Če telo nima dovolj železa, ne more proizvesti dovolj beljakovine, imenovane hemoglobin, ki je bistvena za delovanje rdečih krvnih celic. Hemoglobin je bogat z železom, daje krvi rdečo barvo in omogoča, da se kisik veže na celice, ki ga v krvnem obtoku prenašajo po telesu.
Kadar primanjkuje železa za ustvarjanje ustreznih količin hemoglobina, nekateri deli telesa ne prejmejo kisika, ki ga potrebujejo. To lahko opazimo pri telesnih aktivnostih, ki smo jih še nedavno opravljali brez težav, nato pa nenadoma težko pridemo do sape.
Nosečnost
Nosečnice so izpostavljene pomanjkanju železa, kar telo za dovajanje kisika do ploda nadomesti z zmanjšano gostoto krvi in poveča vodni del. Drugi razlog je, da vam bodoči dojenček tako rekoč »odžira« zaloge železa.
Pod kožo so kapilare, ki nosijo krvne celice. Če imate manj krvnih celic, teče skozi kožo premalo krvi, zato postanete bledi. To je pogost znak slabokrvnosti.
Prehranjujete se vegansko
Nemalo veganov se sooča s slabokrvnostjo. Železo najdemo tudi v soji, temno zeleni listnati zelenjavi in tofuju, ne zgolj v mesu. Vendar dietetičarji opozarjajo, da vegani težko dobijo dovolj vitamina B12 zgolj z vnosom hrane.
Pogosti glavoboli
Večina od nas se na vsake toliko časa sooči z glavobolom, a če se ti ponavljajo in so poleg tega dolgotrajni, se razlog morda ne skriva v stresu, temveč v slabokrvnosti. Zaradi zmanjšanega števila rdečih krvnih celic se poveča pretok krvi v možgane, kar lahko povzroči bolečine.
Nenavadni prigrizki
Eden izmed nenavadnih simptomov anemije je hrepenenje po izdelkih, kot so ledene kocke, soda bikarbona, glina ali celo svinčniki in posušena barva. Zdravniki in raziskovalci še vedno ne vedo, zakaj bolniki hrepenijo po žvečenju ali uživanju tako nenavadnih snovi, vendar je to pogost simptom anemije zaradi pomanjkanja železa.
Bolečina v prsih
Kadar v telesu kroži manj zdravih rdečih krvnih celic, mora srce še bolj delati, da jih premika po telesu. Posledično srce utripa hitreje kot običajno in napetost lahko čutite kot bolečino v prsih.
Hladne okončine
Ljudje, ki jim primanjkuje železa, imajo večkrat hladne roke in noge. To je način, kako se telo sooča s prenizkim številom rdečih krvnih celic – pretok krvi omeji na področja, ki so nujno potrebna za delovanje organov.
Živila, bogata z železom
Veliko železa ima temno zelena listnata zelenjava. Kuhano zelenje vsebuje več železa kot sveže. Kuhana špinača kraljuje s kar 6,5 mg železa na skodelico (180 g). Za primerjavo – skodelica sveže špinače vsebuje samo 0,81 mg železa.
Vse stročnice, od fižola, graha do čičerike, leče in soje, vsebujejo veliko beljakovin in železa. Ena skodelica (180 g) kuhanega fižola ledvičarja vsebuje skoraj 4 mg železa. Rozine so eden najboljših virov hranil, kot so kalcij, kalij, natrij, proteini, vlaknine in železo. Že 100 g rozin vas oboroži z 1,88 mg železa.