»Medeni tedni« premierja Starmerja, v sedlu od 4. julija, so se končali z mrzlim tušem še pred začetkom letošnje laburistične konference. Njegovo svarilo »najprej bo težko, da bo potem lahko boljše« naj bi prestrašilo potrošnike in zavrlo gospodarsko rast. Pa če bi obljubljal neobstoječe mleko in med? »Damned if you do and damned if you don't,« karkoli storiš, je narobe.
Še odmevnejše napade so izzvale obleke, za katere je nekaj članov Starmerjeve vlade prejelo sponzorstvo. Starmer še za očala, povabila organizatorjev na dve prireditvi in neprijavljeno sponzoriranje izposoje oblek, ki jih je ob javnih priložnostih nosila njegova žena. Britanska prva dama nima proračuna za reprezentanco. Victoria Starmer, po izobrazbi pravnica in zaposlena v javnem zdravstvu, prejema plačo, ki je šest odstotkov nad britanskim povprečjem (vir: uk.indeed.com). Ne zadostuje za dizajnerske obleke, kar zahteva položaj na očeh javnosti.
V primerjavi s prejšnjimi vladami so domnevni prekrški nove miniaturni, vendar naj bi za laburiste veljalo strožje, krepostnejše merilo kot za konservativno elito. Verjamem, ker neprekinjen delovni čas angleških pubov od 11. dopoldne do 11. zvečer velja šele od leta 1988. Pred tem je zakon iz leta 1915 pubom omejeval delovni čas, »da ne bi popivanje delavcev prizadelo proizvodnje streliva«. Dvojna merila. Elitni zasebni klubi so točili brez omejitev.
Mimogrede, britanski državni uslužbenci so plačani več od politikov (citiram, »da ne bi ljudje šli v politiko iz pohlepa«). Starmerjeva plača oziroma dve, poslanska in premierska, znaša skupaj 167 tisoč GBP (200 tisoč EUR) letno. Cabinet secretary, najvišji državni uslužbenec in stalni vodja kabineta, prejme med 200 in 205 tisoč GBP letno (od 240 do 246 tisoč EUR). To vemo iz razpisa za novega. Sedanji odhaja, po možnosti z brco, ker naj bi medijem izdajal informacije.
Starmerju zaupam, da krmari Britanijo v prijaznejše okolje za vse, ki jih je »zaštihal brexit« – vključno z Britanci in gospodarstvom. Trenutno poteka konferenca konservativne stranke, kjer izbirajo med štirimi kandidati za novega vodjo: »Štirje načini za dosego iste (ekstremne, op. a.) divjine,« piše Guardian (2. nov. 2024). Med njimi Nigerijka s pobudo za skrajšanje porodniškega dopusta za spodbudo gospodarske rasti. Naj breme spet pade na ženske. Do vstopa v EU (1973) Britanija ni imela zakona o porodniških dopustih. Naslednjih 15 let je bila upravičena samo polovica žensk, šele od 1993 vse zaposlene.
Medtem si Starmer in Ursula von der Leyen belita glavo, kako nevtralizirati brexit brez izzivanja fanatikov za odcepitev. Na področju obrambe ne bo težko, za gospodarstvo bo potrebno vzajemno popuščanje, na neomejen pretok ljudi pa (še) ni računati. Za potovanje med Britanijo in EU stopa v veljavo nov režim po vzoru ameriške ESTA, avtorizacije za potnike, ki ne potrebujejo vizuma. Velika Britanija uvaja shemo ETA, za državljane EU obvezno od 2. aprila 2025 (info pod »apply for eta uk«).
Stop press. Finančna ministrica si je pobarvala lase na rdeče. Prihodnji teden predstavi srhljiv proračun. Bogataši bežijo.
Kolumna je objavljena v reviji Jana, št. 41, 8. oktober 2024.