»S fizioterapijo lahko pri psih ohranjamo ali povrnemo gibljivost sklepov in sprostimo napete mišice, kar pripomore k hitrejšemu okrevanju in lajšanju bolečin,« nam je povedala na nedavnem spletnem dogodku, namenjenem ozaveščanju in izobraževanju lastnikov psov in mačk, ki ga je organizirala Karmen Grubelić, dr. vet. med., specializirana za celostno veterinarsko-vedenjsko terapijo ter veterinarsko homeopatijo iz Pasje univerze. Naučite se masirati svojega psa, saj mu lahko s tem zelo pomagate.
Marjuta Žepič Tušarje diplomirala na veterinarski fakulteti, pred tem pa je vzporedno na biotehniški fakulteti diplomirala s področja govorice psov. Že med študijem je opravljala prakso v različnih veterinarskih ambulantah, pomagala oskrbovati živali v živalskem zavetišču Gmajnice v Ljubljani in ljubljanskem živalskem vrtu. »Posebno doživetje pa je bilo zagotovo delo v rezervatu za divje živali v Afriki, tam sem skrbela za leve, geparde in slone ter pomagala tamkajšnjim veterinarjem pri njihovi oskrbi,« se spominja. Kot pomočnica je vodila tudi tečaje vzgoje psov v pasjih šolah v Ljubljani. Po končanem študiju se je zaposlila kot veterinarka, najprej splošna, pozneje pa se je ukvarjala z interno veterino, ultrazvočno diagnostiko in kardiologijo. Vsa ta znanja in dragocene izkušnje ji pri zdajšnjem delu fizioterapevtke pridejo še kako prav, saj daje velik poudarek celostni obravnavi vsakega živalskega bolnika. Za hidroterapevtko se je izšolala v Angliji, v centru Active Balance. Pod budnim očesom Marie Johanson in Barbare Houlding (K9HS) je pridobila tudi ogromno novega znanja in izkušenj na področju športne medicine in rehabilitacije psov. Slednji, pa tudi mačke in konji, fizioterapijo zelo dobro sprejmejo, omeni.
Ali opažate, da vaš kuža težje vstaja?
Manualna terapija, kamor sodi tudi fizioterapija, lahko zelo pomaga. Prav tako je dobrodošla, če je vaš kosmatinec pred kratkim prestal operativni poseg, če ima obolenje hrbtenice ali sklepov, če se počasneje giblje in težje skoči v avto ali k vam na kavč, pa tudi kadar ima rano, ki se počasi celi, ali bi mu prišla prav izguba kakšnega odvečnega kilograma. »Manualna terapija je skupno ime za tehnike, pri katerih se za glavni terapevtski učinek uporabljajo roke. To vključuje masažo mehkih in globokih tkiv, sproščanje trigger point točk, pasivno raztezanje (PROM), nežno mobilizacijo sklepov in pasivne vaje. Vse te tehnike se uporabljajo za odpravljanje mišičnih napetosti, stabilizacijo sklepov in spodbujanje mobilnosti.«
Masaža dokazano pospešuje okrevanje mišic
Morda se vam sliši smešno, da bi svojega psa peljali na masažo, a z njo dejansko prekinemo začarani krog bolečine. »Masaža se osredotoča predvsem na mehka tkiva, natančneje na mišice in fascije. Dokazano pospešuje okrevanje mišic po poškodbi ali vadbi, izboljšuje cirkulacijo in krepi imunski odziv. Poleg naštetega izboljšuje limfno drenažo. Primerna je za ljubljenčke, ki trpijo zaradi bolečin v vratu in hrbtenici, se težje premikajo, vzpenjajo in spuščajo po stopnicah, težje skočijo v avto ali na posteljo. Primerna je tako za živali, ki trpijo za kroničnimi težavami, kot so artritis, displazije, kot tudi pri poškodbah hrbtenjače. Seveda pa je primerna tudi za tiste ljubljenčke, ki nimajo nekih posebnih zdravstvenih težav, si pa lastniki zanje želijo malo sprostitve in preventivni pregled.« Masaže za pse se lahko priučimo in jo izvajamo na svojih kužkih tudi sami. S tem se vez med lastnikom in psom še poglobi.
Nadaljevanje prispevka si lahko preberete v reviji Jana, št. 46, 12. november 2024.