Nasveti

Parkeljni so odšli, strah pa ostal

Lara Jelen
9. 12. 2022, 15.59
Posodobljeno: 12. 12. 2022, 17.00
Deli članek:

Skupaj z Miklavžem so se pretekle dni sprehajali tudi parkeljni. Nekaj, kar je za nas povsem samoumevno, pravzaprav tradicionalno, pa je za otroke velio večji stres, kot si morda mislimo, opozarja Sanja Golob. »Dobro premislite, ali je majhne otroke res pametno strašiti s parkeljni«, poziva. Že dva tedna se kot Bachova cvetna svetovalka intenzivno ukvarja z otroki, ki jih je panično strah, ne spijo, močijo posteljo ... »In to samo zaradi strašenja staršev, da bodo prišli ponje, če ne bodo 'pridni'.« Tekst: LARA JELEN

Revija Jana
»Dobro premislite, ali je majhne otroke res pametno strašiti s parkeljni«,

Ste opazili, da je te dni vaš otrok po dolgem času spet začel močiti posteljo, je bolj jokav ali slabše spi? Za vse to je prav lahko krivo strašenje s parkeljni, opozarja Sanja Golob. »To je zelo intenziven strah, največkrat pa se v otroku razvije ne zaradi parkeljnov samih, temveč zaradi strašenja, da bodo ti prišli ponje, če ne bodo pridni. Otroci staršem stoodstotno zaupajo in te izrečene besede razumejo kot resnico.« Ko zaznamo strah, je treba takoj ukrepati, poudarja, »se pogovarjati, jim pravilno predstaviti tematiko, jim dovoliti izražanje čustev in jim stati ob strani. Kajti starši bi morali predstavljati za otroka popolno varnost.«

Pomagajo Bachove cvetne esence in pogovor

Sanja otrokom pomaga s pogovorom in z Bachovimi cvetnimi esencami. Dr. Bach je pri svojem delu ugotovil, da posameznikovo čustveno stanje lahko vpliva tudi na zdravstveno stanje. Ker je želel ljudem pomagati z učinkovito pomočjo narave, je razvil poseben nabor cvetnih esenc. Uživamo jih po kapljicah, terapevt pa za vsakega posameznika izbere tisto mešanico, ki je najprimernejša za njegovo čustveno stanje. S tem se lažje obnovi in ohrani dobro počutje. »Bachove cvetne esence lahko pomagajo tudi otrokom, da lažje preoblikujejo negativne čustvene vzorce v pozitivne. So odlična pomoč in podpora pri premagovanju stresa, strahu, negativnega razmišljanja, krepitvi samozavesti,« pravi Sanja Golob. Veliko oseb jo sprašuje, kako lahko esence pomagajo pri fizičnem problemu. »Različna čustvena stanja vplivajo na naše organe. Strah močno vpliva na ledvice, zato pride do močenja postelje,« pojasni.

Strašenje otrok nikoli ne prinese nič dobrega

»Strah se močno zakorenini in ima zelo negativen vpliv na razvoj otrokove osebnosti. Za občutek varnosti otrok potrebuje svobodo izražanja čustev, spodbudno družinsko okolje in postavljanje mej. Velikokrat zaradi prehitrega tempa in ogromno stresa v družini nastane začarani krog kritiziranja in strašenja, kar v otroku prebuja občutek tesnobe in manjvrednosti.« Poskusimo jih vzgajati brez tega, pa tudi brez obsojanja in primerjanja z drugimi, svetuje. Veliko otrok, s katerimi je govorila, ni želelo razočarati staršev. A naslednjič, ko bomo želeli pri otrocih doseči, da nas ubogajo, raje posezimo po nagrajevanju kot strašenju. »Ob lepem obnašanju prihaja nagrada, ki jo prinese Božiček. Ko otrok dobi darilo, se v njem prebudi občutek samozavesti in lastne vrednosti.« Seveda ni treba, da je to darilo drago, saj jih ne želimo učiti, da so materialne stvari edine, ki zares štejejo. Je pa vsekakor pri otrocih zelo priljubljena tradicija, ki za razliko od strašenja pred parkeljni ne more škoditi.

OKVIR: Starši pogosto strah zamenjujejo s trmo

»Strah se kaže pri otrocih različno, odvisno tudi od njihove starosti. Majhni otroci običajno po travmatičnem dogodku slabo spijo, želijo si neprestane bližine staršev, bojijo se biti sami. Ne želijo več hoditi v vrtec. Starši pogosto strah zamenjujejo s trmo. Velikokrat imajo otroci nočne more in nočne groze. Večji otroci pa kažejo odklonilen odnos do običajnih aktivnosti in dogodkov, ki so jih običajno imeli radi, kot so šole v naravi. So v veliki stiski, ki jo običajno opišejo kot hitro bitje srca, paniko, zelo pogosti so panični napadi. Strah se pogosto razvije ob nepričakovanih dogodkih, kot je prometna nesreča, ugriz živali, starejši otroci pa doživljajo panični strah tudi v šoli, imajo občutek, da ne bodo uspeli, da ne znajo dovolj, kar gre pripisati preveliki tekmovalnosti v šoli in pomanjkanju sodelovanja. Strah, ki se globoko zasidra v človeka, se lahko razvije že ob rojstvu in če pustimo otroka, da joka. Pri nekaterih pa tudi zaradi pretiranega strašenja, da jih bodo odpeljali parkeljni. Seveda starši delamo v najboljše svojega otroka, ne moremo  pa ga zaščititi do te mere, da se mu ne bo zgodil noben travmatičen dogodek. Ključno je, da se otrok doma počuti varnega in ko pride do nepredvidljivih dogodkov, zaupa staršem. Žal so še vedno zelo pogoste izjave, da fantje ne jočejo. Ob tem se razvije nezaupanje staršem in zapiranje vase, kar zagotovo ni dobro,« svari Sanja Golob, Bachova cvetna svetovalka ter ustanoviteljica in lastnica trgovine Hram narave.

* Sanjini nasveti za boljši spanec otrok

»Otrok potrebuje dovolj spanja in mora pravi čas v posteljo. Zelo pomembno je, da se pred spanjem omeji gledanje v zaslone. Največ, kar lahko starš naredi, pa je, da se z otrokom dnevno pogovarja o lepih in slabih dogodkih, ki so se tisti dan zgodili. S tem otrok izrazi določeno stisko, ozavesti čustva in posledično bolje spi.«

Revija Jana, št. 496. 12. 2022