Bramor je sorodnik murnov in čričkov, saj je celo njegovo oglašanje podobno petju teh prijetnih travniških živali. Žal ni tako prijazen in prijeten, saj dela škodo na vrtovih in njivah, zdaj pa je začel povzročati težave še v rastlinjaku. Bramor živi pod zemljo, v rovih, ki jih izkoplje sam in so le nekaj centimetrov pod površino tal. Ti rovi se zaključijo s kamricami, kamor samička konec maja polaga jajčeca. Letos bo to verjetno nekaj prej. V tem času je res smiselno preiskati celoten vrt in poiskati čim več teh gnezd. Mnogi tarnajo, da je to prehudo delo, a če se ga en dan lotimo, lahko uničimo veliko več škodljivcev kakor z vsemi drugimi ukrepi skupaj.
Kaj še lahko naredimo?
Bramor je vsejed. Koreninice objeda takrat, ko nima dovolj mesne hrane, žuželk v zemlji. Njegov naravni sovražnik je krt, ki pa ga mnogi pogosto in vztrajno preganjajo z vrta. Poleg krta ga ponoči lovi samo še jež, ptiči pa niso prav uspešni.
- Konec maja sledite rovom po vrtu in preprosto uničite gnezda z mladički. Ta ukrep je zelo učinkovit.
- Nekateri v te rove vlivajo vrelo vodo. To ni najbolj priporočljivo, saj z vrelo vodo uničimo tudi koristen živelj v zemlji. Lahko pa uporabite hladno vodo, dodate nekaj detergenta za pomivanje posode in tudi nekaj čilija v prahu. Poleti se lahko dela lotita dva. Eden v rove vliva hladno vodo, drugi pa opazuje, saj se običajno iz drugih vhodov pojavijo bramorji, ki bežijo pred poplavo. Tako jih lahko uničite kar nekaj. Še učinkoviteje je nekaj kapljic uporabljenega olja iz kuhinje. Ne pozabite, da bramor ni samo na vrtu, veliko ga je tudi v zelenici, posebej pod drevesi. Če je voda zasmrajena tako, da ste v njej teden dni namakali bezgovo listje, boste še uspešnejši. Tak smrad prežene celo voluharja.
- Kopanje jeseni. Jeseni, pred prvo slano, nekje do konca oktobra, izkopljite na vrtu nekaj jam, globokih 30–50 cm, širokih pa tudi nekaj takega. Vanje naložite svež gnoj, najboljši je goveji ali konjski. Nekje 20 cm naj bo debela plast tega gnoja. Zasujte jame in si mesta označite. Vonj in toplota gnoja bosta privabila bramorje, da si bodo tam našli prezimovališče. Januarja vse skupaj izkopljite in uničite.
- Bramorje lahko lovite v prazne konzerve, plastične posodice, ki jih zakopljite v tla do roba. Bramorji bodo ponoči popadali vanje. Še bolje bo, če vanje do polovice natočite vodo.
- Uporabite plastično cev. Veliko ljudi mi je pohvalilo uspešnost naslednje pasti: na vrtu po dolžini zakopljemo star žleb ali še bolje plastično cev, prerezano na polovico. Na začetek in konec cevi v tla zakopljemo še lonec, vedro, posodo, do polovice napolnjeno z vodo. Bramorji ponoči hodijo tudi po površini, padejo v jarek in ne najdejo poti ven, zato gredo po njem do konca in padejo v vodo.
Nadaljevanje prispevka si lahko preberete v reviji Jana, št. 21, 21. maj, 2024.