V glasbi jo navdušuje poezija, tako je ob stoti obletnici našega pesnika Karla Destovnika Kajuha nedavno uglasbila poezijo Naša pesem. Z obujanjem njegove poezije si Ditka prizadeva, da ljudje ne bi izgubili poguma, upanja, brezskrbnosti in človečnosti. In predvsem tiste iskre v očeh, ki nam v negotovih razmerah današnjega časa pomaga ostati zvest samemu sebi. No, zvesta sami sebi pa je tudi v kuhinji. Recepte pogleda samo za navdih, nato pa jedi običajno pripravi po občutku. Tako nastane tudi njena zelenjavna mineštra.
Sestavine
- 1 čebula
- 3 stroki česna
- 1 velik krompir
- 1 pest leče
- listnati ohrovt
- 2 velika korenčka
- fižol
- grah
- steblo zelene
- 1/2 dcl paradižnikove mezge
- sol in poper
- žajbelj in rožmarin
- po želji dodamo še malo buče
Priprava
1. Če bomo uporabili suhi fižol, ga čez noč namočimo. Enako tudi lečo, ta se lahko namaka eno uro pred pripravo jedi.
2. Namočen fižol odcedimo in skuhamo v vodi (približno pol ure).
3. Čebulo, česen, steblo zelene in korenček očistimo ter na drobno sesekljamo. Rožmarin osmukamo in čim bolj na drobno sesekljamo.
4. Na oljčnem olju počasi popražimo čebulo, ko postekleni, primešamo še česen, žajbelj in rožmarin. Še malo popražimo.
5. V lonec stresemo narezano zelenjavo. Vse skupaj počasi pražimo še 5 minut. Krompir olupimo in narežemo na kocke ter ga skupaj s fižolom in grahom dodamo v mineštro.
Prilijemo paradižnikovo mezgo in toliko vode, da tekočina prekrije zelenjavo. Solimo in popramo, nato lonec na pol pokrijemo, vsebino pa zavremo ter kuhamo 10 minut. Dodamo še odcejeno lečo in kuhamo približno 30 minut. Vmes po potrebi prilivamo vodo in s tem gostoto mineštre prilagodimo svojemu okusu.
6. K mineštri se odlično prileže kruh, ki ga narežemo na rezine, jih zlato hrustljavo opečemo v opekaču in nato natremo s česnom ter izdatno pokapljamo z ekstra deviškim oljčnim oljem.