Na sloviti britanski univerzi v Cambridgeu so namreč raziskovali, kako lahko likopen učinkuje na srce in žile. Nekaj ducat raziskav je potrdilo, da likopen bistveno zmanjša nastajanje tako imenovanega plaka na stenah žil.
Zelo zmogljiv antioksidant. Likopen je zelo zmogljiv antioksidant, ki nevtralizira proste radikale. Prosti radikali, ki v človekovem telesu stalno nastajajo (ko atom iz različnih razlogov »izgubi« enega od elektronov), poškodujejo naše celice, to pa povzroča različne bolezni. Za obrambo pred zelo reaktivnimi prostimi radikali imamo na voljo antioksidante, ki so v boju s prostimi radikali različno učinkoviti. Likopen sodi med zelo učinkovite antioksidante, ker daje svoj elektron prostim radikalom in jih s tem onesposobi, da bi še naprej delali škodo. Prof. Rob Hicks iz bolnišnice Kingston je ob novih podatkih o vplivu likopena na žile in srce dejal: »Če si lahko zamislite, da likopen v arterijah zmanjša poškodbe, ki se navadno končajo s srčnim infarktom ali z možgansko kapjo, potem je jasno, da lahko zares podaljša in ohrani življenja v globalnem smislu. Možen učinek je ogromen: lahko bomo priče upadu števila bolnikov, ki jih zadene možganska kap ali doživijo srčni infarkt ali imajo druge zdravstvene težave, povezane s poškodbami sten arterij oziroma strdki, ki ogrožajo življenje. In to je res zelo dobrodošlo.«
Zdravilo iz paradižnika. Do zdaj znanstveniki niso ugotovili, kako bi molekule likopena spremenili tako, da bi jih bilo človeško telo sposobno čim bolj vsrkati. Raziskovalcem v Cambridgeu pa je to uspelo. To pomeni, da so izdelali formulo za naravno zdravilo, vzeto iz paradižnika. Mnogi srčni bolniki za preprečevanje ateroskleroze, tvorbe oblog (plaka) v žilah, jemljejo zdravila. Večinoma so to statini, s katerimi delujejo na holesterol. Novo, naravno zdravilo iz paradižnika je lahko takemu zdravljenju v veliko pomoč. Raziskovalci namreč poudarjajo, da njihovo odkritje ne pomeni, da bi lahko bolniki prenehali jemati protiholesterolno zaščito. Učinkovino iz paradižnika oziroma likopena v paradižniku so imenovali ateronon, ki poleg likopena vsebuje tudi nekaj beljakovin. Te zagotavljajo, da je molekula lažje razgradljiva, zato jo človekov organizem lahko absorbira.
Pijte sok in jejte mezgo! Strokovnjaki zdaj nadaljujejo raziskave, da bi ugotovili, koliko ateronona je potrebnega, da dosežejo najboljši učinek. Doslej jim je uspelo dokazati, da lahko ateronon v osmih tednih v celoti prepreči oksidacijo slabega holesterola. Učinke ateronona trenutno raziskujejo tudi v ZDA na harvardski medicinski univerzi, kjer ugotavljajo, kako bi lahko naravno zdravilo uporabili pri sodobnem zdravljenju bolnikov. Zanimivo je, da se je v raziskavo vključila tudi družba Nestle, ki jo kot proizvajalko prehranskih izdelkov očitno zanima, kako bi lahko likopen iz paradižnika koristno uporabili za zdravje ljudi. Mimogrede, znano je, da je največ likopena v paradižnikovem soku ali v mezgi, v surovem paradižniku ga je precej manj.