Več manjših obrokov, porazdeljenih čez ves dan, je bilo za prehranske strokovnjake dolgo najuspešnejša shujševalna formula. Diete so seveda specifične, a večina je temeljila na omejenosti količine obroka, medtem ko je bil časovni vidik hranjenja nekoliko zanemarjen oziroma poenostavljen. Ameriška raziskava, ki so jo opravili v Beltsvillu, v tamkajšnjem Centru za nutricionistične raziskave (Nutrition Research Centers), ta pogled spreminja, saj je pokazala, da prav časovni vidik zelo pomembno vpliva na uspešnost diete. Testne osebe so zaužile enako količino kalorij, vendar eni v točno določenem časovnem okviru, drugi enakomerno razporejeno čez ves dan, izguba kilogramov pa ni bila enaka. Prva skupina, torej tista, ki je jedla v točno določenem časovnem okviru, je porabila več zalog maščob kot tisti, ki so svoje obroke jedli skozi ves dan.
Učinki intervalne diete
Nova formula se glasi: pozen zajtrk in zgodnja večerja sta najučinkovitejši način hujšanja. Osemurna dieta temelji na spoznanju, da tisti, ki dnevno količino kalorij zaužijejo v razponu osmih ur, preostalih 16 ur pa energijo le še porabljajo, najučinkoviteje izgubljajo odvečne kilograme. Izkušnje kažejo, da tudi do 5 kg na teden! V tem sicer kratkem osemurnem časovnem okviru pa je dovoljeno jesti pravzaprav skoraj vse in kolikor želite.
Pred zajtrkom v gibanje
Če se želite znebiti odvečne telesne teže, je pomembno, kaj zaužijete ob katerem času. Zjutraj je tako čas za kavo, čaj ali smuti, predvsem pa tudi – za 8 minut športa. Gibanje naj bo intenzivno (hitra hoja, skakanje s kolebnico, dviganje trupa v ležečem položaju ipd.), kajti prav to najbolj požene presnovo.
Zajtrk ne sme biti preobilen, kajti zjutraj si prebujeno telo želi predvsem delovati, kar z drugimi besedami pomeni – v telesu se zažene proces izgorevanje energije. Če mu z energijo ne postrežemo pri zajtrku, bo telo črpalo iz lastnih zalog. Namesto obilnega zajtrka torej aktivno športno razgibavanje in šele okoli 11. uri pride na vrsto prvi izdatnejši obrok.
Sicer pa je v časovnem okviru osmih ur načeloma dovoljeno jesti po lastnih željah. Ta trditev zahteva premislek, saj se le sliši preprosto – zagotovo to pravilo zahteva dobro organiziranost. Vsak posameznik mora osemurni interval prehranjevanja čim bolje vgraditi v svoj vsakdanji slog življenja. Tisti, ki začenjate svoj dan zgodaj, boste morda prvi obrok zaužili ob 9. uri, povečerjali pa boste ob 17. Za tiste z daljšim delovnim časom je bolje, če pozajtrkujete ob 11. uri, svoje osemurno prehranjevalno okno pa boste zaprli z večerjo ob 19.
Več v Zarji št. 4, 23.1.2018