Mnenja

Gripa na pohodu?

Jana
28. 11. 2011, 00.00
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.58
Deli članek:

Za vas imam zelo kratko vprašanje, in sicer me zanima, kaj si mislite o cepljenju proti gripi in ali se boste cepili.

Naravno in enostavno

 

Za vas imam zelo kratko vprašanje, in sicer me zanima,  kaj si mislite o cepljenju proti gripi in ali se boste cepili. Hvala vnaprej za odgovor. Pri vaših odgovorih mi je najbolj všeč, da so vedno konkretni in uporabni. Ankica.

Iskreno povedano, nikoli nisem razmišljala o tem, da bi se cepila proti gripi, kljub temu da se vsak dan srečujem z desetinami in stotinami ljudi. Virusi so semena, telo pa je zemlja. Na semena, ki jih zanese na moj vrt, nimam veliko vpliva, zato skrbim, da bo vrtiček takšen, da v njem patogenim organizmom ni prijetno. Povedano drugače – tako kot na naših vrtovih ne bodo zrasle orhideje, ananas in mango, tudi gripa nima pogojev, razen če jih sami ne ustvarimo s tem, da smo zakisani, zastrupljeni, dehidrirani in energijsko nepretočni. Virus gripe namreč odlično raste le v zakisanem okolju.

Pri prvem znaku boja za prevlado virusov v svoji sluznici najbolj zaupam alkoholnemu izvlečku ameriškega slamnika (iz celotne rastline). Odlično se je obneslo grgranje koncentrirane sirotke, žajbljev čaj, ingverjev poparek, cimet in med. In zakaj bi takšno zmagovalno in učinkovito ekipo zamenjala za kemična sredstva, ki bodo telo le še bolj zakisala?
Če se včasih res zgodi, da me kakšen virus oplazi, zaupam telesu, da bo znalo opraviti z njim. Pustim vročini, da jih hitro skuri, in sluzi, da prečisti sinuse in druga zamočvirjena območja. Nikoli teh smeti ne ustavljam v telesu in ne znižujem vročine, razen če bi se ta dvignila nad 41 stopinj Celzija. In ponavadi vse mine hitro v enemu do dveh dni, zgodi pa se enkrat na nekaj let.

Zato ne vidim razloga, da bi v telo »sprejela« neznane kemične snovi, o katerih ne vemo, kaj počnejo, vemo pa, da so zelo malo učinkovite pri tistem, kar bi morale početi.
Če se vam moja razlaga zdi preveč poetična, si lahko ogledate nekaj trdnejših dejstev, ki smo jih v projektu Skupaj za zdravje človeka in narave zbrali na temo učinkovitosti cepiva proti gripi.

Cepljenje otrok proti gripi ne vpliva na število obolelih in hospitaliziranih v dveh letih raziskave. (Archives of Pediatric & Adolescent Medicine, 2008)
Cepljenje proti gripi ni pripeljalo do manj primerov pljučnic pri starejših ljudeh. (Lancet, 2008; The New England Journal of Medicine).
Odstotek obolelih zaradi gripe ali pljučnice se ni zmanjšal, kljub temu da se je število predcepljenih dvignilo s 15 na 67 odstotkov. (American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine)
Velika analiza 51 študij, izvedena v letu 2006, je pokazala, da ni dokazov o večji učinkovitosti cepiva proti gripi v primerjavi s placebom na populaciji otrok. Študija je zajemala 260.000 otrok starosti od 6 do 23 mesecev.

In če temu dodamo še splošno zavračanje cepiva od zdravnikov in sester (kar nekaj anket kaže na to, da se več kot dve tretjini noče cepiti proti gripi), zakaj bi se s tem vprašanjem sploh ukvarjali.
In zakaj se z njim ukvarjajo strokovnjaki? Mogoče zato, ker imamo na zalogi veliko število cepiva, ki mu bo rok uporabe kmalu pretekel – dokler ni uporabljeno, ga ne morejo knjižiti kot realizirano storitev in so torej državi v breme.

Nevarnosti za otroke
Pred leti so nas mediji bombardirali s šokantnimi novicami, da je gripa H1N1 povzročila smrt pred tem zdravih otrok. Prej popolnoma zdravi otroci naj bi v nekaj dneh podlegli pljučnici in hudim zapletom, ki naj bi jih povzročal virus gripe. Tako so nas obveščali mediji.
Po dveletni preiskavi, ki jo objavlja revija Pediatrics, so znanstveniki otroške bolnišnice v Bostonu (Children’s Hospital Boston) res našli vzrok za ta dogodek. Pokazalo se je, da so otroci, razen virusa H1N1, bili okuženi tudi z MRSO (superbakterijo, odporno na antibiotike). V medicinski praksi je znano, da MRSA v kombinaciji z gripo lahko postane 8-krat smrtonosnejša.
Ta okužba je bila znana že za časa njihovega življenja in otroci so dobili močne antibiotike, vendar na žalost ti niso »prijeli«. Ko je nastopila smrt, so jih evidentirali kot žrtve nove gripe, in njihovo smrt potem zlorabili za promocijo cepiva.

