Nasveti

Medijo se na soncu, v senci ali pod zemljo

Renata Ucman
8. 8. 2017, 08.00
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 10.03
Deli članek:

Domači medeni sirupi

Iztok Dimc

V čudoviti dolini Kolpe Metka Brozovič na družinski domačiji v Vinici med drugim pripravlja okusne medene sirupe in sirupe za redčenje, ki so izvrstna osvežitev v poletnih dneh. Medene sirupe, kot so trpotčev, žajbljev, metin, regratov, akacijev in drugi, pripravlja po starih receptih, z veliko naklonjenostjo do narave in njenih blagodejnih zeli.

Na njihovi domačiji skupaj bivajo tri generacije. »Imam pet otrok, z nami pa živijo tudi stari starši, ki bogatijo dom s svojo modrostjo in mirom, kakršnega prinašajo starejši ljudje,« je razložila gospa Metka. Na domačiji počnejo marsikaj. Pridelujejo domače sokove in sirupe, pečejo odlične dobrote, Metki Brozovič pa so posebno ljuba zelišča, ki so jih v sobivanju z naravo skrbno posadili na domačiji. »Sprva smo tudi mi zelišča nabirali izključno v naravi. Ko so potrebe po njih postale večje, pa smo na domačiji uredili svoje zasaditve. Najpomembneje pri tem je, da si ne posadimo plantaže zelišč. Pri nas imamo namreč zasajene manjše pisane gredice. Tako čim bolj sledimo temu, kar nam narekuje narava.«

Domača zelišča skrbno nabirajo, seveda ob pravem času, in iz njih pripravljajo izvrstne domače sirupe. Nekatera zelišča nabirajo v času cvetenja, druga tik pred cvetenjem, nekatera spomladi, druga vse leto. Iz njih pridelujejo deset različnih okusov zeliščnih sirupov za redčenje: »To znanje smo povzeli od svojih prednikov. Posebno moja mama je imela bogato zakladnico znanja na tem področju. Pogosto smo skupaj nabirali zelišča in spoznavali, čemu služijo.« Pri njih doma najraje pijejo sirupe, ki vsebujejo meto. Vzgojili so celo posebno vrsto mete, ki jo imenujejo Metina meta in daje sirupom osvežilen okus. Vendar je vsaka rastlina drugačna, zato je treba poznati njene lastnosti, da lahko dobimo najboljši sok. Za pripravo sirupa užitno rastlino najprej namakamo v vodi. Melisa, na primer, spada med občutljivejše rastline in ne prenese dolgega namakanja ali namakanja v vodi nad 20 stopinj. Bezeg namakamo 24 ur, meto 20 ur, šipek pa tudi do 48 ur, da iz njega dobimo največ. »Poudariti moram, da naši sokovi ne vsebujejo umetnih barvil in vonjav. Današnji kupec je glede tega nekoliko razvajen – vse mora močno dišati in biti očem privlačno, vendar je potem nujno, da posegamo po stvareh, ki za nas niso dobre. Ne vonjamo več nežnih vonjev, kakršne nam daje narava,« je razmišljala gospa Meta.

Več v Zarji št. 32, 8.8. 2017

Zanimivosti

zračenje
Zračenje prostorov

Ne tvegajte okužb in alergij zaradi slabega zraka

profimedia-0941886169
Fotografija dneva

Pande zasedle letališče v Hongkongu

rep49-2024_naslovka
Zanimivosti

Lovci na upokojence: politična ozadja upokojenskih strank Vlada Dimovskega, Karla Erjavca in Pavla Ruparja

Andrej Vodušek, Sanja Brezočnik, Nejc Tisu, Štefan Šarkezi, Rok Pintar, Filip Koza
Pomembne mejnik

Rekord za Radio 1 80's: Slovenci vse bolj obožujemo hite iz osemdesetih

Foto 1
Zanimivosti

25 let Božičnega jogurta Zelene doline prinaša praznično knjigo Skrivnostni božični recept

image0
Pohitite

Le še 500 vstopnic za Aktualov rojstnodnevni koncert