh. V kulinariki se uporablja samo jedilna sivka (sorte prava sivka ali Lavanda VeraAngustifolia ali Hidcoteblue). Te vrste rastejo tudi pri nas. Uporabljamo jo lahko posušeno ali svežo. Iz nje si skuhamo čaj, ki ga je priporočljivo uživati zvečer pred spanjem, saj nas pomiri in ima nasploh veliko blagodejnih učinkov. Zelo okusen in koristen je tudi sivkin med. Pripravimo ga tako, da posušene sivkine cvetove zmeljemo in dodamo cvetličnemu medu ter zmešamo. Med uporabljamo kot dodatek k čaju, prijetno vpliva pri težavah s prebavnimi motnjami. Sivko pa lahko dodamo tudi v biskvitno testo, sladoled, limonado, čokolado, likerje, koktejle ali iz nje naredimo sirup. Njen okus je specifičen, intenziven, aromatičen, zato jo v moderni kuhinji uporabljamo kar pogosto.

Recepti:

Blagodejna kopel za utrujene noge

V banjico nalijemo pet litrov mlačne vode, dodamo dve veliki žlici morske soli in nekaj kapljic sivkinega olja ali pest cvetov. Noge namakamo 20 minut. Kopel zelo pomirja utrujene in otečene noge, pospeši cirkulacijo.

Nadaljevanje prispevka si lahko preberete v reviji Jana,  št. 25, 18. junij, 2024.

revija Jana
Blazinice za boljše spanje

revija Jana
Pripravite si blagodejno kopel za noge

revija Jana
Izšla je nova številka revije Jana. Prijazno vabljeni k branju!

Zanimivosti

Andrej Vodušek, Sanja Brezočnik, Nejc Tisu, Štefan Šarkezi, Rok Pintar, Filip Koza
Pomembne mejnik

Rekord za Radio 1 80's: Slovenci vse bolj obožujemo hite iz osemdesetih

Foto 1
Zanimivosti

25 let Božičnega jogurta Zelene doline prinaša praznično knjigo Skrivnostni božični recept

image0
Pohitite

Le še 500 vstopnic za Aktualov rojstnodnevni koncert

par, odnosi, prepir
Partnerstvo

Rutina in samoumevnost sta eni najpogostejših uničevalk odnosov

plesalca
Plesna prvaka

Plesalca Maša Kastelic in Akim Pekunov: Delo na sebi je neskončna pot

taklamakan-desert
Veliki zeleni zid

Kitajci končali gigantski projekt, ki so ga začeli leta 1978