Nasveti

Na cvetju si oko spočije in duša umiri

Renata Ucman
6. 3. 2023, 09.00
Deli članek:

Proti koncu zime nas razveseljujejo živobarvne cvetoče lepotice, ki naznanjajo prihod pomladi. Kako negovati cvetlice, da bodo zažarele v vsej lepoti in čim dlje cvetele?

Mateja Račevski
Melita Miš Strgar: »Nasad bo lepši in dlje cvetoč, če bomo kombinirali različne vrste pomladnih cvetlic ter uskladili barve cvetov.«

Na vrtno gredo in v korita na terasah že pred koledarsko pomladjo posadimo primule, mačehe, spominčice, siljene čebulice hijacint, narcis, krokusov in modrih čebulic, pa tudi ranunkule in anemone. Agronomka Melita Miš Strgar, pomočnica direktorja Arboretuma Volčji Potok, nam je pojasnila, kako jih negujemo, da bodo zažarele v vsej lepoti in čim dlje cvetele.

Proti koncu zime vsi težko čakamo na pomlad, na prebujanje narave, brstenje in prve cvetove. Vrtnarji zato v rastlinjakih že gojijo primule, spominčice, mačehe, ranunkule in anemone, pa tudi siljene čebulice naris, hijacint, krokusov in modrih čebulic, ki so jih jeseni posadili v lončke in vzgajali na toplem, da so pospešili njihovo rast in cvetenje. »Vse to cvetje nam prinaša živahne, mavrične barve, ki nam pričarajo pomlad že pred njenim koledarskim začetkom. Najbolj zaželene pomladne cvetice so rumene barve, saj spominjajo na sonce,« pripoveduje Melita Miš Strgar, pomočnica direktorja za program v Arboretumu Volčji Potok, kjer se na prodajo pisanega cvetja pripravljajo že pred pomladjo.

ARHIV ARBORETUMA VOLČJI POTOK
Primule posadimo na prosto takoj, ko so temperature zunaj nad nič stopinjami Celzija.

Primule prinašajo pomlad

Primule so še posebej popularne, letošnje sorte so v vseh barvah, od bele, rumene, rdeče do vijolične. »Primule so sorodnice trobentic iz narave, njihovi listi in cvetovi pa so večji ter intenzivnejših barv. Posadimo jih takoj, ko so temperature zunaj nad nič stopinjami Celzija. Postavimo jih na prosto, saj ne uspevajo dobro v zaprtem, toplem prostoru. Najlepše je, če jih na vrt posadimo v skupine. Največkrat jih sadimo v korita in lonce pred vhodom ali v korita na terasi, kjer lažje poskrbimo za pogoje za dobro rast. Rade imajo dovolj vlažna in humozna tla, ki dobro držijo vlago. Odcvetele cvetove sproti odstranjujemo, da se ne širijo bolezni. V lonce in korita jih lahko posadimo v kombinacijah s siljenimi čebulicami narcis in spominčicami, tako bomo imeli cvetoč nasad dlje časa. Zalivamo jih enkrat na teden, če je zunaj topleje, pa pogosteje, zemlja naj bo vseskozi vlažna. Po koncu cvetenja sredi maja te rastline presadimo na senčen del vrta, veliko jih bo zacvetelo tudi naslednje leto.«

Seveda pa ne pozabimo v svojo cvetlično oazo miru vključiti tudi drugih spomladanskih lepotic.

Celoten prispevek si lahko preberete v reviji Jana, št. 9, 28. 02. 2023. Spletna izdaja je na voljo TUKAJ.

revija Jana
Vabljeni k branju nove številke revije Jana.