Povišan holesterol je v glavnem povezan z jetri in krvnim obtokom, pojasnjuje sogovornica. Zato so nam lahko v pomoč predvsem zelišča, ki s svojimi učinki pomagajo izboljšati delovanje jeter in izboljšajo pretočnost krvi. »Najpogosteje ljudje s povišanim holesterolom posegajo po semenih pegastega badlja, tinkturi artičoke, česnu. Sicer pa bi v to skupino lahko dodali tudi zelo zdravilne liste oljke, vsestransko uporaben rman, zanimiv je tudi japonski dresnik,« meni. Da pa si lahko izberemo najprimernejšo kombinacijo, je dobro, da poznamo razlike med njimi.
Pegasti badelj pri zamaščenih jetrih
»Sladkasta semena pegastega badlja se najpogosteje uporabljajo pri težavah z jetri. Zelo dobro obnavljajo tkivo, hkrati pa imajo zelo dobro sposobnost čiščenja jeter, saj pomagajo pri razgradnji strupov oziroma težje razgradljivih snovi. Spodbujajo tudi delovanje presnove. Ker se hrana tako bolje in hitreje prebavi, kri pa bolj očisti, je v krvi manj holesterola.« Semena pegastega badlja priporoča predvsem tistim, ki imajo zamaščena jetra, previsoko telesno težo ali težko zdržijo le pri zdravi hrani. Še posebej so dobrodošla, če uživate alkohol ali imate močneje obremenjena jetra. Semena se uživajo čimbolj sveže mleta v hrani, od eno do dve čajni žlički na dan, najbolje v fermentiranih napitkih, ki vsebujejo mlečnokislinske bakterije.
Artičokini listi, če imate počasno prebavo
Artičokini listi so druga učinkovita pomoč za zniževanje ravni holesterola. »Artičoka nima tako močne sposobnosti obnavljanja tkiva, ampak zaradi visoke vrednosti grenčin (tudi po okusu je izredno grenka) zelo dobro spodbuja delovanje presnove, še posebej spodbudna je tudi za jetra. Za uravnavanje holesterola jo uvrščamo med naša najboljša zelišča. Še posebej primerna je za ljudi, ki počasi prebavljajo hrano, imajo težave z napenjanjem, slabim apetitom, slabostjo. Suhe liste artičoke lahko uživamo kot čaj ali tinkturo. Kot rečeno, je izredno grenkega okusa, zato je za mnoge pitje čaja kar velik izziv, saj je treba spiti vsaj dve skodelici dnevno. Precej lažje je po grlu spraviti tinkturo, ki jo pijemo trikrat na dan.«
Česen je najučinkovitejši svež
Na zmanjšanje holesterola v krvi dobro vpliva tudi česen. »Njegova vloga je spet malo drugačna, saj vpliva predvsem na krvni obtok. Spodbuja pretok ter čisti kri in ožilje. Redči kri. Zelo dobro greje telo. Primeren je za ljudi, ki jih rado zebe, imajo povišan krvni tlak, tromboze ali drugače zamašene žile. Najučinkovitejši je svež. Če si ga lahko privoščite vsak dan vsaj en strok (lahko tudi več), boste veliko naredili za ožilje. Pa tudi dišali boste po njem skoraj ves dan. Če si tega ne morete privoščiti, raje posezite po tinkturi. Velja dodati, da česen tudi dobro spodbuja presnovo in čisti črevesje (tudi pred zajedavci). A je dražeč za želodec in ga zato nekateri slabše prenašajo.«
Ne podcenjujte oljke!
Če česen ni ravno vaša najljubša izbira, potrebujete pa nekaj za čiščenje krvi, lahko izberete čaj ali tinkturo oljke. »Zelo dobro čisti kri, s svojimi grenčinami pa spodbuja delovanje jeter. Hkrati gre še globlje in čisti limfni sistem. Z njeno pomočjo mnogi obvladujejo krvni tlak, sladkor v krvi, holesterol. Tako dobro čisti telo, da potegne nečistoče celo iz sklepov in zmanjša vnetja – tako lajša artritise, artroze. Nemalokrat je pri svojem čiščenju tako intenzivna, da se po nekaj dneh jemanja pojavi glavobol in boleče grlo. Zato je treba v času jemanja oljke piti čim več vode. Za nagrado nas tako očisti, da se po kakšnih dveh tednih počutiš prenovljen z več energije. No, včasih to opazimo šele po tem, ko prenehamo s pitjem.«
Več v reviji Zarja Jana, št. 37, 14.9. 2021