Počutimo se varnejše, ko na naši plastenki piše »brez BPA«, ki je resen hormonski motilec. Barvo za lase raje kupimo, če na njej preberemo, da je brez amonijaka. Žal nam vse te oznake dajejo občutek lažne varnosti, saj kemikalije, s katerimi nadomeščamo zdravju škodljive, niso nič manj nevarne – so le manj raziskane. O BPA, kemikaliji, ki je bila sestavni del plastične embalaže, se je veliko govorilo pred leti. Ko je bilo dokazano, da resno ogroža zdravje, so jo proizvajalci začeli nadomeščati s sorodnim BPS. A Belgija je že leta 2019 predlagala uvrstitev tudi BPS med snovi, ki škodijo reprodukciji. Poteka več raziskav, ki potrjujejo, da BPS povečuje verjetnost razvoja raka na dojki ... Kje vse ga torej najdemo, če se mu hočemo izogniti?
O neposrečenih zamenjavah nevarnih kemikalij v izdelkih smo se pogovarjali z Lucijo Peterlin Mašič, mag. farm., s Fakultete za farmacijo na Univerzi v Ljubljani ter podpredsednico Slovenskega toksikološkega društva: »Med najbolj znanimi je zamenjava bisfenola A (BPA) z drugimi bisfenoli, kot sta bisfenol S (BPS) in bisfenol F (BPF). BPA je kemični motilec endokrinega sistema, ki ga v telo najpogosteje vnašamo s hrano in pijačo. Je sestavni del polikarbonatne plastike, ki ji zagotavlja trdnost, in epoksi smole, ki se uporablja kot notranji premaz konzerv in pločevink, da ne zarjavijo. Predvsem pri višjih temperaturah in razgradnji se BPA izloča iz embalaže ter prehaja v hrano, ki jo zaužijemo. Najvišja koncentracija BPA je običajno v pollitrskih plastenkah, kislost ali toplota prav tako povečata njeno sproščanje v pijačo in hrano. Tako segrevanje hrane v plastičnih embalažah poveča izpostavljenost BPA. Najti ga je tudi v medicinskih pripomočkih (nekatere zobne zalivke), hišni elektroniki in termo papirju, se pravi računih. BPA se dodaja tudi plastiki, ki je sestavni del katetrov ter hemodializatorjev.«
Z dežja pod kap
»Motilci endokrinega sistema vzbujajo zaskrbljenost, saj so povezani z razvojem številnih bolezni sodobnega časa, kot so rak, srčno-žilne bolezni, metabolni sindrom in debelost. Vplivajo lahko na reproduktivno zdravje žensk in moških, povezani so z večjo pojavnostjo raka dojk in testisov, prezgodnje pubertete, endometrioze, z zmanjšano kakovostjo in količino semena ter posledično z moško neplodnostjo,« našteva sogovornica. Zaradi tega se uporaba BPA opušča v številnih izdelkih.
»Že od leta 2011 se v Evropski uniji ne sme uporabljati pri izdelavi otroških stekleničk, od leta 2018 je prepovedan v plastičnih vsebnikih in pakirani hrani za otroke do treh let, od leta 2020 pa pri izdelavi termalnega papirja.« Ob tem se ga pogosto zamenjuje s sorodnimi kemikalijami, kot je BPS, ki pa so veliko manj raziskane. BPS, ki se uporablja predvsem pri izdelavi termalnega papirja, odkrijejo v urinu pri več kot 80 odstotkov ljudi, omeni. Kar je toliko bolj strašljiv podatek, če vemo, da sta BPS in BPF (še ena sorodna nadomestna kemikalija) prav tako endokrina motilca.
Celoten prispevek si lahko preberete v reviji Jana, št. 9, 28. 02. 2023. Spletna izdaja je na voljo TUKAJ.