Kupi, kupi! »V bistvu je v neoliberalizmu vse na obroke, vse na položnice. Lizing avtomobila se zdi celo ugodnejši, kot če avto plačamo z gotovino. Toda vsakdo sam odloča, kako bo porabil in porazdelil svoje prihodke. Če se zadolžimo preko svojih zmožnosti, tedaj o nas odločajo drugi,« meni dr. Alenka Hebar Lavrič, specialistka družinske terapije, ki na inštitutu Prelomi v Ljubljani, ki ga vodi, svetuje prezadolženim, kako iz vrtinca dolgov.
Najprej: kakšna je definicija prezadolženosti? »V tem stanju se nekdo znajde, ko ni več sposoben pokrivati vseh mesečnih obveznosti, a si 'pomaga' z novimi različnimi premostitvenimi oblikami, kot so hitri krediti, limit na bančni kartici, sposojanje od znanih in neznanih 'prijateljev'. Tako iz meseca v mesec bolj tone in vse bolj presega svoje finančne zmožnosti.«Inštitut Prelomi so leta 2010 ustanovili prav zato, ker so ugotavljali, da ljudem, ki zapadejo v dolgove in zaradi njih tudi v duševne stiske, nihče ne pomaga. »Mi pomagamo vsem, ki pridejo k nam po nasvet. Stojimo jim ob strani, z nami niso več sami.«
Vsako leto pride k njim zaradi prezadolženosti okrog 250 ljudi, lani že skoraj 300. So različnih starosti, od polnoletnosti dalje. Približno polovica je žensk. »So manj ali bolj premožni, povečini pa z nizkimi prihodki ali brez njih, nezaposleni, prejemniki denarne socialne pomoči; ljudje s težavami v duševnem zdravju; manj izobraženi, funkcionalno slabše pismeni, ljudje z družbenega roba in z različnimi spremljajočimi težavami, kot so ločitev, neporavnani medsebojni odnosi, osebnostne motnje, nasilje v družini, razne bolezni, invalidnost, zasvojenost z alkoholom, mamili, igrami na srečo …« V trinajstih letih so na inštitutu Prelomi pomagali več kot dva tisočim.
Nadaljevanje prispevka si lahko preberete v reviji Jana, št. 2., 9. januar, 2024.