Prihaja najnapornejše obdobje za maturante, ki se bodo v prihodnjih mesecih bojevali za dodatne točke. Te bodo pripomogle k vpisu v višje šole in na univerze. Vsaka šteje in prav to zavedanje pripomore k stresu in še dodatnemu strahu pred testi in izpiti. Da ta ne bo zagodel učencem, ko bo to najmanj treba, Jure Jamnik, mag. biopsihologije, terapevt medicinske hipnoze in ustanovitelj Inštituta Hopea, razkriva pet korakov za premagovanje strahu pred preizkusi znanja. Z njimi si lahko pomagajo tudi drugi šolarji in študenti.
Doživljanje strahu v šolskem okolju je za večino učencev, dijakov in študentov nekaj vsakdanjega, pravi sogovornik. Kontrolne naloge, kolokviji, izpiti in druga preverjanja znanja so za marsikoga zelo stresni dogodki. Nekateri znajo ta strah bolje skriti, druge lahko popolnoma ohromi. V vsakem primeru pa se ga je smotrno čim učinkoviteje znebiti, da zaradi njega ne bosta trpeli zbranost in končna ocena. Pred vami je pet strategij, ki jih lahko uporabite, ko boste naslednjič v stresnem položaju.
1. Bodite pozorni na svoje dihanje
Kadar nas je strah, je naše dihanje običajno bolj plitvo in hitrejše kot takrat, ko smo sproščeni. Z bolj nadzorovanim dihanjem lahko zmanjšamo doživljanje strahu in v telo vrnemo občutke sproščenosti. Strah pred izpiti lahko obvladate z naslednjo tehniko dihanja: vdihnite skozi nos in štejte do štiri, svoj dih zadržite med štetjem do dve, nato počasi izdihnite skozi usta in medtem štejte od dve do štiri. Takšno dihanje ponavljajte, dokler ne boste čutili, da se vaše telo umirja. Poskusite dihati »s trebuhom« in ne »s prsnim košem«. S trebuhom dihate, kadar opazite, da se vam trebuh med dihanjem dviga in spušča.
Več v Zarji št.9, 7.3. 2017