Razkačeni vozniki večinoma požrejo kazen, ampak tu in tam se le najde kdo, ki ima občutek, da država iz svojih državljanov vzvišeno brije norca. Skratka, eden od njih se je pritožil na sodišče, ker mu je Dars zaračunal 600 evrov kazni, ker se je v podatke na vinjeti prikradla črka v. Prvostopenjsko sodišče v Kamniku mu je globo sicer spremenilo v opomin, a je voznik vztrajal (hvala bogu, da imamo takšne). Pritožil se je na ljubljansko višje sodišče, tam pa je tričlanski senat presodil, da vinjeta zaradi tistega v ni veljavna, pa čeprav so vsi drugi podatki dokazovali, da je plačana. Torej Dars ni bil ogoljufan.
Ampak bizarnosti še ni konec – neki drug voznik je dobil 300 evrov kazni, ker je bila ena številka z registrske tablice napačno vpisana na vinjeto. Kočevsko sodišče mu ni hotelo nuditi sodnega varstva, zato se je obrnil na ljubljansko višje sodišče in o njegovi zadevi je odločal isti tričlanski senat kot v prvem primeru. A glej ga vraga, to pot so sodniki postopek ustavili, skratka, globe ni treba plačati. Seveda je vprašanje, kako to, da so sodniki v drugem primeru uporabili (tudi) načelo zdravega razuma, v prvem pa ne. V obširnem zakonu o vinjetah namreč piše, da plačajo globo tisti, ki vinjete nimajo, jim je potekla ali pa je plačana za napačen cestninski razred. Dars torej vztraja, da vinjete sploh ni, če gre za majhno napako, pa čeprav je jasno, da jo je lastnik plačal in da je ne more posoditi nikomur drugemu. Njihovi tiskovni predstavniki so sporočili, da se bodo na oprostilno sodbo pritožili. Super. Bomo z zanimanjem sledili. Ampak – bi se za začetek, preden državno podjetje (z velikimi dobički) skliče štab dobro plačanih odvetnikov, kakšen direktor pojavil pred javnostjo in pojasnil, s kakšno pravico kaznujejo voznike za napakice, ki so jih večinoma zagrešili uslužbenci na njihovih prodajnih mestih? In se pri tem ni okoristil nihče razen Darsa, ki je vtaknil v žep poleg neupravičene globe še dvakrat plačano vinjeto?
Naj končam s sposojeno mislijo iz Dela, zapisal jo je arhitekt in publicist Matevž Granda, in sicer da bi morali državljani zahtevati pol nižjo ceno vinjet za uporabo cest, ker so tudi ceste le na pol uporabne.
Prispevek iz rubrike OB ROBU je objavljen v reviji Jana, št. 38, 17. september 2024.