Kako si lahko tudi sami pomagamo z njegovimi petimi stebri zdravja - vodo, gibanjem, prehrano, zelišči in ravnovesjem?
Sebastian Kneipp je med drugim priporočal nekaj skrajno enostavnega, kar si lahko privoščimo vsi: boso hojo. Če to združimo z uporabo vodnih oblivov, s pravilno prehrano, z gibanjem, ravnovesjem in uporabo zelišč, se bomo počutili bolje in polni energije. Začnemo pa lahko z enostavnimi utrjevalnimi vajami, s katerimi izboljšamo prekrvavitev in uravnamo živčni sistem. Odprimo okna in se izpostavimo svežemu zraku. V prostoru brez oblačil izvajajmo gimnastične vaje; če je mraz, seveda le krajši čas. Druga možnost je suho krtačenje na svežem zraku (začnemo pri rokah in nogah s krtačo iz naravnih materialov), da dobro prekrvavimo kožo. S tem vplivamo tudi na krvni pritisk in presnovo.
Voda - prvi Kneippov steber zdravja
K njegovi znameniti hidroterapiji sodijo umivanja, oblivi in kopeli. Najbolj znana Kneippova terapija je knajpanje, vendar si ga marsikdo napačno predstavlja. Ne gre namreč za izmenjavanje tople in mrzle vode. Pravzaprav uporabljamo le hladno vodo; razen če nas zebe, prej telo segrejemo s toplo vodo in zaključimo zopet s hladnim oblivom. Oblivamo se lahko s tušem, vrtno cevjo ali zalivalko.
Kolenski obliv:Začnemo z desno nogo. Z močnim curkom hladne vode potujemo od desnega mezinca po zunanji zadnji strani goleni do kolena, zadržimo tri sekunde, nato po notranji strani navzdol do palca na nogi. Isti postopek ponovimo še na levi zadnji strani nog, nato najprej na desni sprednji strani in zatem še levi. Zaključimo z oblivom desnega in nato levega stopala. S tem uravnavamo krvni tlak, metabolizem in krepimo ožilje, se umirimo in lažje zaspimo, zato je še posebej priporočljivo početi zvečer. Če se slabo počutimo, imamo mrzle noge, nas zebe in pri akutnih vnetjih ledvic ter mehurja tega ne počnimo.
Kopeli: V večjo posodo nalijemo vodo z 12 do 18 stopinj Celzija. Vanjo potopimo roke, segati mora malo nad komolci. Počakamo, dokler ne začutimo mraza, 10 do 30 sekund. Ne brišemo! Potelovadimo ali se oblečemo, da nas ne zebe. Tako prekrvavimo roke, pomaga pa tudi pri bolečinah v komolcih in utrujenosti.
Vabimo vas, da si nadaljevanje prispevka preberete v reviji Jana, št. 15., št. 15, 11. 04. 2023.