Nasveti

Suhe, razpokane, srbeče

Lara Jelen
13. 9. 2021, 22.52
Posodobljeno: 13. 9. 2021, 22.59
Deli članek:

Navadili smo se, da ob vsakem stiku zunaj svojega doma uporabimo razkužilo. Smiseln ukrep za preprečevanje raznih okužb pa iuma tudi svojo temno plat. Ne mislimo zgolj težav s kožo, temveč neprestano uničevanje dobrih bakterij na njej.

zarja jana
Razkužila, ki sicer ščitijo pred virusi in bakterijami, lahko pospešijo razpokanje kože in njeno suhost.

O tem smo povprašali Yano Targonskayo, dr. med., specialistko dermatologije, iz Medicinskega centra Barsos, in takoj nam je potrdila to, kar v praksi opaža večina med nami. »Naša koža je zelo občutljiva za različne vrste mil, še posebej pa za razkužila. Če jih uporabljamo dlje časa, ji lahko s tem naredimo več škode kot koristi, saj uničimo njen zaščitni ovoj in jo tako izpostavimo večji nevarnosti. Razkužila, ki sicer ščitijo pred virusi in bakterijami, lahko pospešijo razpokanje kože in njeno suhost. Še posebej če imamo občutljivejšo kožo, je nenehna in dolgotrajna uporaba razkužil lahko nevarna. Posebno opozorilo pri njihovi uporabi velja za osebe, ki imajo različna kronična dermatološka obolenja, saj lahko to vodi v resnejše zdravstvene težave, poleg suhe, grobe, razpokane kože, celo v rane,« pravi.

Nevarna kombinacija vode in razkužil. Kljub težavam, ki jih razkužila morda prinašajo v naše življenje, jih seveda ne moremo nehati uporabljati. Nujno pa je, da jih znamo uporabiti pravilno in da poskrbimo, da kože ne obremenjujemo dodatno s slabimi negovalnimi navadami. »Eden izmed pomembnejših nasvetov, ki se jih velja držati še posebej v času epidemije, je, da si po umivanju roke temeljito osušimo, šele nato uporabimo razkužilo. Kombinacija vode in razkužil je namreč za kožo zelo nevarna, saj uničuje njeno povrhnjico in povzroča že prej omenjene poškodbe,« opozarja sogovornica. Poleg tega naša koža potrebuje hidracijo, zato svetuje, da redno pijemo dovolj vode. Med umivanjem ali tuširanjem ne uporabljajte prevroče vode in agresivnih mil. Svetuje uporabo naravnih mil z dodatkom različnih olj (mandljevo, oljčno, arganovo), ki kožo očistijo in obenem navlažijo. »Roke si osušimo nežno in jih nikakor ne drgnemo z brisačo. Prav tako ni priporočljivo več kot desetminutno kopanje ali tuširanje. Uporabljajte mastne ali vlažilne kreme in losjone, ki ne vsebujejo dišav in konzervansov. Obenem se poskusite izogibati čistilnim sredstvom s sulfati,« še omeni.

Neusmiljena tudi do dobrih bakterij. Kakšne bodo posledice pogoste uporabe razkužil, nihče ne ve zagotovo. »Drži, da razkužila uničujejo tudi bakterije, proti katerim naše telo po večkratnih stikih postane odporno. Ob nenehni uporabi razkužil se naša koža na to ne more navaditi, zato niti ne more razviti imunosti,« na vprašanje o morebitnem pojavu nove superbakterije odgovarja Yana Targonskaya. 

Več v reviji Zarja Jana, št. 37, 14.9. 2021

Zanimivosti

cistilnica-novak04
Zanimivosti

Oblačilom in preprogam se splača privoščiti pravo nego

Klic dobrote 2023_Bernarda Žarn in Jure Sešek
Klic dobrote 2024

Dobrodelni koncert za pomoč družinam v stiski

leteči tigri
Claire Lee Chennault

Leteči tigri so rešili Kitajsko

_DSC5241
Zanimivosti

Huawei predstavil nove pametne ure in pojasnil pomen zabeleženih podatkov

20241028_100059_100551
Zanimivosti

Kaj je tako posebnega pri Huawei napravah, da Ciril Komotar ne more brez njih?

gus
3400 kilometrov v napačno smer

Kraljevi pingvin Gus močno zataval s svoje domovine na Antarktiki