Lubenice spadajo v družino buč. Njihova originalna domovina je osrednja Afrika, iz katere so se razširile po vsem svetu. Lahko kupimo podolgovate ali okrogle. Čeprav jih v trgovinah dobimo vse leto, jih je najbolje uživati poleti, ker imajo takrat največ hranilnih vrednosti. Vsebujejo več kot 90 odstotkov vode, kar pripomore k hidraciji in občutku sitosti, kljub temu da imajo malo kalorij. Sto gramov sočnega rdečega mesa vsebuje pičlih 30 kilokalorij. Bogate so z vitaminoma A in C ter kalijem in magnezijem. Pri nakupovanju pa bodite pozorni na to, kje so jih pridelali. Vedno je najbolje izbrati lokalne pridelke, saj so ti pogosto sveži in boljšega okusa. Sveže sadje vsebuje več hranil in antioksidantov, pomembnih za naše zdravje. Če imate možnost, obiščite tržnico ali stojnico s sadjem, kjer lahko najdete domače pridelke. Vedno se pozanimajte, ali v trgovinah oziroma na stojnicah skrbijo in zagotavljajo kakovost ter svežino blaga, ki ga ponujajo.
Umetnost, ki se je lahko priučimo
Izbira prave lubenice je umetnost, ki se je s pravo mero znanja lahko hitro naučimo.
Oglejte si lupino: zrele lubenice imajo mat lupino, ne bleščeče. Barva lupine naj bo svetlozelena s temno zelenimi črtami ali pegami.
Trkanje: po površini lubenice nežno potrkajte s prsti. Zrela lubenica bo oddala globoke, zamolkle zvoke, medtem ko bo pri nezreli zvok bolj hladen in površinski.
Teža: zrela lubenica bo tehtala več, kot se zdi. Zgrabite jo in ocenite, ali je težka v primerjavi s podobno velikimi lubenicami.
Madeži: manjši madeži ali brazgotine na lupini ne pomenijo, da je lubenica slaba. Nasprotno, to kaže na naravno rast in dozorevanje. Tam, kjer je ležala na zemlji, ima rumen madež. Če je madež bel, to pomeni, da (še) ni zrela.
Idealna za kombiniranje z drugim sadjem
Lubenica je sama po sebi odlična izbira za osvežitev, z nekaj preprostimi kombinacijami pa lahko naredimo tudi okusne in osvežilne sadne solate. Poskusite jo kombinirati z naslednjim ...
Nadaljevanje prispevka si preberite v reviji Jana, št. 34, 22. avgust, 2023.