Spomladi na slovenskih travnikih že od nekdaj radi nabiramo regrat, ki vsekakor ni plevel, ampak vsestransko zdravilna rastlina. Blagodejni so tako njegovi listi, rumeni cvetovi, stebla kakor korenine. Zeliščarica Mirjam Grilc z bio zeliščarske kmetije na Šenturški Gori, na prisojni strani Krvavca, nam je pojasnila, kako lahko regrat uporabljamo za čiščenje in krepitev telesa ter si z njim pomagamo pri raznih drugih tegobah. Odličen je njen recept za regratov sirup in sok, za regratov napitek proti pomladni utrujenosti in celo za kolačke z regratovimi cvetovi.
»Regrat je zdravilna rastlina, zelo koristna za naše zdravje. Njegova poglavitna lastnost je, da pospešuje in izboljšuje presnovo v organizmu. Ta zelenjava je za naše telo krepčilna hrana, polna vitaminov in mineralov. Slovi kot ena prvih pomladnih solat, ki jih lahko naberemo divje. Na travniku je obenem brezplačen, njegovo nabiranje pa je za nas prijetna in nezahtevna rekreacija na svežem zraku, ob kateri se družimo. Če bi se organizirale manjše skupine nabiralcev regrata, bi bil to za vse odličen izlet,« pripoveduje zeliščarica Mirjam Grilc, avtorica knjige Zelišča z gore in drugih zanimivih knjig, ki na zeliščni kmetiji na Šenturški Gori, na prisojni strani Krvavca, z družino živi povezana z naravo in rastlinami. Na 700 metrih nadmorske višine goji in v bližnji naravi nabira blagodejna zelišča. Zase pravi, da je ženska, ki ima rada zelišča, najsrečnejša je med hojo po planinah, je v duši preprosta in ne želi stati v prvi vrsti.
Vsestransko je blagodejen!
Regrat ima vrsto blagodejnih, koristnih učinkov za zdravje. Blaži najrazličnejše tegobe. »Odlično čisti jetra, še posebno če uživamo pripravke iz njegovih korenin. Zelo dobro se obnese pri težavah s putiko. Pomaga pri zdravljenju kožnih bolezni in odpravlja ture. Lajša težave pri revmatizmu, kar je izredno pomembno. Spodbuja delovanje trebušne slinavke in tako pomaga v boju proti sladkorni bolezni. Velja pa upoštevati opozorilo, naj tisti, ki imajo žolčne kamne in zaporo žolčevoda, regrata ne uživajo oziroma ne pretiravajo z njegovim uživanjem. Spodbudi namreč delovanje žolča. Bolnikom z žolčnimi kamni lahko sproži napade in bolečine,« opozarja Grilčeva.
Uporabimo lahko vso regratovo rastlino, pravi Mirjam Grilc, ker je v celoti zdravilna, tako njegove liste, cvetove, stebla kakor korenine. »Iz regrata lahko pripravimo svež sok, poparek, namok, zeliščne kapljice, naredimo sirup ali vino, iz korenin lahko skuhamo tudi kavo.«
Razstrupljanje z regratom
Vsa rastlina regrata, tako listi, cvetovi kakor korenine, pomagajo pri razstrupljanju in razkisanju telesa. Razstrupljevalna je pomladna regratova solata. Kako lahko regrat v čajih uporabimo za spomladansko čiščenje in razstrupljanje telesa? »Vedno zelo dobrodošla čajna mešanica, ki jo je priporočal že pater Simon Ašič, je poimenovana KRRT, ker jo pripravimo iz koprive, regrata, rmana in trpotca. Spomladi v tak čaj damo regratove liste in cvetove, v poznem jesenskem času lahko tudi regratove korenine. Enako koristna je tudi čajna mešanica breze, regrata, koprive in melise, prav tako čajna mešanica regrata, artičoke, breze in melise.«
Več v Zarji št. 12, 21.3.2017