Nasveti

Citokinska nevihta zaradi premalo vitamina D?

sf
20. 10. 2020, 23.02
Posodobljeno: 20. 10. 2020, 23.10
Deli članek:

Raziskave ter nova in nova spoznanja o tem, kaj lahko človeštvu pomaga pri covidu-19, ki se mu zdaj pri nas pridružujejo še gripa in druga respiratorna obolenja, se kar vrstijo. Avtorji študij sicer vsi po vrsti dodajajo, da bo za dokončno potrditev izsledkov potrebnih še več raziskav na še večjih vzorcih ljudi, toda nekatere ugotovitve so že zdaj videti nesporne. Ena takšnih je gotovo ta, da je naš veliki zaveznik v spoprijemanju s covidom-19 vitamin D.

Zarja Jana
Citokinska nevihta zaradi premalo vitamina D?

Da naj bi bilo pri bolnikih z resnim pomanjkanjem vitamina D tveganje za resne komplikacije pri okužbi s covidom-19 dvakrat večje kot pri drugih, so že pred časom pokazale analize podatkov bolnišnic in klinik iz desetih držav (Kitajska, Francija, Nemčija, Italija, Iran, Južna Koreja, Španija, Švica, Velika Britanija in ZDA). Ugotovili so denimo, da obstaja povezava med nizkimi ravnmi vitamina D in pretiranim odzivom imunskega sistema, t. i. citokinsko nevihto.

Profesor razlaga in se čudi. Zanimivo pa je, da so kljub še nekaterim podobnim ugotovitvam prvo, po vseh strokovnih standardih izvedeno klinično študijo o potencialni povezavi med pomanjkanjem vitamina D in težjim potekom bolezni covid-19 naredili šele nedavno v Španiji, kot je opozoril dr. John Campbell, angleški upokojeni profesor zdravstvene nege, ki je med epidemijo covida-19 s svojimi umirjenimi strokovnimi, a vsem razumljivimi predavanji postal prava spletna zvezda. 

Njegovo izhodišče je, da bodo bolje obveščeni oziroma izobraženi ljudje najverjetneje sprejemali boljše odločitve. Ena od stvari, ki jih omenjeni profesor v zvezi s covidom-19 poudarja vse od začetka epidemije, je prav pomen vitamina D. V že omenjeni španski študiji, ki se ji je natančneje posvetil, so dve skupini okuženih s covidom-19 zdravili povsem enako (denimo tudi z remdesivirjem), pri tem pa so eni skupini redno dajali odmerke vitamina D (in sicer njegovo aktivno obliko kalcifediol), drugi pa ne. V skupini, ki so ji  dodajali vitamin D,  je bilo bistveno manj resnih zapletov kot v drugi, noben bolnik iz te skupine tudi ni umrl. Dr. Campbell je nad izsledki študije navdušen, v svoji umirjeni profesorski maniri seveda, v kateri se hkrati (retorično) sprašuje, zakaj se išče draga zdravila, ko pa vendar obstaja učinkovito, poceni in široko dostopno sredstvo – to je vitamin D. Omenjena aktivna oblika učinkuje takoj, običajno prehransko dopolnilo D3 (glede na to, da ga ne morete dobiti s soncem) pa ob rednem uživanju vzpostavi ustrezno raven tega vitamina v telesu v enem tednu.

Pomembna vloga cinka. Da je vitamin D lahko eden od naših glavnih zaveznikov v boju z novim koronavirusom, pa tudi z drugimi, je torej že precej jasno. Na seznamu koristnih snovi za naš imunski sistem, hkrati pa učinkovitih pri zdravljenju obolelih za covidom-19, so se na podlagi dosedanjih izkušenj poleg vitamina D znašli vitamin C, ki podrobnejše razlage najbrž ne potrebuje, ter cink in selen. Na vitamin C se seveda spomnimo takoj, ko razmišljamo o odpornosti, na cink in selen pa najbrž niti ne. Cink uravnava naš imunski odziv in je neposredno odgovoren za njegovo ukrepanje proti nekaterim virusom. Španski znanstveniki so poleg tega s študijo okuženih s covidom-19 v bolnišnici Hospital del Mar v Barceloni dokazali neposredno povezavo med pomanjkanjem cinka in težjim potekom bolezni. Niso edini, cink so ne nazadnje dajali okuženemu Donaldu Trumpu tudi njegovi ameriški zdravniki.

Več v reviji Zarja Jana št. 4220.10.2020

Zanimivosti

cistilnica-novak04
Zanimivosti

Oblačilom in preprogam se splača privoščiti pravo nego

Klic dobrote 2023_Bernarda Žarn in Jure Sešek
Klic dobrote 2024

Dobrodelni koncert za pomoč družinam v stiski

leteči tigri
Claire Lee Chennault

Leteči tigri so rešili Kitajsko

_DSC5241
Zanimivosti

Huawei predstavil nove pametne ure in pojasnil pomen zabeleženih podatkov

20241028_100059_100551
Zanimivosti

Kaj je tako posebnega pri Huawei napravah, da Ciril Komotar ne more brez njih?

gus
3400 kilometrov v napačno smer

Kraljevi pingvin Gus močno zataval s svoje domovine na Antarktiki