Zdravljenje z različnimi dihalnimi tehnikami so najprej natančno preučili znanstveniki na Harvardu, pozneje so se jim pridružili še drugi in ugotovljeno je bilo, da lahko slabo dihanje povzroči kar dve tretjini vseh zdravstvenih težav. Z nepravilnim dihanjem so povezane težave z želodcem in črevesjem, glavoboli, motnje v spanju in tudi težave s srcem.
Dih in duša
Na prvi pogled se zdi, da dihanje vpliva predvsem na naše telo. A bolj, kot mislimo, je z njim povezana tudi psiha. Tega se zvemo, če začnemo zavestno nadzorovati dihanje. Denimo, stres se kaže v nestanovitnem in pospešenem ritmu dihanja. Z upočasnjenim dihanjem stres ublažimo. Najboljša tehnika za takšne primere je dihanje s trebuhom, pri katerem se sprostijo prsne mišice med rebri, s čimer se razširi prsni koš, naša dihalna kapaciteta pa se poveča.
Vau, to je čisto nekaj drugega
Naša najpomembnejša dihalna mišica je prepona. Nahaja se med trebuhom in prsnim delom, med dihanjem pa se spušča in dviga. Ob vdihu se spusti in nežno pritisne na trebušne organe, kar je dobra masaža. Med izdihom se spustijo rebra, prepona pa se dvigne, da potisne čim več zraka iz pljuč. Takšna je dinamika pravilnega dihanja, ki ga zavestno nadzorujemo in zagotavlja telesu štirikrat več zraka v pljučih kot zgolj površinsko dihanje brez sodelovanja prepone. Podoben učinek imajo zehanje, smeh, petje, ples in gibanje, vse to poglobi naš vdih. Čisto drugače je z običajnim neozaveščenim dihanjem, saj je plitko, omejeno predvsem na vršičke pljuč in telesu ne zagotavlja dovolj kisika. Čas je, da poglobimo svoje dihanje!
Dihalne tehnike za vsakodnevne izzive
Z dihanjem si lahko olajšamo utrujenost, napetost, nespečnost … Za vsako izmed naštetih težav uporabimo najustreznejšo dihalno tehniko.
Dihanje s trebuhom za dober spanec
Globoko dihanje iz trebuha pomiri živce, zato je to izvrstna vaja pred spanjem. Vdihnemo skozi nos, dokler pljuča niso napolnjena z zrakom vse do prepone, prepona pa se pri tem spušča. Zrak izdihnemo skozi usta. Med dihanjem si položimo dlan na trebuh, da lahko bolje nadzorujemo globino vdiha. Roka se mora med dihanjem opazno dvigati in spuščati, v nasprotnem primeru namreč dihanje ni dovolj globoko ter ne vključuje trebuha. Vajo ponovimo 20-krat.
Več si lahko preberete v reviji Jana, št. 2, 10. 01. 2023.