"Pol države sem pretelefonarila, a najboljši datum, ki sem ga dobila za fizioterapijo, je šele enkrat sredi septembra. Stara sem 75 let in živim sama, nikogar ne morem prositi za pomoč pri vsakdanjih opravilih, še tako banalna stvar, kot je oblačenje, mi povzroča zares hude bolečine. Prijatelji so mi svetovali, naj si poiščem algologa ali protibolečinsko kliniko, to sem tudi storila in našla javno ustanovo (samoplačništvo bi bil zame kar hud problem), kjer so me pripravljeni sprejeti. Samo napotnico »zelo hitro« naj prinesem, so rekli. In tu se je zapletlo. Moja zdravnica mi noče izdati napotnice, češ da prehitevam in da to ni pravilen postopek, da moram najprej k fizioterapevtu (čeprav mi je sama dala vedeti, da od tega ne pričakuje veliko). To zame pomeni, da bom še mesece trpela bolečine. Mi lahko svetujete, kako naj pridem do algologa, koga še lahko prosim za napotnico? Ne zdi se mi prav, da me silijo trpeti bolečine, če obstaja pomoč."
Jasna
Spoštovana gospa Jasna!
Popolnoma se strinjam z Vami: sodobna medicina zna bolečine ublažiti ali celo povsem odpraviti, torej nikomur ni treba trpeti »neznosne bolečine«, kot opisujete svojo težavo. Sprašujete, kako do algologa. Če ne želite ubirati samoplačniških poti ali si jih ne morete privoščiti – in zakaj bi si jih, če imamo zavarovalnico, ki omogoča javno zdravstvo in krije vse stroške (ali bi jih vsaj morala) – potem potrebujete napotnico. In ja, dobite jo pri osebnem zdravniku. Če bi Vas osebna zdravnica poslala k fiziatru, to je specialistu fizikalne in rehabilitacijske medicine, da bi on določil obliko fizikalnega zdravljenja, bi Vas tja lahko napotil tudi fiziater, torej zdravnik specialist, če bi presodil, da poleg fizikalne terapije potrebujete še zdravljenje v protibolečinski ambulanti, pri algologu.
Kdo so algologi? Navadno zdravniki anesteziologi, ki so se specializirali za zdravljenje vseh vrst bolečin. Blažijo, umirjajo in odpravljajo jih z infiltracijami (v boleči predel vbrizgajo protivnetno oziroma protibolečinsko zdravilo); nemalokrat sežejo tudi po oblikah fizikalne terapije – navadno je to elektroterapija, pogosto pa se poslužujejo še akupunkture.
Omenjate »preiskave«, ki da so »pokazale, da gre (pri Vas) za obrabo«. Domnevam, da ste opravili rentgensko slikanje obeh rok in da gre za obrabo osnovnega členka obeh palcev, to je sklepa med prvo dlančnico in zapestjem, točneje zapestno koščico, ki ji rečemo trapezium. Ta obraba je tako pogosta, da ima svoje ime: imenuje se rizartroza. O tem sem v tej rubriki že pisala. Lahko je tako huda, da obolelega ovira pri vsakodnevnih opravilih. To se dogaja tudi Vam. Fizikalna terapija se v primeru bolečega trapeziometakarpalnega sklepa, kot imenujemo ta osnovni palčev sklep, navadno omejuje na laser, morda še terapevtski ultrazvok. Ta oblika zdravljenja je pogosto mogoča tudi v zdravstvenem domu, saj imajo tam po navadi oddelek za fizioterapijo, kjer razpolagajo vsaj z osnovnimi metodami fizikalne terapije.
A če je obraba huda – kot pri Vas, tako vsaj sklepam iz vsega, kar ste zapisali – bo takšno zdravljenje bolečino sicer ublažilo, ne bo pa je odpravilo. Zato sem skoraj prepričana, da bolj kot obravnavo pri fiziatru oziroma fizioterapevtu ali algologu potrebujete pregled pri kirurgu, točneje pri kirurgu plastiku, to je specialistu plastične in rekonstrukcijske kirurgije, saj se ta še posebej ukvarja s kirurgijo roke – in močno obrabljen osnovni palčev členek navadno potrebuje kirurško oskrbo. To je najmanjši sklep v telesu, ki mu z artroplastiko – vstavitvijo endoproteze (umetnega sklepa) – povrnejo funkcionalnost. Prav dobra ali vsaj boljša funkcionalnost pa je cilj zdravljenja; za to gre tudi pri Vas.
Ne bojte se: ne boste šli takoj »pod nož«. Kirurg Vas bo pregledal, pregledal bo tudi rentgenske slike in na osnovi kliničnega pregleda ter preostalih preiskav predlagal najboljšo rešitev. Pri pregledu se bo najbrž najprej odločil za blokado sklepa na obeh rokah, saj bo to najhitreje in najučinkoviteje vsaj za nekaj časa ublažilo bolečine in morda odložilo kirurški poseg.
Seveda pa tudi za obisk pri kirurgu potrebujete ustrezno napotnico: izda jo osebni zdravnik oziroma zdravnica. In čeprav gre za »obrabo«, kot pravite, je pri Vaših težavah povsem na mestu stopnja nujnosti »zelo hitro«.
Medtem ko boste zadeve urejali, si lahko pomagate s posebno opornico za palec, ki varuje sklep pred prevelikimi obremenitvami, mu daje oporo in ga tako razbremenjuje pri intenzivnejšem delu z rokami. Kupite jo lahko v trgovinah z rehabilitacijskimi pripomočki, tudi na Inštitutu za rehabilitacijo Soča, kjer Vam v lekarni svetujejo strokovnjaki, inženirji ortotike in protetike.
Upam, spoštovana gospa Jasna, da sem zadovoljivo odgovorila na Vaše vprašanje in da boste zdaj lažje in hitreje rešili svoje težave ter se spopadli z bolečino in s posledično oviranostjo pri vsakodnevnih opravilih. To Vam tudi želim in Vas toplo pozdravljam.
Mag. Alenka Höfferle Felc, dr. med., spec. fizikalne in rehabilitacijske medicine (fiziatrinja)