Nasveti

Priprave na začetek vrtne sezone

Mojca Sušnik Klemenčič
7. 3. 2017, 08.25
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 10.02
Deli članek:

Shutterstock

Nič nam ne brani, da se vrtnarskih opravil lotimo prej, kakor je priporočeno, toda že po letu ali dveh bomo spoznali, da se z naravo ne gre igrati in da je bolje, če sledimo v stoletjih preizkušenim napotkom, ki pa, če hočemo ali ne, veljajo še dandanes. Eden najbolj uporabnih nasvetov, ki držijo kot pribito, je upoštevanje datumov okoli ledenih mož z Zofko vred, ki v večjem delu Slovenije razen Primorske, pa še tam ga je razen ob morju pametno upoštevati, pomenijo mejnik pri vzgoji za mraz občutljivih rastlin, kot so plodovke.

Za začetek lahko, toda samo če je vreme toplo, tla pa so dovolj osušena in ogreta, pripravimo zelenjavne gredice. Najbolje bo, da si naredimo sadilni načrt, torej narišemo razporeditev gredic in vpišemo, kaj želimo na gredice posejati oziroma posaditi. Preverimo, katere zelenjadnice potrebujejo obilico hranil in katere se v dobro pognojenih tleh ne počutijo dobro, katere se rade družijo in katere se ne prenašajo dobro (se vam zdi znano?), ter katere bomo iz semen vzgojili sami in katerih sadike bomo raje kupili. Upoštevajmo kolobar.

Izberite kakovostno seme

Vse, kar pri zelenjavi cenimo, je skrito v semenih, s katerimi se tudi začne naša vrtnarska zgodba. Semena ločimo na majhna oziroma drobna, srednja, velika in zelo velika ter na temno kaliva in svetlo kaliva, kar pomeni, da morajo biti po sejanju bodisi prekrita s tanko platjo prsti ali pa ne.

Ker sta od kakovosti semena odvisna količina in kakovost pridelane zelenjave, ni vseeno, kakšno seme kupimo. Seveda ga lahko pridelamo tudi sami, toda o tem več ob pravem času. Vedeti moramo tudi, da nekatere zelenjadnice, na primer korenje, zelo težko prenašajo presajanje, zato jih je bolje posejati naravnost na gredo, druge vrste pa lahko ob pravem času sejemo bodisi na grede ali pa jih vzgojimo doma ali v rastlinjaku, jih pozneje prepikiramo ter jih, ko se ozračje dovolj ogreje, presadimo na vrt. Seveda sadike lahko tudi kupimo in si s tem prihranimo nekaj časa in truda. Ponudba semen na tržišču je velika in težko se je odločiti za pravo sorto zelenjave. Ne glede na to, kakšna semena kje kupimo, moramo biti pri izbiri pazljivi in se raje odločimo za nakup malo dražjih, toda bolj kakovostnih semen.

Vrečke s semeni ali tabletirana semena

Pri nakupu semen moramo biti pozorni predvsem na to, da vrečica s semeni ni kakor koli poškodovana, da sta na njej dobro vidna datum roka trajanja kalivosti in letnica pakiranja, kajti z leti kalivost semena upada, ni pa pri vseh zelenjadnicah enako. Seme solat na primer je kalivo samo eno do dve leti, potem pa kalivost strmo pada, iz semen kumar, starih šest let, pa še vedno lahko vzgojimo lep pridelek. Pri izbiri semen so nam lahko v pomoč barvne fotografije posameznih sort rastlin, odtisnjene na vrečici, kar pa ni pravilo, saj nekateri ponudniki bolj izbranih in redkih semen ne prakticirajo takšnega načina. S fotografijo ali brez, na vrečici mora biti tudi zaradi mednarodnih standardov vedno izpisano ime vrste in tudi sorte rastline, katere seme vsebuje. Ob nekaterih imenih je izpisana tudi oznaka F1 hibrid, kar ne pomeni, kot nekateri zmotno mislijo, da so to gensko spremenjene rastline, temveč so to semena, ki so jih žlahtnitelji pridobili z križanjem dveh različnih sort, od katerih je novi križanec pridobil najboljše lastnosti. Zato so rastline, zrasle iz takšnih semen, bolj odporne proti nekaterim boleznim, bolje rastejo in dajo večji pridelek.

Na tržišču najdemo tudi tako imenovana tabletirana semena, pri katerih je vsako seme obdano s hranilno oblogo, nekakšno hranilno tableto, ki poleg zaloge hranil v samem semenu rastlinico oskrbi še z dodanimi hranili. Običajno so takšna semena pakirana v trakovih, ki jih samo položimo v plitke brazde in zasujemo. Za kakšno seme gre, je običajno razvidno že iz fotografije na vrečici. Semena so uporabna tako pri neposrednem sejanju na grede kakor tudi za sejanje v setvene zabojčke ali lončke.

Nekatere vrečice so polnjene s tretiranimi semeni, kar pomeni, da so semena kemično obdelana s fungicidi ali s sredstvi za boljšo kalitev. Da obdelano seme že na prvi pogled ločimo od navadnega, je različno obarvano, pri ravnanju z njim pa moramo biti pazljivi in moramo uporabljati rokavice. Ne sme biti na dosegu rok otrok in tudi živali držimo stran od njih. Če takšna semena sejemo neposredno v tla, jih moramo takoj prekriti s prstjo.

Več v Zarji št.9, 7.3.2017

Zanimivosti

profimedia-0941886169
Fotografija dneva

Pande zasedle letališče v Hongkongu

rep49-2024_naslovka
Zanimivosti

Lovci na upokojence: politična ozadja upokojenskih strank Vlada Dimovskega, Karla Erjavca in Pavla Ruparja

Andrej Vodušek, Sanja Brezočnik, Nejc Tisu, Štefan Šarkezi, Rok Pintar, Filip Koza
Pomembne mejnik

Rekord za Radio 1 80's: Slovenci vse bolj obožujemo hite iz osemdesetih

Foto 1
Zanimivosti

25 let Božičnega jogurta Zelene doline prinaša praznično knjigo Skrivnostni božični recept

image0
Pohitite

Le še 500 vstopnic za Aktualov rojstnodnevni koncert

par, odnosi, prepir
Partnerstvo

Rutina in samoumevnost sta eni najpogostejših uničevalk odnosov