Nevarnosti kontaminiranega cepiva
Zgodbe o tem, kaj vse lahko vsebuje cepivo in kakšen je dejanski namen tistih, ki nam ga vsekakor želijo vbrizgati v telo, so včasih res srhljive. Na žalost so mnoge zelo dobro podkrepljene z dokazi, in če vas o tem zanima več, priporočam, da si ogledate prispevke na www.infowars.com. Pri nas se s tem področjem najbolj ukvarjajo v društvu za svobodo odločanja SVOOD in veliko zanimivega je na njihovi spletni strani.
Da je kakovost sodobnih cepiv veliko bolj podrejena dobičku kot varnosti, pričajo različne afere z odkrivanjem takšnih in drugačnih kontaminantov v cepivu. Se še spomnite Jane Burgmeister, ki je svarila o okuženih cepivih? Da znova ni vse tako, kot bi moralo biti, priča tudi odpoklic 300.000 primerkov cepiva podjetja Baxter, ki je bil objavljen na začetku novembra. Baxter se je za odpoklic cepiva Preflucel odločil po nepričakovano velikem deležu stranskih učinkov tega cepiva. Večina tega cepiva je bila distribuirana na Irsko in Škotsko. Na spletni strani britanske agencije MHRA (U. K. Medicines and Healthcare products Regulatory Agency (MHRA) lahko preberemo, da cepivo iz odpoklicanih serij ni uporabno in da ga je treba vrniti distributerjem. Nobena druga serija za zdaj ne bo distribuirana. Baxter zatrjuje, da je odpoklic le preventiven, vendar tisti, ki so se z njim že cepili, naj ne bi potrebovali še enega odmerka.

Cepljenje je postalo predvsem biznis. Igra za dobičkom se ne ozira na morebitne napake, posledice poenostavljenih procedur, dolgoročne učinke nevarnih polnil, konzervasov in »adjuvasov« (tako imenujejo nevarne kemikalije, ki naj bi pospešile delovanje cepiva in proizvajalcem prihranila stroške – enak učinek bi dosegli z manj aktivne učinkovine).
Šokantne polovične informacije (kot je že omenjena smrt zdravih otrok) tiskovne agencije (ki so vse po vrti v rokah največjih koncernov) plasirajo medijem, ki potem sejejo preplah in delajo brezplačno promocijo za cepivo in protivirusna zdravila. Ko se mediji ali posamezniki končno dokopljejo resnice, je predstave že konec in dobički so že razdeljeni.
In če velike korporacije lahko z ministrstvi za zdravje podpišejo takšne pogodbe, v katere javnost nima pravice vpogleda in v katerih ne prevzemajo nobene odgovornosti za morebitne posledice, je res naivno pričakovati, da bo skrb za naše zdravje v ospredju te zgodbe.

 

Piše: Sanja Lončar                                  Jana št. 47/ 2011

Sanja Lončar je vodja projekta Skupaj za zdravje človeka in narave.
Vprašanja o naravnem zdravljenju, zdravem prehranjevanju, naravni kozmetiki in podobnih temah za rubriko Naravno in enostavno pošljite na naslov: jana@delo-revije.si ali Revija Jana, Dunajska 5, 1509 Ljubljana.

 

Estrada

pf-na-v-1-pelko
Vip Petek na TV Veseljak Golica

Primorski fantje na Veseljaku: »Morda nas bo od zgoraj pozdravil tudi Bogdan«

1731506601-z-jasno-in-glasno-1731506560883
TV Veseljak Golica

Jasna s Saško Smodej in Dejanom Dogaja

Karel III
Današnji slavljenec

Foto: Karel III. bo 76. rojstni dan praznoval delovno.

Tako kralj Karel kot njegova žena Camilla sta jasno pokazala svoje navdušenje nad konjskimi dirkami,
Estrada

Preiskava zasebnih nepremičnin britanskega kralja razkriva sporne posle

rdeča-preproga-aktual
Novost

Aktualov rojstni dan: Rdeča preproga za nastopajoče, voditelje in oboževalce

damjan murko 1
Pogumni načrti

Bo Damjan Murko nastopil v Stožicah?

Zanimivosti

panuozzo1
Slastna alternativa

Panuozzo – še ena zvezda iz sveta pice

cistilnica-novak04
Zanimivosti

Oblačilom in preprogam se splača privoščiti pravo nego

Klic dobrote 2023_Bernarda Žarn in Jure Sešek
Klic dobrote 2024

Dobrodelni koncert za pomoč družinam v stiski

leteči tigri
Claire Lee Chennault

Leteči tigri so rešili Kitajsko

_DSC5241
Zanimivosti

Huawei predstavil nove pametne ure in pojasnil pomen zabeleženih podatkov

20241028_100059_100551
Zanimivosti

Kaj je tako posebnega pri Huawei napravah, da Ciril Komotar ne more brez njih?